Powiększenie prostaty u psa
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Powiększenie prostaty u psa
AKTUALNIE OGLĄDASZ
7 stycznia 2024
Kategoria : Zdrowie psa
7 stycznia 2024
KATEGORIA : Zdrowie psa

Powiększenie prostaty u psa to dość powszechne schorzenie, z którym mogą się spotkać właściciele psów starszych i niekastrowanych. Prostata pełni ważną rolę w układzie rozrodczym psów i może ulegać różnym problemom, w tym powiększeniu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się przyczynom, objawom oraz dostępnym formom leczenia powiększenia prostaty u psa.

Powiększenie prostaty u psa – czym jest gruczoł krokowy?

Prostata to jedyny dodatkowy gruczoł płciowy występujący u psów. Pełni on funkcję podobną do tej u ludzi. Odpowiada on za produkcję niektórych składników plazmy nasienia. Jego funkcjonowanie ma związek z płodnością, a schorzenia związane z tym gruczołem stają się coraz częstszym zaburzeniem w układzie rozrodczym samców psów.

Powiększenie prostaty u psa – przyczyny i objawy

Do powiększenia gruczołu krokowego u psa dochodzi w wyniku akumulacji dihydrotestosteronu i wzrostu koncentracji receptorów androgenowych w tkankach prostaty. To powoduje zarówno zwiększenie się liczby komórek prostaty, jak i ich powiększenia. U większości psów w wieku powyżej 5 lat zauważalne jest powiększenie prostaty. Objawy u psów są związane właśnie z uciskiem powiększonego gruczołu na okoliczne tkanki. Najczęściej problemy występują w związku z uciskiem na prostnicę lub cewkę moczową. Najczęstszymi i także najprostszymi do zaobserwowania przez właścicieli objawami będzie trudność w defekacji. Kał psiaka będzie wydostawał się z większą trudnością i nierzadko może być spłaszczony. Czasami właściciel może także zauważyć trudności z oddawaniem moczu, a także kapanie krwi z cewki moczowej niezależnie od oddawania moczu.

Powiększenie prostaty u psa

Powiększenie prostaty u psa – leczenie

Leczenie psiaka z przerostem prostaty jest zazwyczaj dosyć proste i polega na kastracji. O samym zabiegu i tym kiedy należy go wykonać, pisaliśmy tutaj. Po kastracji objętość gruczołu krokowego zmniejsza się nawet o 70% w ciągu miesiąca. Inną metodą na poradzenie sobie z tą przypadłością jest leczenie farmakologiczne. Do tego wykorzystywane są leki antyandrogenowe. Ich działanie polega na blokowaniu receptorów dla testosteronu, co uniemożliwia jego działanie na daną tkankę. Najczęściej stosowanym antyandrogenem jest octan ozateronu w preparacie na przykład Ypozane. Innymi lekami stosowanymi w terapii powiększenia prostaty u psów są także finasteryd czy analogi GnRH. Ten drugi występuje w postaci preparatu Suprelorin, który wykorzystywany jest do farmakologicznej kastracji psów. Musimy także pamiętać, że w przypadku poważnych problemów z układem moczowym spowodowanych przerostem prostaty, może także dojść do wtórnych zakażeń bakteryjnych cewki moczowej i pęcherza. Stany te często wymagają osobnej diagnostyki i leczenia antybiotykami. Pamiętajmy także o stosowaniu zbilansowanej diety i odpowiedzialnym żywieniu psiaka.

Powiększenie prostaty u psa

Podsumowanie

Powiększenie prostaty to problem, który dotyka najczęściej mężczyzn, ale także wpływa na naszych psich przyjaciół. Każdy właściciel niekastrowanego psa powinien mieć świadomość, że prędzej czy później jego pupil będzie wymagał zajęcia się sprawą jego gruczołu krokowego. Stan ten nie jest pilny czy zagrażający życiu, ale to nie znaczy, że możemy go lekceważyć. Regularne kontrole u lekarza weterynarii pozwolą wcześnie wykryć problem, wdrożyć leczenie i zapewnić naszym psim przyjaciołom spokojne i długie życie bez chorób.