Pies wymusza jedzenie? Jak oduczyć psa żebrania przy stole.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Pies wymusza jedzenie? Jak oduczyć psa żebrania przy stole.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
8 grudnia 2022
8 grudnia 2022

Wielkie, smutne oczy niczym kot ze Shreka, najsłodsza mina szczeniaczka, która aż wyciska z właściciela łzy i łamie serce babci na drobne kawałki. Oto obrazek psa, jaki możemy zobaczyć przy większości rodzinnych stołów zastawionych obiadem. Żebranie, czyli wymuszanie przez psa jedzenia to potencjalny problem, z jakim boryka się wiele rodzin ludzko-psich. Dlaczego pies wymusza jedzenie przy stole i czy robi to specjalnie? I przede wszystkim- jak oduczyć psa wymuszania jedzenia? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

 

Dlaczego nie wolno karmić psa ludzkim jedzeniem przy stole?

Zacznijmy od tego, że żebranie przy stole przez naszego ukochanego psiaka zazwyczaj poprzedza danie mu smacznego kąska. Kąsek może i jest smaczny, ale czy zdrowy? Pies nie powinien jeść ludzkiego jedzenia! Wszelka obróbka termiczna, nie tylko zabija ważne dla niego składniki odżywcze. Sprawia, że takie jedzenie robi się dla pupila wręcz szkodliwe. Smażenie w tłuszczu, dodawane przyprawy i duża ilość soli- to wszystko jest dla psa toksyczne. A jeśli podajemy mu taki kąsek codziennie, to pracujemy sobie tym samym systematycznie na choroby takie jak otyłość, cukrzyca, choroby serca. Jeśli przy okazji dajemy psu np. pieczone czy gotowane kości, to możemy go zabić. Kość taka staje się bardzo twarda, a jej końce ostre. Może poranić psa albo zaczopować jego jelita. Kości możemy podawać tylko surowe, małe i obtoczone dużą ilością mięsa, i to tylko w przypadku dobrze skomponowanej diety BARF.

Dlaczego pies wymusza jedzenie przy stole?

W powyższym akapicie kryje się tak naprawdę odpowiedź na pytanie “Dlaczego pies wymusza jedzenie przy stole?”

Pies żebrze przy stole, bo sami go tego nauczyliśmy i regularnie nagradzamy to zachowanie.

Pies wymyślił specjalnego planu jak przejąć kontrole nad domem i ludzką kuchnią. Działa w prosty sposób, który dyktują jego popędy, a jednym z nich jest chęć jedzenia. Podstawowa zasada szkolenia psów mówi, że zachowanie nagradzane (wzmacniane) będzie powtarzane. Jak nauczyć więc psa żebrania przy stole i wymuszania jedzenia? Wystarczy, że pokażemy psu nagrodę- w tym wypadku smaczny, pachnący obiad i nagrodzimy go smacznym kąskiem za zachowanie, w tym wypadku stanie czy też siedzenie, szczekanie, piszczenie. Pies uczy się, że im dłużej wytrwa, im więcej będzie się niecierpliwił, im więcej zachowań będzie pokazywał, tym szybciej dostanie nagrodę. Dlatego, jeśli nawet pies przez pół godziny stoi przy stole zaśliniony i się na nas patrzy, a na koniec damy mu smaczny kąsek to nagradzamy jego cierpliwość i długie patrzenie się na nas.

Musicie nam uwierzyć i powie to każdy behawiorysta, że osoba, która nigdy nie nagrodziła psa kąskiem ze stołu, nie będzie miała problemu z żebraniem.

Jak oduczyć psa wymuszania jedzenia przy stole?

Oduczenie więc psa wymuszania jedzenia przy stole będzie wymagało przede wszystkim żelaznej konsekwencji. Zacznij tu i teraz i koniecznie przekonaj do tego innych domowników. Często wprowadzamy żelazną konsekwencję, a np. mama czy babcia daje psu kąski pod stołem. Jeśli od tej pory nigdy nie wzmocnisz zachowania psa, takiego jak wymuszanie jedzenia przy stole, to ono zaniknie, bo tylko wzmacniane zachowanie jest powtarzane. Pies nauczy się, że stanie przy stole z oczami kota ze Shreka nie ma sensu.

Naucz psa komendy “na miejsce”

Szczególnie jeśli pies nauczony jest już żebrać przy stole, przyda się wprowadzenie mu komendy “na miejsce”. Pokaże mu to, gdzie chcemy, by spędzał czas, kiedy my jemy obiad.

Zacznij w łatwiejszych warunkach, a niech rodzinny obiad będzie ostatnim, najtrudniejszym poziomem nauki tej komendy.

  1. Naprowadź psa na jego posłanie i powiedz komendę, może to być “na miejsce”, i daj psu smakołyk na posłaniu. Powiedz “OK”, które będzie twoją komendą zwalniającą i rzuć smakołyk na podłogę, tak żeby pies zszedł z posłania. Powtórz ten cykl kilka razy w jednej sesji.
  2. Daj psu szansę samemu pokazać zachowanie, czyli wejście na posłanie. Jeśli sam to zrobi, sowicie go nagródź na posłaniu. Powtórz kilka razy w sesji.
  3. W dalszych sesjach stopniowo dodaj odległość. Cofnij się od posłania krok, dwa, trzy, cztery. Zawsze nagradzaj psa na posłaniu, dzięki temu będzie dążył do bycia właśnie tam i czekania. Możesz wprowadzić komendę na leżenie.
  4. Kiedy pies osiągnie sukces w wysłaniu z odpowiedniej odległości, dodaj kolejną trudność, czyli Twój ruch. Udawaj chodzenie, najpierw jeden krok, dwa trzy i zawsze nagradzaj psa na posłaniu.
  5. Ćwicz teraz komendę “na miejsce” również w sytuacjach codziennych, kiedy oglądasz telewizję, kiedy krzątasz się po domu.
  6. Niech rozproszenie w postaci jedzenia obiadu będzie ostatnim krokiem. Możesz na początek ułatwić to psu, dając mu zajmujący gryzak na posłaniu. Jednocześnie w trakcie tego treningu, który może potrwać nawet kilka tygodni, ignoruj psa przy stole. Możesz też odizolować go w czasie obiadu np. w innym pomieszczeniu lub bramką dla dzieci.

Regularne, dobre posiłki i rutyna w życiu psa

Pamiętaj, żeby karmić psa dobrą i zbilansowana karmą z dużą zawartością mięsa, która pokryje jego zapotrzebowanie kaloryczne i sprawi, że będzie mniej głodny. Polecamy karmę Psiastki 65% mięsa lub karmę mokrą. Pamiętaj również o rutynie w karmieniu. Niech pies dostaje jedzenie zawsze o tej samej porze. Jeśli kolacja czy obiad przypada na czas, kiedy pies jest przed swoją kolacją i jest bardzo głodny, nakarm go jako pierwszego.