Badania profilaktyczne u psa.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Badania profilaktyczne u psa.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
16 lutego 2023
Kategoria : Zdrowie psa
16 lutego 2023
KATEGORIA : Zdrowie psa

W czasach intensywnego rozwoju technologii i medycyny, świadomość ludzi i chęć dbania o zdrowie zdecydowanie wzrasta z roku na rok. Jednymi z szeroko zaadaptowanych metod kontroli stanu zdrowia są badania profilaktyczne. Zrobienie ich w przypadku człowieka bardzo często nie jest dużym wydatkiem, a czasem nawet jest refundowane. Jak jednak wygląda ta sytuacja u zwierząt? Czy jest sens robić badania profilaktyczne u psa? Dzisiaj pomówimy czy i kiedy warto je robić, jaki jest ich koszt oraz na co zwracać uwagę przy wyborze pakietu.

badania profilaktyczne u psa

Badania profilaktyczne u psa – przegląd psa.

Ten zaadaptowany z rynku motoryzacyjnego termin bardzo dobrze oddaje istotę corocznego przeglądu stanu zdrowia. Oczywiście taka wizyta nie jest konieczna, ale tak jak to bywa z samochodami – zdecydowanie warto. Co jednak wchodzi w skład takiego przeglądu?

Przede wszystkim badanie kliniczne.

Jest to podstawa postępowania przy przyjęciu każdego pacjenta i lekarz powinien je przeprowadzać na każdej wizycie. Pozwala ona ocenić na przykład węzły chłonne, błony śluzowe, pracę serca czy płuc. Dzięki niemu mamy pierwszy, bardzo ogólny rzut oka na stan zdrowia zwierzaka.

Kolejnym istotnym elementem przeglądu jest ważenie.

Upewnienie się, że nasz pupil ma odpowiednią masę ciała, pozwoli nie tylko wykluczyć niektóre choroby przy diagnostyce, ale także będzie wskaźnikiem i prognozą na długie i zdrowe życie. Odpowiednia waga to także mniejsze obciążenie stawów i brak schorzeń związanych z układem ruchu. Ocenimy, czy pupil jest odpowiednio żywiony i czy karma, którą otrzymuje, jest dobrej jakości.

Zdrowe serce

Jeśli chodzi o choroby układu krwionośnego, to bardzo ważne jest osłuchanie pracy serca. Jak wcześniej wspominałem, technicznie wchodzi ono w skład badania klinicznego, ale istotne jest, aby było wykonane porządnie. Jeśli lekarz będzie miał powody do zmartwień, może zaproponować wykonanie echo serca. Badanie to jest złotym standardem w diagnostyce zmian w mięśniu sercowym i dobre jego wykonanie pozwoli dowiedzieć się „co w trawie piszczy”.

Badanie USG jamy brzusznej

Jest to jedna z najcenniejszych metod diagnostycznych. Dzięki niemu jesteśmy w stanie sprawdzić dokładnie stan narządów i jelit. Szczegółowe obejrzenie śledziony, wątroby, woreczka żółciowego, nerek czy pęcherza pozwoli stwierdzić, czy narządy są powiększone, zmienione chorobowo lub czy widać jakieś zmiany nowotworowe.

Badania profilaktyczne u psa

Inne badania

Oczywiście nie możemy zapomnieć o badaniu krwi, kału i moczu. Kontrola krwi nie jest koniecznym badaniem i z reguły jest zlecana przez lekarza, dopiero kiedy zauważy jakieś niepokojące znaki w stanie zdrowia naszego pupila. Badanie moczu natomiast pozwoli lekarzowi określić stan nerek i  obecność kamieni w pęcherzu moczowym. Dodatkowo wykryć można także występowanie bakterii, zakażeń czy nawet objawów niewłaściwego żywienia. Ostatnim, bardzo często wykonywanym badaniem jest kontrola kału. Przeprowadzenie jej pozwala odpowiedzieć na pytania mające głównie związek z pasożytami układu pokarmowego. Określenie występowania jaj lub żywych pasożytów w odchodach może dać nam bardzo dobre argumenty do przeprowadzenia odrobaczenia.

Podsumowanie

Coroczny przegląd stanu zdrowia psa jest bardzo cennym i odpowiedzialnym podejściem do posiadania psa. Jeśli upewnimy się, że sprawdzone zostały wszystkie wymienione w tym artykule aspekty zdrowia czworonoga, to mamy bardzo dużą szansę, że żaden ukryty stan chorobowy nie rozwinie się bez naszej wiedzy. Jest to zdecydowanie podejście podobne do stwierdzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć” i taka postawa jest godna postawy. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od przychodni taka wizyta będzie kosztować w granicach kilkudziesięciu do nawet dwustu złotych. Na zdrowiu jednak nie warto oszczędzać, także w przypadku psów.