Czesanie psa. Jak przyzwyczaić psa do czesania?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Czesanie psa. Jak przyzwyczaić psa do czesania?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
22 kwietnia 2022
Kategoria : Lifestyle | Zdrowie psa
22 kwietnia 2022

Czesanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jest trochę jak masaż, wspomaga lepsze ukrwienie skóry i dzięki temu pozytywnie wpływa na wygląd sierści. Pomaga także usunąć martwy włos i zapobiega kołtunom, które zwłaszcza u psów z bardzo długą sierścią mogą z czasem zbijać się w trudne do rozczesania filce. Właściciele długowłosych psiaków znają to jak zły szeląg! Kołtuny nie wyglądają estetycznie, w skrajnej sytuacji mogą pod nimi pojawić się odparzenia, a nawet rozwijać stany zapalne. Jest tylko jeden problem: psiak nie chce się czesać! Jak przyzwyczaić psa do czesania?

Groomer

Groomer, czyli psi fryzjer, to z pewnością wielka pomoc. Zadba o sierść Twojego pupila kompleksowo i profesjonalnie. Nie zrobi jednak za Ciebie wszystkiego. Czesanie psa wymaga systematyczności. W przypadku niektórych ras może być konieczne dwa razy w tygodniu lub nawet codziennie! Jednak nawet w przypadku mniej wymagających psów warto poświęcić choć godzinę tygodniowo na pielęgnację psiaka, również jeśli regularnie odwiedza on groomera. Zakołtuniony klient dodaje mu pracy, przez co podnosi koszty. Przede wszystkim jednak wystawia niezbyt dobre świadectwo opiekunowi…

Na początek: akcesoria

Różne rasy psów cechują się różnym rodzajem sierści. Inaczej dba się o sierść cocker spaniela, inaczej o yorka, a inaczej o bobtaila – a wszystkie te psy są przecież długowłose! Dowiedz się, co najlepiej sprawdza się w pielęgnacji szaty Twojego psa. Jeśli masz mieszańca, porozmawiaj z dobrym groomerem, z pewnością Ci pomoże. W przypadku psa rasowego warto też poradzić się hodowcy. Wybieraj zawsze kosmetyki dedykowane psom, ponieważ skóra człowieka ma zupełnie inne pH. Dobieraj je do rodzaju sierści. Podobnie jest z grzebieniami i szczotkami – na rynku jest ich bardzo dużo! Źle dobrana szczotka może podczas czesania psa wyrywać sierść albo nawet sprawiać mu ból. Odpowiednie akcesoria ułatwią Ci pracę i sprawią, że dla Twojego pupila czesanie będzie przyjemniejsze.

Czesanie psa – przyzwyczajaj od szczeniaka

Kiedy najłatwiej rozpocząć naukę czesania? Szczeniak przyzwyczai się szybciej niż dorosły pies. Sierść młodego psiaka jest zwykle łatwiejsza w pielęgnacji. Nie jest tak długa i obfita, jak u dorosłego psa. Poświęcaj na to czas codziennie, maksymalnie kilka minut. Dzięki częstym ćwiczeniom i pielęgnacji piesek szybciej się przyzwyczai. Łatwiej będzie też uniknąć kołtunów, których rozczesywanie jest bolesne i tym bardziej może go zniechęcić. W niektórych rasach najbardziej kłopotliwa jest szata podczas wymiany sierści ze szczenięcej na dorosłą. Może wtedy bardziej się kołtunić, a nawet filcować, więc tym bardziej nie odkładaj nauki na później!

Czesanie psa – chwal i nagradzaj

Zawsze chwal swojego psa, gdy podczas zabiegów pielęgnacyjnych zachowuje się spokojnie. Doskonałym pomysłem jest nagradzanie go smakołykami. Wtedy z pewnością prędzej skojarzy czesanie z czymś miłym. To szczególnie ważne, gdy chodzi o czesanie tych partii, których czesania i dotykania Twój pies bardzo nie lubi.

Bądź spokojny i cierpliwy…

Aby przyzwyczaić psa do czesania i sprawić, by je polubił (albo przynajmniej cierpliwie znosił), musisz być zawsze spokojny. Nigdy nie rozpoczynaj ani nauki, ani również właściwej pielęgnacji, jeśli jesteś czymś zdenerwowany. Twoje nerwy wyczuwa pies, co sprawia, że on również się stresuje i może przez to skojarzyć zabiegi negatywnie. Nigdy nie daj się ponosić złym emocjom! Bądź również cierpliwy. Dla psów czesanie niekoniecznie jest zrozumiałe. Wiele z nich nie lubi choćby dotykania łap czy ogona, więc to normalne, że na początku będą je zabierać.

…ale konsekwentny

Z początku z pewnością psiak będzie próbował wymigiwać się od tej dziwnej dla niego aktywności. Musisz być konsekwentny – to Ty decydujesz, kiedy kończycie czesanie. Nie przesadź jednak z uporem. Czasem mniej znaczy więcej – lepiej zakończyć kłopotliwą partię po minucie spokojnego czesania niż zacząć tracić cierpliwość po trzech. Lub psa – bo ucieknie spod szczotki 🙂

Czesanie psa – czas

Czas dotyczy zarówno Ciebie, jak i Twojego pupila. Rozpoczynaj naukę zawsze wtedy, kiedy masz wolną chwilę. Jeśli najpóźniej za godzinę musisz koniecznie wyjść z domu – lepiej odpuść. Pies również potrzebuje czasu, aby przekonać się, że czesanie może być przyjemne. Nie wymagaj od niego zbyt wiele na samym początku. Pamiętaj jednak, że trening czyni mistrza.

Ucz partiami i czesz delikatnie

Jeśli dopiero przyzwyczajasz psa do czesania, staraj się czesać bardzo delikatnie i niewielkimi partiami. Spokojnie – z czasem dojdziecie do całości, jeśli będziecie ćwiczyć regularnie i często. Między partiami warto robić krótkie przerwy, np. na zabawę. Niech czesanie będzie fajne! Jeśli natrafisz na kołtun, przytrzymaj delikatnie skórę w tym miejscu, zanim zabierzesz się do delikatnego rozczesywania. Jeśli jest większy, możesz go rozdzielić lekko palcami przed rozczesaniem, aby było Ci łatwiej.

Co na koniec?

Kończ zabiegi zawsze wtedy, kiedy pies zachowywał się choć przez chwilę spokojnie. Co po czesaniu? Koniecznie lawina pochwał i jakaś wspaniała nagroda! Może pyszny gryzak albo długi, wyczekiwany spacer?

Przyzwyczajenie psa do czesania musi potrwać, ale warto, przede wszystkim dla zdrowia Twojego pupila. Prawidłowo oswojone z pielęgnacją psiaki znoszą je cierpliwie, są w stanie w trakcie się zrelaksować, a nawet… usnąć. Wypielęgnowany pies wygląda pięknie, przyciąga wzrok i staje się naszą elegancką wizytówką. Nie poddawaj się i powodzenia! 🙂