Czy pies lub kot może oddawać krew?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Czy pies lub kot może oddawać krew?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
30 czerwca 2024
30 czerwca 2024

W ostatnich latach postęp medycyny weterynaryjnej osiągnął wzrost wręcz wykładniczy. Dostępne są coraz bardziej zaawansowane metody diagnostyczne i badania. W weterynarii zaczęła występować coraz większa specjalizacja wśród lekarzy i mało kogo dziwi termin “psi stomatolog” czy “psi kardiolog”. Dzisiaj omówimy sobie temat krwiodawstwa u psów i kotów. Powiemy sobie o tym, czy pies lub kot może oddawać krew i kiedy zwierzęta mogą zostać dawcami.

Czy pies lub kot może oddawać krew?

Czy pies lub kot może oddawać krew – jak pupil może zostać dawcą?

Proces ten jest dosyć prosty, jednakże są warunki, jakie musi spełnić pies lub kot, aby mógł zostać dawcą. Jeśli chodzi o psa, to koniecznie musi być zdrowy i nie może przyjmować leków. Oprócz tego jego wiek musi wynosić od jednego do ośmiu lat. Minimalna masa ciała do donacji to około 25kg. Psiak musi także posiadać regularne szczepienia i odrobaczenia oraz nie może wyjeżdżać za granicę. U kotów wymagania są podobne, chociaż tutaj wiek to między 1 a 10 lat, a minimalna masa ciała to 4kg. Kociak nie może być także kotem wychodzącym. Wspólnym wymogiem dla tych zwierząt jest także to, że nie mogły nigdy wcześniej otrzymywać krwi w ramach transfuzji.

Czy pies lub kot może oddawać krew – dlaczego warto?

W przypadku wielu chorób czy ryzykownych zabiegów, mimo wdrożonego leczenia czy podjętych środków bezpieczeństwa, czasami pupil nie jest w stanie przejść zabiegu czy wyzdrowieć ze względu na tragicznie niskie parametry krwi. W przypadku wcześniej omawianej przez nas choroby IMHA transfuzja często jest środkiem ratującym życie i dającym więcej czasu na leczenie. Transfuzja często jest także niezbędna w przypadku rozległych zabiegów ratujących życie, jak na przykład usunięcie pękniętej śledziony lub masywnego guza. Każda oddana jednostka krwi to potencjalnie uratowane życie psa lub kota.

Wiele banków krwi oferuje także benefity dla dawców. Oczywiście tutaj psiak nie otrzyma kilku tabliczek czekolady w ramach rekompensaty, ale każdy bank krwi daje coś innego na osłodę. Na przykład weźmiemy dziś Weterynaryjny bank krwi w Edina Przychodnia na Polance w Poznaniu. Przychodnia ta oprócz tradycyjnej torebki smaczków, karm i zabawek oferuje swoim dawcom także darmowe badania krwi o szerokim profilu. Oczywiście wykonane zostaną także testy na choroby odkleszczowe oraz określona zostanie grupa krwi naszego pupila. Oprócz tego, jeśli nasz psiak odda krew, a w przyszłości sam będzie jej potrzebował, to w ciągu 12 miesięcy od donacji otrzyma ją całkowicie za darmo. Dodatkowo w ramach podziękowań z każdą kolejną donacją nasz psiak będzie otrzymywał zniżki na wizyty, a także darmowe szczepienia przeciw wściekliźnie.

Czy pies lub kot może oddawać krew?

Oddawanie krwi przez psa lub kota – mity

Podobnie, jak w krwiodawstwie u ludzi, w przypadku zwierząt także funkcjonuje wiele mitów otaczających oddawanie krwi. Pierwszym, najbardziej powszechnym jest mit, który mówi, że jeśli raz psiak odda krew, to będzie musiał to robić już zawsze. Na pierwszy rzut oka taka sytuacja może mieć sens, ponieważ zabieramy krew, którą organizm musi uzupełnić i może po prostu przesadzić z produkcją krwi. Oczywiście jest to nieprawda. Psi organizm to idealnie wyregulowana machina, która dąży do homeostazy i nie ma możliwości nadprodukcji krwi spowodowanej donacją. Podobnie, jak przy krwotoku z nosa lub przy pobraniu krwi do badań – jej utrata nie powoduje nieskończonej nadmiernej produkcji krwi. Kolejny mit głosi, że donacja krwi to proces bardzo obciążający dla organizmu. Oczywiście oddanie całej jednostki krwi nie jest niezauważalne dla organizmu, aczkolwiek ilość pobranej krwi dostosowywana jest do rozmiarów pacjenta i nie ma możliwości pobrania zbyt dużej ilości. Organizm bardzo szybko uzupełnia niedobory czerwonych krwinek i nawet już po 24 godzinach w organizmie nie ma śladu po utracie krwi.

Donacja krwi – jak wygląda?

Metod pobierania krwi u zwierząt jest bardzo dużo. Sama aparatura jest podobna jak ta u ludzi – obejmuje specjalne worki z antykoagulantem oraz igłę z rurką połączoną z workiem. U dużych psów czasami udaje się pobrać krew analogicznie do pobrania jej w trakcie badań – z żyły odpromieniowej na przedniej łapce. U mniejszych zwierząt lub w przypadku trudności z pobraniem z łapki, krew pobierana jest z żyły szyjnej jarzmowej. Ta lokalizacja do pobierania krwi w naszym kraju jest mniej popularna, chociaż na zachodzie funkcjonuje i jest stosowana rutynowo. Większość psów w trakcie donacji po prostu sobie siedzi i odpoczywa w objęciach lekarza lub technika. U psów pobiera się najczęściej jednorazowo 250ml krwi w zależności od rozmiarów. Sytuacja wygląda inaczej u kotów. Każdy właściciel kota wie, że jego pupil nie wysiedzi spokojnie na takiej donacji. Z tego powodu koty rutynowo poddawane są lekkiej sedacji przed oddaniem krwi. To pozwoli zmniejszyć stres u pupila i znacząco ułatwić pobranie krwi. U kotów ze względu na rozmiary ilość pobranej krwi jest mniejsza i wynosi 50ml.

Czy pies lub kot może oddawać krew?

Czy pies lub kot może oddawać krew? – Podsumowanie

Krwiodawstwo to jedna z najbardziej honorowych i altruistycznych rzeczy, jakie może zrobić człowiek dla anonimowych biorców. Podobnie wygląda sytuacja u zwierząt, które będąc w sile wieku, mogą uratować życie swoim bardziej pechowym psim i kocim kolegom. Oczywiście nasze psiaki nie rozumieją pojęcia dobrowolnego oddawania krwi, dlatego smaczki od banku krwi będą dla nich największą zachętą. Każdy właściciel doceni darmowe profilaktyczne badania krwi i świadomość, że jeśli jego pupil będzie w potrzebie, zawsze będzie na niego czekała ratująca życie krew od innych dawców.