Adopcja psa
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Adopcja psa
AKTUALNIE OGLĄDASZ
psiastki
6 listopada 2020
Kategoria : Rasy psów
psiastki
6 listopada 2020
KATEGORIA : Rasy psów

Adopcja psa jak przebiega

Trudny psi los

Do schronisk często trafiają psy porzucone, czasem po traumatycznych przeżyciach. Część z nich jest odebrana interwencyjnie z powodu złego i niehumanitarnego traktowania. Inne są podrzucane w kartonie pod schronisko. I choć wydawałoby się, że świadomość społeczeństwa w zakresie opieki nad zwierzętami rośnie, to porzucanie zwierząt jest wciąż powszechnym problemem w Polsce.
Mimo wszelkich starań pracowników i wolontariuszy, schronisko nigdy nie zastąpi psu domu. Każdy czworonóg chciałby mieć człowieka tylko dla siebie, codzienną porcję pieszczot, pełną miseczkę i ciepły kocyk. W schronisku niestety nie jest to możliwe. Adopcja psa to trudne ale i piknę wyzwanie i każdemu kto się na nią decyduje przedstawiamy kilka porad.

Adopcja psa- co musisz wiedzieć

Niewątpliwie adopcja psa to wspaniała inicjatywa, z pewnością godna naśladowania. Biorąc do naszego domu czworonoga ze schroniska, zyskujemy wiernego, oddanego przyjaciela na wiele lat.
Należy jednak pamiętać o tym, że adopcja to bardzo poważna decyzja, na którą muszą zgodzić się wszyscy członkowie rodziny.
Zanim jednak wybierzemy się do schroniska, należy odpowiedzieć sobie na pytania, takie jak: ile czasu mogę poświęcić psu? Jakie warunki mogę mu zapewnić? I przede wszystkim, czy jesteśmy gotowi na takie zobowiązanie?

Adopcja psa- przygotuj się do wizyty w schronisku


Jeśli już wiemy co możemy zaoferować czworonogowi, czas wybrać się do schroniska. Zanim jednak zaczniemy “obchód” po placówce, warto porozmawiać z pracownikami oraz wolontariuszami, opisać im swoje preferencje oraz przedstawić warunki jakie możemy zaoferować danemu psu. To z pewnością ułatwi poszukiwania i zwiększy szansę na dopasowanie psa do danej rodziny.

Poniżej podajemy listę pytań, które warto zadać pracownikom i/lub wolontariuszom:
– ile dany pies ma lat?
– czy wiadomo coś o jego przeszłości? Jak znalazł się w schronisku?
– jak reaguje na człowieka?
– w jaki sposób zachowuje się na spacerach?
– jaki ma stosunek do innych psów?

Kilka rad po adopcji psa

Należy pamiętać, że opis psa przez wolontariuszy jest tylko i wyłącznie na podstawie obserwacji jego zachowania w schronisku. Zachowanie w domu może od tego opisu odbiegać, co absolutnie  nie oznacza, że wolontariusze/pracownicy źle przedstawili psa! W obcym otoczeniu może być z początku zupełnie inne. Spowodowane jest to dużą ilością nowych bodźców, dlatego tak ważne jest, by wykazać się niezwykłą cierpliwością i wyrozumiałością, szczególnie w pierwszych dniach, czasami i tygodniach. Pies musi przyzwyczaić się zarówno do nowych warunków, jak i swoich nowych opiekunów.

Z pewnością kluczem do udanej adopcji jest spędzenie czasu z wybranym psem, wzięcie go na spacer, poznanie go bliżej.
Adopcja psa nie powinna być pochopna, warto wybrać się nawet na kilka spacerów zapoznawczych zanim zabierzemy czworonoga do naszego domu. W ten sposób już przed adopcją jesteśmy w stanie nawiązać z psem więź emocjonalną. On poznaje bliżej nas, a my jego 🙂

Śledźcie nas uważnie, ponieważ w kolejnym artykule opowiemy jak wygląda procedura adopcyjna psa ze schroniska.

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze strony schroniska Opole.. Link do strony schroniska: https://schroniskowopolu.pl/