Border collie
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Border collie
AKTUALNIE OGLĄDASZ
10 maja 2022
Kategoria : Rasy psów
10 maja 2022
KATEGORIA : Rasy psów

Od kilku lat zdobywa szturmem serca ludzi na całym świecie. Jest bohaterem niezliczonych filmików w sieci, a także kinowych przebojów i talent show. Śmiało można powiedzieć, że aktualnie na tę rasę trwa moda. Nie ma dnia, by ktoś w Internecie nie szukał hodowli lub szczeniaka gotowego do odbioru. Czy jednak, mimo swojej niebywałej inteligencji i przyjemnego usposobienia, jest to rasa dla każdego? Poznaj border collie!

Wygląd

border colie psiastki

Jest to elegancki pies średniej wielkości, który nie powinien być ani zbyt lekki, ani ciężki, o sierści krótkiej lub półdługiej. Jego uszy mogą być stojące lub częściowo załamane, jednak powinny być zawsze średniej wielkości. Dopuszczalnych umaszczeń jest wiele – istnieją border collie blue merle, tricolor, rude oraz czekoladowe, zwykle z białymi znaczeniami. Biały kolor nie powinien przeważać. Najbardziej pożądana, zarówno na wystawach, jak i w liniach pasterskich, jest maść czarno-biała. Cechą zdecydowanie wyróżniającą border collie na tle innych ras jest jej zróżnicowanie. Dwa postawione obok siebie bordery na pierwszy rzut oka mogą dla laika wyglądać jak psy dwóch zupełnie różnych ras! Wynika to z tego, że istnieje wyraźny podział na linie wystawowe i użytkowe – pasterskie oraz sportowe. Psy z linii wystawowych są zwykle cięższe i mają znacznie obfitszą szatę niż te z linii użytkowych, które często bywają również krótkowłose. Mimo tych różnic między liniami obowiązuje jeden wzorzec.

Border collie – charakter

Ponieważ border collie został wyhodowany do ścisłej współpracy z człowiekiem, może być bardzo przyjemnym towarzyszem. Nie jest to jednak rasa dla każdego! Wiele borderów jest oddawanych z powodu różnego rodzaju problemów. Jak to możliwe? Psy te wymagają od swojego opiekuna dużej ilości czasu i zajęcia dla umysłu. Są niezwykle inteligentne, ale to ma swoje konsekwencje: border domaga się pracy i nowych zadań! W przeciwnym razie mogą pojawić się kłopoty – gonienie obiektów, różnego rodzaju fiksacje, a nawet agresja. Dobrze prowadzony border, którego potrzeby są spełniane, jest bardzo łagodny, posłuszny i gotowy spełniać wszelkie polecenia właściciela. Wobec innych psów oraz zwierząt odnosi się raczej przyjaźnie. Dla kogo będzie to odpowiednia rasa? Dla osoby, która lubi wciąż robić coś z psem i najlepiej ma już pewne doświadczenie. Mimo to zaleca się na pierwszego psa tej rasy wybór malucha raczej z linii wystawowej. Ważne, by hodowca dobrał odpowiedniego szczeniaka.

Potrzeba ruchu

Psy te zdecydowanie zaliczają się do tych pełnych energii. Rozczaruje się ten, kto sądzi, że duże podwórko lub bieganie za rowerem załatwi sprawę! Border collie trudno jest zmęczyć fizycznie, wymaga dodatkowo zajęcia dla umysłu. Psy te doskonale radzą sobie w większości psich sportów, przede wszystkim w pasterstwie, obedience, frisbee i agility. Możliwości jest bardzo dużo. Bardzo ważne jest, by od samego początku uczyć psa odpoczywania. Tak! Bordery to pracoholicy. Niestety zdarzały się nawet przypadki śmierci ze zmęczenia…

Pielęgnacja

Szata border collie nie jest wymagająca, szczególnie w przypadku psów z linii użytkowych. U tych o dłuższej sierści, zwłaszcza z linii wystawowych, mogą się zdarzyć sfilcowania i kołtuny, więc warto psa czesać systematycznie i dokładnie. Odpowiedniej jakości karma pomaga utrzymać psa i jego szatę w doskonałej kondycji.

Border collie – długość życia i choroby

Bordery ogólnie są rasą dosyć długowieczną. Zwykle dożywają ok. 14-17 lat. Lista chorób dotykających tę rasę jest długa. Wśród nich są dysplazja stawów biodrowych, OCD (Osteochondrosis dissecans – choroba wynikająca z zaburzeń w rozwoju chrząstki wzrostowej), anomalia oczu collie, różne nowotwory oraz padaczka. Sporej ilości z nich można uniknąć dzięki odpowiedniej selekcji i hodowli. Myśląc więc o zakupie szczeniaka border collie, trzeba bardzo rozważnie wybierać hodowlę.

Rys historyczny

Na pograniczu Anglii i Szkocji od wieków psy służyły do pracy z owcami. Ich selekcja opierała się głównie na użytkowości. Nie przykładano wielkiej wagi do wyglądu, jeśli tylko pies nadawał się do pracy i dobrze ją wykonywał. Musiał być inteligentny i szybko reagować na znaki dawane przez pasterza, ale w razie konieczności umieć sam sobie poradzić. Z tego względu musiał być pracowity i nieagresywny. W 1906 roku powołano International Sheep Dog Society – stowarzyszenie, w którym rejestrowano wszystkie psy wykazujące pęd do pracy oraz sprawdzano ich umiejętności poprzez organizowane zawody, tzw. triale. Otworzyło ono księgi rodowodowe dla pracujących psów pasterskich. W 1916 roku nazwano rasę border collie, od regionu Border Country, z którego się wywodziła. Wzorzec dla rasy opublikowano znacznie później, bo dopiero w latach 80. XX wieku. Nie chciano, by w pogoni za ideałem piękna ucierpiała użytkowość psów.

Border collie – ciekawostki:

– od lat zajmuje pierwsze miejsce na wszelkiego rodzaju listach najinteligentniejszych ras psów, wyprzedzając m.in. pudla, owczarka niemieckiego i labradora

– charakterystyczne dla border collie jest wpatrywanie się w inne zwierzęta, co jest szczególnie widoczne podczas pracy ze stadem owiec; dawniej wierzono, że border collie hipnotyzują owce

– border collie grały w filmach „Babe – świnka z klasą” oraz „Babe – świnka w mieście”, w dodatku została tam pokazana praca tych psów przy stadzie oraz zawody

– border collie są niezwykle wszechstronne – oprócz pasterstwa służyły również jako psy zaprzęgowe oraz do… polowań

– w Polsce działa klub promujący pracę border collie z owcami – Klub Pracujących Psów Pasterskich, będący członkiem ISDS.