Co zrobić kiedy pies tonie?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
 Co zrobić kiedy pies tonie?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
25 lipca 2023
Kategoria : Zdrowie psa
25 lipca 2023
KATEGORIA : Zdrowie psa

 

W okresie wakacyjnym coraz częściej decydujemy się na wypoczynek nad wodą. Niezależnie czy wybieramy relaks nad jeziorem lub morzem, nierzadko zapraszamy naszych pupili do zabawy w wodzie. Ta forma spędzania czasu nie tylko jest bardzo relaksująca, ale także pozwala psu się schłodzić w upalne dni. Pływanie może jednak okazać się niebezpieczeństwem w przypadku zbyt głębokiej wody lub intensywnego pływania. Dzisiaj zastanowimy się co zrobić kiedy pies tonie. Powiemy sobie, na co zwracać uwagę i jak możemy potencjalnie uratować życie naszego czworonoga.

 Co zrobić kiedy pies tonie?

Co zrobić kiedy pies tonie? Pierwsze chwile.

W przypadku podtopienia liczą się każde sekundy. Z tego powodu tak istotne jest poświęcanie uwagi psu, kiedy ten jest w wodzie i niespuszczanie go z oczu. Jeśli zauważymy, że piesek zaczyna dziwnie się zachowywać podczas pływania, ciężko jest mu utrzymać się na powierzchni wody lub widzimy, jak znika pod powierzchnią, musimy jak najszybciej ruszyć mu z pomocą.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, gdy Twój pies zaczyna tonąć, jest zachowanie spokoju. To może być trudne, ale ważne jest, aby nie panikować i działać szybko. Twój pies może odczuwać Twoje emocje i jeśli jesteś zaniepokojony, może to tylko pogorszyć sytuację.

Następnie należy działać szybko i zdecydowanie. Jeśli Twój pies tonie w basenie, stawie, rzece, jeziorze lub na plaży, możesz spróbować wyłowić go za pomocą długiego przedmiotu, takiego jak drewniana deska lub wiosło. Pamiętaj jednak, aby uważać, aby nie zostać pociągniętym przez psa do wody.

Jeśli nie możesz wyłowić psa, a on nadal tonie, musisz wezwać pomoc. Skontaktuj się z najbliższą placówką weterynaryjną lub organizacją ratowniczą, aby uzyskać pomoc. W przypadku tonięcia psa w rzece lub na plaży możesz skontaktować się z lokalnymi służbami ratunkowymi, lub strażą pożarną.

 Co zrobić kiedy pies tonie?

Co zrobić kiedy pies tonie? Pierwsza pomoc.

Kiedy już uda się przetransportować pupila w bezpieczne miejsce a ten nadal nie jest przytomny, musimy jak najszybciej ocenić jego stan. W tym celu możemy wykorzystać wiedzę z zakresu pierwszej pomocy u ludzi. Na samym początku musimy sprawdzić, czy pupil jest przytomny. W tym celu możemy go wołać lub delikatnie nim poruszać. Jeśli psiak nie odpowiada, konieczna jest ocena oddechu. W tym celu przykładamy ucho do pyszczka psiaka i obserwujemy ruchy klatki piersiowej. Dodatkowo można także nasłuchiwać bicia serca. Robimy to w dolnej części klatki piersiowej, z boku za łopatką. Rytm serca często może być słabo słyszalny, zwłaszcza bez stetoskopu i w głośnych okolicznościach, dlatego możemy zrezygnować z tego kroku. Jeśli pupil nie oddycha, konieczne jest przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

RKO

Tę czynność najlepiej jest wykonywać na zwierzęciu leżącym na boku. Jeśli chodzi o rasy psów z wąską klatką piersiową (np. charty), to masaż serca wykonywany jest w okolicy żeber nad mięśniem sercowym. U innych dużych psów, RKO wykonywane jest w najszerszym punkcie klatki piersiowej – dzięki temu „pompa”, jaką wywołujemy uciskiem, jest jeszcze bardziej efektywna. W przypadku ras brachycefalicznych miejscem ucisku powinna być okolica połowy długości mostka.

U kotów i szczeniaków RKO możemy przeprowadzać jedną ręką. U dużych zwierząt, widoczne jest podobieństwo do masażu serca u ludzi — należy robić to oburącz, splatamy palce, a klatki piersiowej dotykamy głównie nadgarstkiem. Ważne jest zablokowanie stawów w łokciach, aby ruch nie był wykonywany samymi rękami. Należy zwrócić uwagę, aby kąt między naszymi rękami a ciałem pupila był jak najbardziej zbliżony do 90 stopni. Zaczynamy od 2 wdechów – można to robić metodą usta-usta lub usta-nos – należy wtedy pamiętać o szczelnym zamknięciu jamy ustnej i nosa tak, aby wtłaczane powietrze nie uciekało na boki. Następnie przechodzimy do 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Warto, aby RKO wykonywały 2 osoby – jedna zajmie się oddechami, a druga uciskaniem i tak na zmianę,  gdyż jest to bardzo wyczerpująca procedura, która może czasami trwać nawet powyżej 30 minut. Istotne jest okresowe sprawdzanie, czy czworonóg odzyskał przytomność lub tętno/oddechy zaczęły być wyczuwalne. RKO przeprowadzamy do momentu powrotu oddechów lub dotarcia do lecznicy.

Oprócz samego RKO bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko pupilowi, ale także sobie. Dodatkowo należy też zadbać o komfort termiczny psa. Mokre zwierzę potrafi bardzo szybko się wychłodzić. W tym celu możemy po prostu przykryć pupila ręcznikiem lub kocem.

Podsumowanie

Tonący pies to sytuacja, w której czas jest kluczowy. Ważne jest, aby zachować spokój i działać szybko. Nie bój się poprosić o pomoc, ponieważ RKO to wyczerpujący proces. Pamiętaj, aby zachować spokój i działać szybko, a jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z najbliższą placówką weterynaryjną lub organizacją ratowniczą.