Chihuahua
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Chihuahua
AKTUALNIE OGLĄDASZ
5 lipca 2022
Kategoria : Rasy psów
5 lipca 2022
KATEGORIA : Rasy psów

Zasłynął jako towarzysz celebrytek i gwiazd popu. Ze względu na swój niewielki rozmiar wiele osób nie traktuje go poważnie. Internetowe filmiki i memy ukazują go jako maleńkiego, psiego furiata. Chihuahua: albo się go kocha, albo nienawidzi, na pewno jednak nie można przejść obok niego obojętnie!

Wygląd

Chihuahua to najmniejsza rasa psa. Są dosyć mocno zbudowane i nie powinny być zbyt delikatne, jednak maksymalna dopuszczalna przez wzorzec waga wynosi zaledwie 3 kilogramy. Mimo iż wzorzec akceptuje maleńkie pieski, ważące od 0,5 do 1,5 kg, hodowcy preferują psy ważące od 2 do 2,5 kg. Cechą rozpoznawczą chihuahuy jest jabłkowata głowa o dużych, stojących uszach i pełnych wyrazu, okrągłych oczach. Kufa jest dość krótka i prosta. Ogon umiarkowanie długi, powinien być noszony  wygięty ponad grzbietem (ale nie zakręcony). Rasa jest rozdzielona na odmianę krótkowłosą oraz długowłosą, u której sierść tworzy kryzę na szyi, portki oraz pióropusz na ogonie. Dopuszczalne są wszystkie umaszczenia z wyjątkiem marmurkowego (merle), ponieważ niesie ono ze sobą różne problemy zdrowotne.

Chihuahua – charakter

Zdziwi się ten, kto w tym niewielkim piesku spodziewa się potulnej i delikatnej istotki. Chihuahuy są energiczne, żywiołowe i wręcz brawurowo odważne, co w połączeniu z ich rozmiarem jest mieszanką czasem wręcz niebezpieczną… dla nich samych. Chi nie boi się w żadnym wypadku większych od siebie psów. Przy jego dominującym charakterze często jest to powodem konfliktów. Bardzo ważne jest prawidłowe socjalizowanie szczeniaka z innymi psami, również dużymi. Ważne, by były to zwierzaki ułożone, które go nie przestraszą i nie nastawią negatywnie. Od początku musi być uczony manier i nie wolno pozwalać mu na prowokowanie oraz zaczepianie innych psów – chi ma wielkiego ducha, ale jego szanse w starciu są raczej mizerne… Mimo że uwielbia towarzystwo człowieka i jest inteligentny, nie jest psem „na pilota”, który wykona z radością każde polecenie. W dodatku ma bardzo silny charakter i wyłapuje słabości opiekuna. Ważna jest więc konsekwencja i nieuleganie urokowi wielkich oczu małego pieska 🙂

Potrzeba ruchu

Takie maleństwo i ruch? Tak, jak najbardziej! Wbrew pozorom życie w torebce nie jest szczytem ich ambicji. Są aktywne i bardzo lubią spacerować oraz biegać. Zdecydowanie powinny wychodzić na spacery, choćby przez wzgląd na socjalizację, nowe bodźce i potrzebę eksploracji. Małe łapki napracują się więcej niż w przypadku dużego psa, przez co chi, w odróżnieniu od wielu większych psów, nie wymaga od opiekuna wielokilometrowych wypraw. Nie znaczy to jednak, że im nie podoła.

Chihuahua – pielęgnacja

Dbanie o sierść chihuahuy nie jest trudne. Zarówno długowłose, jak i krótkowłose chihuahuy wymagają regularnego wyczesywania podszerstka. U tej rasy problemem są zwykle zbyt długie pazury. Dobrze jest przyzwyczajać do ich obcinania już szczeniaka. Częstym problemem jest również kamień nazębny, więc trzeba regularnie czyścić zęby. W miarę możliwości właściciel powinien stosować suchą karmę, która lepiej czyści zęby w porównaniu z mokrą i miękką. Wiele piesków tej rasy ma zacieki przy oczach, co szczególnie u jasno ubarwionych osobników wygląda nieestetycznie. Wówczas właściciele delikatnie przemywają oczy, by zabrudzenia usunąć.

Długość życia i choroby

Rasa jest raczej długowieczna. Pod warunkiem odpowiedniej opieki chi dożywają zwykle co najmniej 14 lat. Mają tendencje do zapadania się tchawicy oraz postępującego zaniku siatkówki (PRA), często występuje także zwichnięcie rzepki. Ponieważ mają skłonność do tycia, opiekun musi zadbać o ich kondycję i nie dopuszczać do nadwagi. W rasie występuje często niezrośnięte ciemiączko, co jest aktualnie uznawane za wadę. U malutkich egzemplarzy, o wadze poniżej 1,5 kg, często jest ono dosyć duże, przez co są bardzo wrażliwe na wszelkie urazy głowy. Leczenie tak maleńkich piesków jest zwykle poważnym wyzwaniem dla lekarzy weterynarii. Decydując się więc na chihuahuę, lepiej szukaj rodziców o wadze co najmniej 2 kg.

Rys historyczny

Chihuahua ma bardzo stary rodowód. W ruinach posiadłości Montezumy, ostatniego z władców azteckich, który zmarł w 1520 roku, odkryto figurki oraz malowidła przedstawiające małe pieski o bardzo dużych uszach, odpowiadające wyglądowi tej rasy. Bardzo długo nie była ona znana poza granicami Meksyku. Dopiero wraz z rozwojem turystyki w XIX wieku zwiedzający, pod wpływem niezaprzeczalnego uroku tamtejszych psiaków, zaczęli je wywozić do swoich krajów. Początkowo znane były jako jedna rasa – chihuahua, jednak w latach 60. ubiegłego stulecia rozdzielono ją na chihuahuę długowłosego oraz krótkowłosego. Mimo to zezwala się na ich krzyżowanie ze sobą. W Polsce są obecne od lat 80., jednak dopiero w ostatnich latach rasa zyskała na popularności, a nawet stała się modna.

Chihuahua – ciekawostki

– przodkowie chihuahuy najprawdopodobniej odgrywali istotną rolę w wierzeniach Azteków, będąc przewodnikami zmarłych po zaświatach

– Aztekowie wierzyli, że rude pieski przynoszą szczęście

– suczka Rosie, będąca w Stanach Zjednoczonych symbolem walki z pseudohodowcami, była chihuahuą o nieuznanym przez FCI umaszczeniu merle i pochodziła z chowu wsobnego. Suczka nadal ma swój profil na FB: „Everything Rosie”

– chihuahua zyskał popularność dzięki zainteresowaniu takich celebrytek i gwiazd jak Paris Hilton, Madonna, Demi Moore czy Britney Spears. Chihuahuę o imieniu Choo Choo miała także Marylin Monroe.