Jak zadbać o mózg starszego psa?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Jak zadbać o mózg starszego psa?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
13 kwietnia 2023
Kategoria : Zdrowie psa
13 kwietnia 2023
KATEGORIA : Zdrowie psa

 

Idea dbania o zdrowie fizyczne i dobrą kondycję pupila raczej nikogo nie dziwi. Każdy właściciel jest świadomy, że odpowiednia dawka ruchu i dobra dieta do podstawy do długiego i zdrowego życia psa. Nie wszyscy są jedna uczuleni, aby uważać na inne aspekty życia czworonoga, jak nauka czy pamięć. Z tego powodu dzisiaj zastanowimy się, jak można zadbać o mózg starszego psa.

Jak zadbać o mózg starszego psa? Czy psu grozi demencja?

W dzisiejszych czasach, pupile żyją nieporównywalnie dłużej w stosunku do tego, ile kiedyś towarzyszyły właścicielom. Z tego powodu nie trudno jest znaleźć w swoim bezpośrednim otoczeniu kilkunastoletniego psiaka. Wraz z wydłużeniem życia niektórych pupili, pojawiły się także choroby, które wcześniej w ogóle nie były obserwowane. O ile demencja u psów nie występuje jako taka, to psiak cierpieć może na CCD (canine cognitive dysfunction). Schorzenie to występuje nawet u 30% dziesięciolatków i szanse na jego wystąpienie zwiększają się wraz z wiekiem.

Jak zadbać o mózg starszego psa?

Jak zadbać o mózg starszego psa? Jak rozpoznać demencję u psiaka?

Aby zauważyć te subtelne zmiany, warto przygotować się na cierpliwe obserwacje. Jeśli będziemy uważnie przyglądać się zachowaniu naszego psiego seniora, możemy zauważyć na przykład okazjonalną dezorientację czworonoga. Piesek może czasami mieć problem z rozpoznaniem opiekuna. Oprócz tego, psiak może zapominać niektóre rzeczy, wpadać w stany, w których czuje lęk lub okazuje agresję mimo że wcześniej nigdy tak nie robił. Są to objawy, o których warto wspomnieć w trakcie wizyty u weterynarza.

Co można zrobić, aby mózg naszego psa był w jak najlepszej kondycji?

Na samym początku warto zacząć od podstaw.

Nikogo nie zaskoczy fakt, że bardzo istotnym elementem dbania o zdrowie jest odpowiednia dieta. Dbając o dobrej jakości karmę i suplementy, na przykład te z olejami rybnymi, jesteśmy w stanie uwolnić naszego czworonoga od niedoborów. Braki w składnikach pokarmowych i witaminach może negatywnie odbić się nie tylko na samopoczuciu czy odporności. Widać to szczególnie w przypadku niedoborów witamin z grupy B, układ nerwowy także może poważnie ucierpieć.

Jak zadbać o mózg starszego psa?

Czy ruch to zdrowie?

Odpowiednio dawkowany ruch w odpowiedzialnej formie może mieć zbawienny wpływ nie tylko na ogólny stan zdrowia i walkę z otyłością. Pomoże on także w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu. Regularne pobudzanie ośrodków korowych i móżdżku pozwoli na systematyczne trenowanie części mózgowia odpowiedzialnego za ruch i podejmowanie decyzji co do kierunku ruchu w ułamkach sekund. Istotne jest, aby aktywność fizyczna była urozmaicona i nie ograniczała się tylko do tej samej codziennej trasy spacerowej.

Psi koledzy

Kontakt czworonoga z innymi psami jest krytyczny z wielu powodów. Nie tylko pozwala na odpowiednie ukształtowanie behawioru psiaka, ale także rozwija jego funkcje poznawcze i pozwala na eksplorowanie różnego rodzaju interakcji w psiej społeczności. Dodatkowo w trakcie spotkań z innymi psami, nasz pupil bardzo dużo się bawi. Dzięki temu stymulowane jest wiele obszarów mózgu w tym samym czasie.

Stymulowanie zmysłów

Chyba każdy właściciel wie, że psi węch jest wielokrotnie lepszy od tego ludzkiego. Niewiele osób jednak jest świadoma, jak wiele rzeczy pies potrafi osiągnąć przy pomocy narządu węchu. Urozmaicając czas w ciągu dnia o różnego rodzaju zabawy związane z wykorzystywaniem nosa i szukaniem przysmaków nie tylko zapewnimy różnorodność rozrywek w domu. Będziemy także zmuszać pupila do intensywnego wykorzystywania komórek węchowych, nerwów węchowych i kory mózgowej związanej z interpretacją zapachów.

Czy pies może się uczyć?

Bardzo wielu właścicieli w pewnym momencie posiadania psa decyduje się na naukę sztuczek. Większość jednak poprzestaje na „siad” i „leżeć”. Możliwości naszych pupili są jednak bardzo duże, dlatego szkolenie psów to temat, którym warto się zainteresować. Ucząc psa posłuszeństwa czy prostych sztuczek zmuszamy czworonoga do intensywnego myślenia, zapamiętywania i przypominania sobie komend czy kolejności ruchów.

Podsumowanie

W dobie rozwoju medycyny weterynaryjnej, do naszych domów zaglądają schorzenia związane z wiekiem, jakie wcześniej kojarzyliśmy głównie z ludźmi w podeszłym wieku. Teraz wiemy, że starość dotyka wszystkich, także naszych pupili. Z tego powodu regularne dbanie o stymulację mózgu psa i odpowiednią dietę jest kluczowe w utrzymaniu go w dobrej kondycji jak najdłużej.