Udar cieplny u psa
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Udar cieplny u psa
AKTUALNIE OGLĄDASZ
20 lipca 2023
Kategoria : Zdrowie psa
20 lipca 2023
KATEGORIA : Zdrowie psa

Latem, kiedy temperatura na zewnątrz jest wysoka, psy są szczególnie narażone na udar cieplny. Sytuacje niebezpieczne zdarzają się w tym okresie bardzo często ze względu na duże temperatury na dworze. Udar cieplny to stan, w którym organizm psa nie jest w stanie skutecznie regulować temperatury ciała, co prowadzi do przegrzania i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jak rozpoznać udar cieplny u psa i co zrobić, aby mu pomóc?

Udar cieplny u psa

Udar cieplny u psa – objawy.

Objawy udaru cieplnego u pupila mogą pojawić się bardzo szybko i należy na nie zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza w trakcie spaceru czy pobytu na dworze. Wśród najczęstszych objawów można wymienić szybki oddech, wyciągnięty język, przyspieszone bicie serca, wymioty, biegunkę i osłabienie. Nierzadko do tych objawów dołączyć może także zmniejszona koordynacja ruchowa oraz zmiana koloru błony śluzowej jamy ustnej (okolica dziąseł) na czerwony lub fioletowy.

Udar cieplny u psa – jak mu zapobiegać?

Istnieje kilka prostych sposobów, aby zapobiec udarowi cieplnemu u psa. Przede wszystkim należy unikać przegrzewania psa, szczególnie w gorące dni. Pies powinien mieć dostęp do cienia i świeżej wody w każdym momencie. Bardzo dobrym pomysłem będą także maty chłodzące. Zapewnią one idealne miejsce do odpoczynku w okresie upałów. Jeśli jest to możliwe, trzeba unikać wysiłku fizycznego w godzinach największego upału. Innym sposobem na zapobieganie udarowi cieplnemu jest dbanie o kondycję fizyczną psa. Pies, który jest w dobrej formie, jest lepiej przygotowany do radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Dobrze wytrenowany układ krwionośny i oddechowy pozwoli naszemu pupilowi zachować komfort termiczny przez dłuższy czas.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na udar cieplny niż inne. Są to przede wszystkim psy o krótkiej sierści i płaskiej mordce, takie jak mopsy, buldogi czy bokserki. Zwierzęta te z natury mają duże problemy z oddychaniem. Oprócz tego wiele psów brachycefalicznych boryka się z problemami kardiologicznymi. Z tego powodu należy więc szczególnie uważać na te rasy, zwłaszcza w okresie letnim.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u psa udar cieplny?

Na samym początku przenieś psa do cienia lub chłodniejszego miejsca. „Usunięcie” źródła ciepła pozwoli rozpocząć proces ochładzania się pupila. W drugiej kolejności zapewnij mu świeżą wodę. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę, aby psiak nie pił za szybko. Łapczywe gaszenie pragnienia może doprowadzić do wymiotów, a nawet skrętu żołądka. Jeśli sytuacja jest poważna, pryskaj psa chłodną wodą. Tutaj oczywiście nie można przedobrzyć – woda nie może być lodowata. Oprócz spryskiwania pupila możemy na niego nałożyć także mokry ręcznik. To pozwoli na szybką wymianę temperatury między psem a otoczeniem poprzez parowanie. Jeśli nie widzimy poprawy albo stan psiaka się pogarsza, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. W ciężkich sytuacjach może być konieczna płynoterapia. W przypadku udaru cieplnego czas jest kluczowy, dlatego nie czekaj ani chwili, aby podjąć działania. Im szybciej zareagujesz, tym większe są szanse na szybkie wyleczenie psa.

Podsumowanie

Udar cieplny jest poważnym zagrożeniem dla psów, zwłaszcza w okresie letnim. Należy zwracać uwagę na objawy udaru cieplnego i podejmować odpowiednie kroki, aby pomóc psu w regulacji temperatury ciała. Przestrzeganie prostych zasad zapobiegania udarowi cieplnemu oraz szybka reakcja w przypadku podejrzenia udaru cieplnego, to kluczowe kroki, które pomogą chronić zdrowie i życie Twojego psiego przyjaciela.