BARF dla psa – sprawdź, jak ta dieta pomoże Twojemu pupilowi!
AKTUALNIE OGLĄDASZ
BARF dla psa – sprawdź, jak ta dieta pomoże Twojemu pupilowi!
AKTUALNIE OGLĄDASZ
21 lutego 2022
Kategoria : Żywienie Pupila
21 lutego 2022
KATEGORIA : Żywienie Pupila

W czasach, kiedy wiele czworonogów boryka się z nietolerancją lub alergią pokarmową, coraz więcej psich właścicieli poszukuje alternatywnego jadłospisu dla swoich pupili. Wtedy trafiają właśnie na dietę BARF. Jakie są jej wady i zalety? Na co musisz szczególnie uważać w trakcie jej stosowania? Dowiedz się, czym tak naprawdę jest dieta BARF dla psa!

 

Nazwa diety pochodzi od słów „Biologically Appropriate Raw Food”, co po polsku możemy przetłumaczyć jako biologicznie odpowiednio surową dietę. I choć jeszcze kilka lat temu dieta BARF dla psa była raczej niszową metodą żywienia, w tej chwili coraz trudniej spotkać zwierzoluba, który by o niej nie słyszał. Żeby sięgnąć do początków tej diety, musimy się cofnąć ponad 40 lat wstecz, kiedy to australijski weterynarz, Ian Billinghurst, zauważył, że dzięki surowym produktom jego zwierzaki mniej chorują. Przez długi czas o tym sposobie żywienia słyszeli głównie specjaliści, ale po latach badań dieta w końcu trafiła pod strzechy.

Z czego składa się dieta BARF dla psa?

Przyroda to naturalne środowisko dla naszych czworonogów, które powinny wcinać same surowe, nieprzetworzone produkty, a w szczególności – duuużo mięcha. Istny zew natury! Tak w dużym skrócie można opisać założenia diety BARF, która zakłada odwrót od “sztucznych” składników i kulinarny powrót na łono natury. To sposób karmienia, który można zastosować wobec każdego czworonoga – niezależnie od tego jakiej jest rasy, w jakim wieku lub jaką ma wielkość.

Podstawowym składnikiem diety jest surowe mięso, podroby i kości, które stanowią około 70% całej diety. Warzywa odpowiadają za 15% diety, z kolei owoce – 5%. Reszta składników  to mogą być m.in. jaja, oleje, zboża lub produkty mleczne. Co więcej niezbędnym składnikiem tej metody żywieniowej powinny być suplementy. Tym samym dieta BARF dla psa pozbawiona jest wszelkich wypełniaczy, barwników, aromatów, konserwantów czy dodatków cukrów.

BARF – jakie mięso najlepsze?

W przeciwieństwie np. do świnek (z całym szacunkiem do tych zacnych zwierzątek), czworonogi nie mogą skonsumować niemal wszystkiego, co znajdzie się w ich zasięgu wzroku. Dlatego, skoro już o świnkach mowa… wieprzowina jest akurat tym mięsem, które w formie surowej nie najlepiej nadaje się do podawania pieskom. Dlaczego? Mięso to może być zarażone wirusem choroby Aujeszkyego – niegroźnej dla ludzi, ale niebezpiecznej dla zwierząt. Ryzyko zarażenia nie jest co prawda wysokie, ale jeżeli chcesz mieć całkowitą pewność, że zwierzak będzie zdrowy, powinniśmy wykluczyć wieprzowinę z jadłospisu. Na szczęście podobnych przeciwwskazań nie ma w przypadku innych rodzajów mięs, którymi spokojnie możemy karmić nasze czworonogi.

Co więcej, warto urozmaicić dietę pieska w taki sposób, żeby podawać mu różnego rodzaju mięso. Dla przykładu, możesz karmić go indykiem, wołowiną, cielęciną czy np. kurczakiem. I nie przejmuj się dodatkiem tłuszczyku, który znajduje się na jedzonku – dla Twojego pupila jest on niezbędny, by utrzymać dobre zdrowie. Warto sobie zresztą uświadomić, że czworonogi potrzebują znacznie więcej tłuszczu, niż ludzie. Nie powinniśmy się również obawiać żadnych podrobów w diecie BARF dla psa. Wręcz przeciwnie! Jakkolwiek to zabrzmi – wszelkie serca, wątroby, flaki czy żołądki będą mile widziane.

 

Inne składniki

 

Co do warzyw i owoców – idealnie, jeśli zmiksujesz je przed podaniem. Warto zadbać o ich różnorodność, choć powinniśmy unikać cebuli i warzyw zawierających kwas szczawiowy (np. szczaw i szpinak) czy winogron.

Z kolei kiedy podajemy czworonogom jaja, nie musimy obawiać się wystąpienia salmonelli u psów ze względu na ich silne żołądki. To znakomita wiadomość, bo wszelkie jaja – kurze, strusie lub np. indycze – zawierają mnóstwo białka i witamin.

Suplementy to chyba najbardziej kontrowersyjny składnik diety BARF. Bo jak dieta może być naturalna i nawiązywać do psich korzeni, skoro opiera się na składnikach, które często są przetworzone? To jednak nie do końca trafne myślenie, bo choć taka metoda żywienia ma być w założeniu jak najbliżej natury, to służy jednocześnie udomowionym już psom, a nie dzikim wilkom. Dlatego w ramach suplementów możesz stosować przeróżne specyfiki: od różnych ziół i ekstraktów, po wyciąg z alg i witaminę C.

Zalety diety BARF dla psa

Skuteczność diety i jej korzystny wpływ na zdrowie są naukowo udowodnione. Jednak wokół niej krąży kilka mitów, które warto sprostować. Dla porządku najpierw skupimy się na zaletach tej metody żywienia:

  • Nie powoduje alergii pokarmowych i uczuleń, które w obecnych czasach są niestety powszechne wśród naszych pupili. Alergie biorą się zazwyczaj ze zbóż, których jest ogrom w najbardziej popularnych karmach dla zwierząt.
  • Jest pozbawiona konserwantów, które w dłuższym okresie powodują różnego rodzaju niewydolności i nowotwory.
  • Pozwala utrzymać prawidłową wagę i czyste zęby u psów
  • Nie powoduje chorób układu pokarmowego
  • Dzięki niej czworonogi mają piękną, gładką i sprężystą sierść

Mity na temat diety BARF

Trudno znaleźć dietę, która jest absolutnie pozbawiona wad. Trzeba jednak powiedzieć, że na temat BARF krąży przynajmniej kilka kontrowersyjnych opinii, które przeważnie nie są zgodne z prawdą. Zweryfikujmy te najczęściej spotykane:

1. Kości w diecie BARF są szkodliwe dla zwierzaka – to nieprawda. Czworonogi mają niskie pH kwasu żołądkowego, który bez problemów je trawi.
2. Psy są agresywne bo spożyciu dużej ilości mięsa – to nieprawda i nigdy nie znaleziono na to dowodów.
3. Dieta BARF dla psa jest droższa – to też raczej nieprawda. Wszystko zależy od tego, gdzie i od kogo kupujemy mięso. Warto zauważyć, że przeważnie najlepszej jakości karmy są zazwyczaj droższe, niż koszty związane ze stosowaniem diety BARF.
4. Surowe mięso jest źródłem bakterii i pasożytów – to poniekąd prawda. Poniekąd, gdyż zazwyczaj psi organizm, a właściwie to żołądek, świetnie sobie z nimi radzi. Warto jednak przemrażać uprzednio mięso w zamrażarce, co może pomóc we wcześniejszym pozbyciu się pasożytów.

Jak rozpocząć dietę BARF?

Zanim zaczniesz dietę BARF ze swoim czworonogiem, wykonaj mu niezbędne badania krwi, w tym morfologię oraz biochemię z dużym jonogramem, który określi zawartość m.in. wapnia i potasu. Dietę rozpocznij na dwa sposoby: natychmiast, czyli bez żadnego okresu przejściowego lub stopniowo, zmieniając proporcje w jadłospisie.

Gwałtowne przejście na BARF możesz rozpocząć od dzielenia posiłku na kilka części, żeby chociaż częściowo przestawić go na ten całkowicie odmienny sposób żywienia.

Stopniowe przechodzenie na dietę zacznij od mieszania karm lub zmiany udziału BARFowego jedzonka w całości spożywanego jedzenia. Zacznij od podawania takiej ilości, która odpowiada ok. 2-3% masy psa. Przy miniaturowych rasach może to być nawet 7%. Na początek podawaj mu chudsze mięso, potem stopniowo przechodź do coraz tłustszego. Później włączaj do diety kolejne produkty. Obserwuj czworonoga, patrz, czy jest głodny. Nie musisz zawsze kurczowo trzymać się liczb – ważne, żeby przyzwyczajać pupila do nowego sposoby żywienia. Nim się obejrzysz, wspólnie zostaniecie pełnoprawnymi BARFiarzami!