Suchy nos u psa – co on oznacza?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Suchy nos u psa – co on oznacza?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
3 listopada 2022
Kategoria : Zdrowie psa
3 listopada 2022
KATEGORIA : Zdrowie psa

Co oznacza suchy nos u psa?

Każdy właściciel niestety prędzej czy później spotka się z problemami zdrowotnymi swojego pupila. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podejrzewając chorobę u czworonoga. Dzisiaj przyjrzymy się dosyć zaskakującej kwestii, jaką jest suchy u psa oraz temu, co możemy „wyczytać” z obserwacji narządu węchu naszego czworonoga.

Czy suchy nos u psa zawsze świadczy o chorobie?

Bardzo popularne jest stwierdzenie, że suchość noska u pupila oznacza chorobę. Pytanie, czy  jest ono jednak całkowicie prawdziwe i nie wprowadza niepotrzebnej paniki u właściciela? Sprawa wygląda tak, że o ile bardzo często stan ten może mieć związek z gorączką, a bardzo często tym samym z chorobą, o tyle równie często może nie oznaczać nic niebezpiecznego. Za chwilę omówimy przypadki, kiedy nie trzeba bać się suchego noska.

Co oznacza suchy nos u psa?

Suchy nos u psa – przyczyny występowania.

Zjawisko to pojawiać się może z wielu powodów. Jeśli chodzi o te patologiczne, czyli nieprawidłowe, to jest on nierzadko objawem odwodnienia, uczulenia na tworzywa sztuczne, z których mogą być wykonane miski. Występuje on także w warunkach zbyt wysokiej temperatury-hipertermii. Oprócz tego ma on właśnie związek z gorączką i panującym stanem chorobowym. W innym wypadku może wystąpić, kiedy nasz czworonóg jest bardzo aktywny i na przykład dużo biega. Podobny obraz zobaczymy u psów, które lubią ryć pyszczkiem w ziemi w trakcie zabawy. Oprócz tego nosek naszego pupila może być suchy i ciepły w sytuacjach, kiedy zwyczajnie narażony jest on na większe wysuszanie. Do tego może dojść przy wysokich temperaturach na dworze lub kiedy czworonóg lubi bawić się na wietrze. W tych przypadkach nie ma się o co martwić i raczej stan ten nie ma związku z chorobą.

Co oznacza suchy nos u psa?

Czy mokry nos zawsze oznacza zdrowego psa?

Niestety nie. O ile wilgotność narządu węchu warunkuje jego prawidłowe działanie i ma związek z usuwaniem nadmiaru wydzieliny oczu i łez, o tyle może też być objawem patologii. Najczęściej wilgotność nosa jest zła, kiedy jest jej zwyczajnie za dużo. Nadmierna produkcja wydzieliny, nierzadko połączona z kichaniem, tak jak u ludzi, może być objawem chorobowym. Wtedy warto zasięgnąć porady weta.

Czy wilgotny nosek jest ważny u szczeniaków?

U młodych piesków sytuacja wygląda nieco inaczej. Szczeniaczki bardzo często przeżywają trudne zmagania z różnymi patogenami i chorobami, dlatego w przypadku młodych piesków, warto zachować ostrożność. Nierzadko młode pieski większość czasu spędzają w domu, co sprawia, że suchy nosek raczej nie będzie efektem wiatru. Jeśli zauważymy u małego pieska suchy nos, a stanu tego nie tłumaczy żadna aktywność, wtedy warto wybrać się do lekarza.

Podsumowanie

Psi nos to bardzo ważny wskaźnik stanu zdrowia czworonoga, tym bardziej, jeśli jest on w bardzo młodym wieku. Potrafi on wskazać na kilka ważnych zaburzeń w homeostazie pupila i dlatego należy zwracać na niego uwagę. Nie wolno jednak panikować. Najpierw upewnijmy się, że faktycznie jest to efekt choroby, a nie na przykład tarzania się w piasku.