Użądlenie psa przez pszczołę.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Użądlenie psa przez pszczołę.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
15 czerwca 2023
Kategoria : Zdrowie psa
15 czerwca 2023
KATEGORIA : Zdrowie psa

Użądlenie przez pszczołę lub szerszenia to dość częste zdarzenie u psów, szczególnie w okresie letnim. Wtedy zwierzęta spędzają więcej czasu na zewnątrz. Chociaż większość użądleń kończy się tylko krótkotrwałym bólem i obrzękiem, niektóre mogą prowadzić do poważnych reakcji alergicznych. One bardzo często wymagają natychmiastowej interwencji weterynaryjnej. Dzisiaj omówimy użądlenie psa przez pszczołę i zastanowimy się, jak postępować w takiej sytuacji.

Użądlenie psa przez pszczołę – jak rozpoznać?


Objawy użądlenia przez pszczołę lub szerszenia u psa są zwykle łatwe do zauważenia. W miejscu użądlenia pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienienie. Zwierzę może również zacząć drapać lub lizać miejsce użądlenia. To z kolei może prowadzić do podrażnienia skóry i zakażenia. Najczęściej nasze psiaki są żądlone w okolice łap, kiedy przypadkowo nadepną na owada. Kolejną lokalizacją, w którą pupil może być użądlony, jest okolica pyszczka i jamy ustnej. Dzieje się tak najczęściej kiedy czworonóg próbuje bawić się ze znalezionym przez siebie owadem lub jeśli przypadkowo się na niego natknie w trakcie wąchania trawy, lub jedzenia.

Jak zareagować na użądlenie psa przez pszczołę?


Bardzo dużo zależy od kontekstu, w którym doszło do zdarzenia. Najpierw omówimy sobie najczęstszy przypadek – piesek został użądlony w skórę łapki lub pyszczka i nie jest uczulony.

Na początku usuń żądło — jeśli widzisz żądło w skórze psa, usuń je delikatnie, ale jak najszybciej. Do tego możesz użyć pęsety albo po prostu palców. Należy uważać, aby nie zgniatać żądła, ponieważ może to spowodować uwalnianie się z pozostałości żądła resztek jadu.

Zmniejsz obrzęk — jeśli miejsce użądlenia jest obrzęknięte, możesz spróbować obniżyć obrzęk, stosując zimne okłady na kilka minut. Możesz użyć lodu lub chłodnej wody, ale upewnij się, że nie jest zbyt zimna. Przesadnie niska temperatura może spowodować dodatkowe uszkodzenie skóry.

Użądlenie psa przez pszczołę.

Obserwuj psa — obserwuj swojego psa przez kilka godzin po użądleniu, aby upewnić się, że nie ma żadnych poważnych reakcji alergicznych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak trudności z oddychaniem, wymioty lub biegunka, szybsze lub cięższe oddechy, natychmiast udaj się do weterynarza.

Jeśli nasz pupil połknie pszczołę lub szerszenia, to sprawa automatycznie staje się dużo bardziej poważna nawet jeśli piesek nie jest uczulony. Podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej lub przełyku może skutkować obrzękiem. Jeśli ten będzie wystarczająco silny, to może doprowadzić do zacieśnienia lub zamknięcia światła przełyku. Taka sytuacja w konsekwencji będzie utrudniała oddychanie zwierzęcia. W takim wypadku również należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Użądlenie psa przez pszczołę.

Podsumowanie


Użądlenie przez pszczołę lub szerszenia może być przerażające dla psa i właściciela, ale zwykle kończy się tylko krótkotrwałym bólem i obrzękiem. W przypadku poważnych alergicznych reakcji należy natychmiast skonsultować się z weterynarzem. Ważne jest również, aby regularnie kontrolować psa podczas spacerów i unikać obszarów, w których występują duże ilości pszczół lub szerszeni.