Stany nagłe u psów. Co zrobić w pierwszych sekundach.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Stany nagłe u psów. Co zrobić w pierwszych sekundach.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
27 lipca 2022
Kategoria : Zdrowie psa
27 lipca 2022
KATEGORIA : Zdrowie psa

Co to są stany nagłe? Jakie zagrożenia mogą spotkać naszych pupili?

Stany nagłe u psów to dosyć szerokie pojęcie, które ogólnie odnosi się do sytuacji zagrożenia życia. Najpewniej większości ludzi kojarzą się one głównie z wypadkami komunikacyjnymi. Oczywiście, wypadki, np. zderzenie z samochodem, to bardzo częste powody silnych urazów u zwierząt, ale oprócz nich warto być przygotowanym na inne scenariusze. Mogą nas spotkać ataki padaczki, zadławienia (do nich czasami dochodzi, kiedy pupil za szybko będzie zjadał posiłki i kawałek jedzenia zablokuje drogi oddechowe), podtopienia, nadziania,  a nawet „syndrom uchylonego okna”.  W codziennym życiu raczej mało kto zastanawia się i myśli o potencjalnej możliwości wystąpienia wypadku czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia psa lub kota, i dlatego ważne jest, aby każdy z nas wiedział jak się zachować i co zrobić w sytuacjach kryzysowych, bo właśnie ta wiedza może kiedyś uratować życie naszego czworonoga.

stan nagły u psów

Stany nagłe. Pierwsze chwile po zdarzeniu – jak się zachować?

Jeśli dojdzie do wypadku, czy jakiegoś innego nagłego wydarzenia, na samym początku bardzo ważna jest ocena sytuacji. Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz osób dookoła. Nie pomożemy nikomu, jeśli sami tymi czynnościami wpakujemy się w kłopoty. Istotna jest ocena miejsca, w którym się znajdujemy oraz przewidzenie potencjalnych zagrożeń. Następnie trzeba powiadomić o zdarzeniu odpowiednie służby. Niestety tutaj często pojawia się problem z podjęciem dobrej decyzji. Jest tak dlatego, że rzadko kto jest w stanie jednoznacznie stwierdzić do kogo powinno się dzwonić w przypadkach nagłych u zwierząt. Dlatego jeśli nie mamy pewności z kim się kontaktować, bez obaw można zadzwonić na numer alarmowy 112. Dyspozytor powinien mieć niezbędne dla nas informacje i wskazać nam odpowiednią osobę do kontaktu.

stan nagły u psów

Jakie działania podjąć w dalszej kolejności przy stanach nagłych?

Kolejnym etapem zachowania podczas wystąpienia stanu nagłego u zwierzęcia jest ocena jego stanu. Bardzo ważne jest to, żeby nie podchodzić do zwierzęcia z zaskoczenia. Najlepiej upewnić się, że jesteśmy w jego polu widzenia, można nawet mówić do niego spokojnym głosem. Istotne jest, abyśmy opanowali emocje i zachowali zimną krew, gdyż nasze odczucia zdecydowanie wpływają na stan pupila. Niestety w sytuacjach kryzysowych, zwierzęta kierują się instynktami i często mogą zachowywać się inaczej niż zwykle. Z tego powodu, zawsze trzeba założyć, że przestraszony pies lub kot może nam zrobić krzywdę. Ważna jest szybka ocena parametrów życiowych i stanu zwierzęcia. To zdecydowanie ułatwi pracę weterynarzowi. W okolicznościach stanu nagłego dobrze jest zapewnić pupilowi odpowiednie warunki. Warto zastosować zasadę 3xC – cicho, ciemno, ciepło. W miarę możliwości należy zadbać, aby miejsce przebywania pupila było jak najbardziej przyjazne i spokojne. Z tego jednak najważniejsze i najłatwiejsze do zapewnienia są cisza oraz odpowiednia temperatura.

Triage, czyli informacje i ocena w pigułce.

Triage (czyt. Triaż) – oznacza to czynność klasyfikowania i decydowania o tym, jak szybko trzeba udzielić pomocy. Bardzo często przyjmuje on formę rozmowy telefonicznej przeprowadzonej “w biegu”. Dlatego warto znać pytania, które lekarz weterynarii będzie zadawał, aby sprawnie i szybko na nie odpowiedzieć. Wet będzie zadawał pytania ogólne. Zapyta na czym polega problem, kiedy on wystąpił. To pozwoli podjąć decyzję, czy należy jak najszybciej przetransportować pupila do lecznicy, czy najpierw niezbędne jest podjęcie kroków na miejscu zdarzenia. Oprócz tego, warto wiedzieć, czy zwierzę jest przytomne, czy jest w stanie chodzić, czy oddycha, czy widoczny jest krwotok, czy da się stwierdzić bicie serca oraz czy doświadcza bólu albo widoczne są wymioty, biegunka lub ślinotok. Taka rozmowa powinna trwać nie dłużej niż 30-60 sekund – dosłownie każda chwila jest na wagę złota.

Stany nagłe u psów i kotów to temat bardzo obszerny i niełatwy. Dzisiaj omówiliśmy podstawy działania w pierwszych momentach po wystąpieniu sytuacji kryzysowej. Zachowanie zimnej krwi i wiedza to niezbędne elementy pomocy w ciężkich momentach. Z tego powodu tak istotne jest przyswojenie sobie informacji na temat stanów nagłych. Temat będziemy kontynuować w kolejnym wpisie, który tym razem skupi się bardziej na zachowaniu w konkretnych sytuacjach oraz na sposobach ratowania życia.