Dieta psa sportowego, czyli jak żywić psa sportowego okiem zoodietetyka
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Dieta psa sportowego, czyli jak żywić psa sportowego okiem zoodietetyka
AKTUALNIE OGLĄDASZ
1 czerwca 2023
Kategoria : Żywienie Pupila
1 czerwca 2023
KATEGORIA : Żywienie Pupila

Czy dieta psa sportowego różni się od diety psa rodzinnego? Czyli jak żywić psa sportowego

Odpowiednia dieta psa sportowego zapewnia energię na aktywność, a także dostarcza organizmowi składników odżywczych potrzebnych do utrzymania kondycji kości, mięśni i innych tkanek. Aktywność psa sportowego jest wyższa od psa rodzinnego, dlatego warto zastanowić się nad odpowiednią dietą pokrywającą wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Dobrze zbilansowana dieta wspomoże także okres regeneracji organizmu po wysiłku i wspomoże także proces gojenia się ewentualnych urazów.

Dieta psa sportowego

Dieta psa sportowego — agility

Dieta psa sportowego

Dieta psa sportowego — frisbee

Energia a dieta psa sportowego

Energia jest często definiowana jako zdolność do wykonania jakiejkolwiek aktywności. Zapotrzebowanie energetyczne to ilość energii potrzebna do utrzymania zwierzęcia w stanie równowagi, czyli stałej masie ciała.

Energii w pożywieniu dostarczają tłuszcze, węglowodany i białka. Wymienione makroskładniki diety to główne „paliwa” dla organizmu, jednak to jakie „paliwo” wykorzysta organizm naszego psa zależy od rodzaju aktywności. Przeczytaj co powinna zawierać dieta psa sportowego, aby dostarczyć odpowiednią ilość energii z odpowiedniego źródła.

Co z tymi węglowodanami?

Pierwszym źródłem energii będą węglowodany, które w karmie znajdziemy w warzywach oraz w ryżu. Węglowodany dostarczają energii od pierwszego momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej i w tym przypadku mówimy o szlaku beztlenowym. Wraz z wydłużeniem aktywności, metabolizm węglowodanów maleje. Węglowodany będą zatem pożądanym źródłem energii dla psów uprawiających sporty szybkościowe, które trwają do ok. 20 min np. coursing, flyball, agility, frisbee. Dieta psa sportowego w dyscyplinie szybkościowej powinna zawierać od 30% do 55% s.m. (suchej masy) węglowodanów – https://psiastki.pl/sucha-karma-dla-psa/-148-karma-bezzbozowa-konina-z-batatami-i-granatem-dorosle-psy-wszystkich-ras.html. Wraz z wydłużeniem czasu planowanego wysiłku zaleca się ograniczyć węglowodany w diecie.

Dieta psa sportowego

Dieta psa sportowego — coursing

Tłuszcz — najlepsze “paliwo”

Najbogatszym źródłem energii jest tłuszcz. Już 1 g tłuszczu dostarcza ok. 9 kcal, podczas gdy 1 g węglowodanów – 4 kcal! Kwasy tłuszczowe są wykorzystywane przez organizm psa podczas szlaku tlenowego, czy po dłuższej aktywności. Zwiększyć zawartość tłuszczu w diecie powinni opiekunowie uprawiający spoty wytrzymałościowe lub w przypadku kiedy aktywność jest wydłużona, np. dogtrekking, bikejoring, pasienie, łowiectwo. Poziom tłuszczu w diecie psa sportowego w tych aktywnościach powinien być na poziomie 25-40% s.m. – https://psiastki.pl/mokra-karma-dla-psa/-112-400g-mokra-karma-premium-jelen-z-zurawina-93-miesa-5907642796627.html.

Dieta psa sportowego

Dieta psa sportowego — zaprzęgi

Białko a dieta psa sportowego — energia i budulec

Białko jest zapasowym źródłem energii o mniejszym znaczeniu w diecie psa sportowego. Ostatecznie utlenianie białka następuje w treningu wytrzymałościowym. Wykorzystywane do bilansu energetycznego białko powinno być uzupełnione po treningu, aby uniknąć katabolizmu tkanki mięśniowej, czyli jej zaniku/rozpadu. Zawartość białka w diecie psa uprawiającego sporty szybkościowe powinna stanowić ok. 22-28% s.m., natomiast wraz z wydłużeniem aktywności do sportów wytrzymałościowych, zawartość biała powinna wymościć do 32% s.m. Większość karm deklaruje takie stężenie, natomiast warto zastosować odżywki białkowe dla psów w przypadku np. startów na zawodach w kilku konkurencjach, co znacznie wydłuża czas wysiłku.

Składniki mineralne i witaminy w diecie psa sportowego

Ze względu na metabolizm psa bardzo aktywnego, dieta psa sportowego powinna dostarczyć także niektóre składniki mineralne oraz witaminy, szczególnie te rozpuszczalne w wodzie.

U sportowców ludzkich często się mówi o anemii sportowca. Żelazo jest budulcem hemoglobiny, która z kolei tworzy czerwone krwinki. Erytrocyty, czyli te ostatnie, uczestniczą w transporcie tlenu, co stawia żelazo jako ważny element w diecie psa sportowego. Karmy pełnoporcjowe zazwyczaj zapewniają dobową minimalną dawkę żelaza wg zaleceń NRC lub FEDIAF, jednak warto skonsultować z zoodietetykiem ewentualne suplementy żelazowe, aby wspomóc wytrzymałość w aktywności, szczególnie przy wysiłku o wydłużonym czasie trwania.

Wapń i fosfor to następne składniki mineralne, na które organizm psa sportowego będzie miał większe zapotrzebowanie. Odpowiednia dawka dzienna wapnia i fosforu wspomaga układ kostny, reguluje krzepliwość krwi (wapń). Karmy komercyjne są zbilansowane odpowiednio jeśli chodzi o wapń i fosfor, a także stosunek tych składników mineralnych (https://psiastki.pl/sucha-karma-dla-psa/-49-karma-bezzbozowa-jelen-z-morwa-dorosle-psy-wszystkich-ras.html). Opiekunów stosujących dietę BARF o zawartość fosforu nie muszą się martwić, jedynie o wapń. Ten musi być dostarczony jako suplement do diety psa sportowego.

Spośród witamin w żywieniu psa sportowego warto zwrócić uwagę witaminę E, której stężenie ulega obniżeniu podczas wysiłku fizycznego, a która ma cenne właściwości antyoksydacyjne dla organizmu psa sportowego. Zaleca się, aby minimum wit. E w diecie psa sportowego wynosił 500 IU/kg s.m. Dodatkowa dawka będzie zatem zalecana zarówno dla psów na diecie komercyjnej, jak i BARF. Warte atencji są także witaminy z grupy B, które jako witaminy rozpuszczalne w wodzie, łatwo usuwane są z organizmu wraz z moczem. Zapotrzebowanie na witaminy B1 i B6, w przypadku psów sportowych może ulec zwiększeniu wraz ze wzrostem pobrania składników energetycznych i białka.

Smaczki w fitnessie?

Na popularności zyskuje psi fitness. Co jest bardzo dobrym trendem dla psów sportowych przygotowujących się do sezonu. To, co idzie niestety w złym kierunku to według mnie zasypywanie smaczkami podczas ćwiczeń. Często słyszę, że racja obiadowa posiłku zostaje zadawana w formie karmy suchej podczas właśnie psiego fitnessu. Należy się zastanowić, z jakimi emocjami psy pracujące podchodzą do tego rodzaju aktywności oraz czy podczas ćwiczeń/ruchu obciążenie układu pokarmowego ma rację bytu. Emocje oraz aktywność wzmagają metabolizm, a z tym przyspieszają pasaż jelit. Smaczki w postaci suchych i ciężkostrawnych chrupek będą obciążać układ pokarmowy, a zwiększony metabolizm nie pozwoli na dobre przyswojenie podstawowych składników odżywczych.

Podczas aktywności nie polecam stosowania nagrody w postaci jedzenia, a bardziej chylę się ku nagrodzie socjalnej. Proponuję natomiast aby po serii ćwiczeń podać psu ulubioną matę do lizania lub konga, ponieważ po ćwiczeniach przekąska węglowodanowa pozwoli na uzupełnienie zapasów “paliwa”.

Podsumowanie

Dieta psa sportowego będzie się różnić od diety psa nieaktywnego rodzinnego, ponieważ jego zapotrzebowanie bytowe na energię będzie większe. W następnej kolejności należy dobrać karmę, która zapewni najlepsze źródło energii dla poszczególnych dziedzin sportowych, od szybkościowych do wytrzymałościowych.

Bibliografia

FEDIAF Nutritional Guidelines for Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs.

Fascetti, A.J., Delaney, S.J. (2011) Applied Veterinary Clinical Nutrition. Wiley-Blackwell.

Mirowski A. (2011) Żywienie psów sportowych. Cz.I. Wiadomości wstępne. Magazyn Weterynaryjny 20/4, 334,336-337.