Kleszczom mówimy “NIE!”
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Kleszczom mówimy “NIE!”
AKTUALNIE OGLĄDASZ
9 października 2020
Kategoria : Zdrowie psa
9 października 2020
KATEGORIA : Zdrowie psa

KLESZCZOM MÓWIMY „NIE”!

Niewielkie owady, których pojawienie się wywołuje w ostatnich latach większe przerażenie, niż ekranizacje powieści Stevena Kinga. A wszystko to z powodu dwóch chorób, których są najbardziej znanymi roznosicielami: boreliozy i babeszjozy. O ile ta pierwsza jest niezwykle rzadko spotykana u zwierząt, to już babeszjoza staje się coraz większym zagrożeniem. Jak uchronić naszego pupila? Które ze znanych środków są skuteczne i co zrobić w przypadku znalezienia kleszcza?

Sezon kleszczowy zaczyna się w marcu i trwa aż do końca października. Bardzo ważnym jest, aby przez cały ten czas zapewnić naszemu pupilowi ochronę przed tymi owadami. Na rynku istnieje wiele środków, których zadaniem jest zabezpieczenie naszego psa lub kota przed kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami.

Krople przeciw kleszczom

Łatwo dostępne, proste w dawkowaniu i skuteczne – to powody, dla których są wciąż jednym z najczęściej stosowanych środków na kleszcze. Doskonale sprawdzają się u psów z długą sierścią oraz jeśli w domu są małe dzieci, ponieważ krople na kleszcze są całkowicie wchłaniane i bezzapachowe. W przeciwieństwie do obroży doskonale sprawdzają się nawet u psów z długą sierścią, ponieważ aplikacja następuje bezpośrednio na skórę. Nie ma również niebezpieczeństwa, że podczas zabawy pies zgubi obrożę automatycznie stając się łatwym kąskiem dla wszystkich okolicznych kleszczy.

Dawkowanie kropli zależy od masy ciała psa.

Większość kropli działa ok. 4 tygodni. Warto pamiętać, aby stosować kolejną dawkę na kilka dni przed upływem tego czasu. Krople na kleszcze nie działają odstraszająco. Po wbiciu się w skórę psa, dochodzi do porażenia układu nerwowego owada, a następnie jego zatrucia. Minusami kropli jest fakt, iż każdorazowe wystawienie na kontakt z wodą zmniejsza ich skuteczność.

 

 

Obroża na kleszcze

Do kupienia w każdym sklepie zoologicznym i gabinecie weterynaryjnym swoją popularnością przebija nawet krople, a to z powodu znacznie dłuższego okresu działania – w przypadku niektórych nawet ok. 6-8 miesięcy. Obroże dobieramy pod względem wielkości (obwodu szyi psa) i wielkości (wagi). Przy stosowaniu obroży bardzo ważne jest odpowiednie zapięcie, niektóre jak np. Foresto powinny przylegać do skóry psa, co u zwierzaków z gęstą, choć krótką sierścią może być problematyczne. Obroże na kleszcze w przeciwieństwie do kropli mogą działać również odstraszająco. Dla zwolenników naturalnych środków oferowane są obroże na bazie olejków eterycznych,, niestety nie zabijają kleszczy, jedynie odstraszają. Większość obroży posiada specyficzny zapach, pokryta jest również środkiem, z którym nie powinny mieć kontaktu dzieci.

Tabletki na kleszcze

Coraz większe grono zwolenników, jak zresztą również przeciwników zdobywają tabletki przeciwko kleszczom. Są to już jednak produkty w pewnym stopniu medyczne i ich dostępność oraz zastosowanie możliwe jest jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Czas działania tabletek to ok. 12 tygodni, czyli plasują się dokładnie pośrodku między kroplami na klaszcze, a obrożami przeciw kleszczom. Tabletki mogą wywoływać skutki uboczne takie jak przejściowe wymioty, biegunka, brak apetytu, czy linienie. Każdorazowo po zaobserwowaniu tych objawów warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii. Tabletki na kleszcze są niebezpieczne dla psów z problemami żołądkowymi oraz nerkowymi.

kleszczom mówimy nie

Spray na kleszcze

Jest to z pewnością dobry środek doraźny lub jako dodatek do innych metod zabezpieczenia przed kleszczami. Mało wydajny, na ogół około 4-10 psiknięć na 10 kg wagi psa. O ile więc dość dobrze spisze się przy małych zwierzakach to przy większych lepiej stosować jako ewentualne dodatkowe zabezpieczenie.

Środki naturalne

Oprócz typowych znanych nam już środków można również zastosować naturalne olejki eteryczne, działające odstraszająco na kleszcze oraz pchły lub różnego rodzaju wywary, np. napar z wrotycza. Niestety, o ile zbyt duża ilość olejku nie jest szkodliwa, to zbyt duże stężenie niektórych wywarów może być dla naszych zwierzaków wręcz trujące.

Kleszcz i co dalej?

Żadne ze znanych środków nie zabezpieczą naszego pupila w 100%. Czasem mimo wszystko jakiemuś osobnikowi uda się wbić. Co wtedy? Kleszcza możemy wyjąć sami za pomocą kleszczołapek (dostępne w każdej aptece i sklepie zoologicznym), czy pęsety wyrywając go szybkim ruchem, albo udać się w tym celu do weterynarza. Babeszjoza występuje na ogół jeśli kleszcz przybywał wbity co najmniej 24 godziny. Dla pewności warto jednak oddać takiego wyrwanego delikwenta do badań, aby upewnić się, czy nie jest zakażony, a następnie umówić się z weterynarzem na kontrolne badanie krwi psiaka, aby wykluczyć babeszjozę.

Co powinno nas zaniepokoić po ugryzieniu kleszcza?

Podstawowymi objawami babeszjozy są:

  • Nagła apatia,
  • Objawy grypopodobne,
  • Gorączka,
  • Brak zainteresowania otoczeniem,
  • Brak sił,
  • U 1/3 zakażonych zwierząt domieszka krwi w moczu

Każde z tych objawów powinno nas zaniepokoić. Pamiętajcie, im szybciej rozpoczęte leczenie, tym pewniejsza wygrana z chorobą.