Jak rozdzielić gryzące się psy?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Jak rozdzielić gryzące się psy?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
10 maja 2022
Kategoria : Lifestyle
10 maja 2022
KATEGORIA : Lifestyle

Konflikty między psami od czasu do czasu się zdarzają. Do bójki może dojść tak naprawdę wszędzie, zarówno między psiakami, które się doskonale znają i mieszkają w jednym domu, jak i zupełnie obcymi podczas spaceru. Gdy zwierzęta już zaczną ze sobą walczyć, są często tak rozemocjonowane, że nie reagują na nasze komendy i często na nic zda się nawet najlepiej opanowane odwołanie. Niezależnie więc od tego, jak bardzo łagodny i posłuszny jest nasz podopieczny, powinieneś wiedzieć, jak rozdzielić gryzące się psy.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Choć naturalnie w takich chwilach boimy się o naszego psa, zwłaszcza, gdy jest atakowany przez większego przeciwnika, nie wolno zapominać o własnym bezpieczeństwie! Rozdzielając gryzące się psy trzeba zachować dużą ostrożność. Panika i chaotyczne działanie zdecydowanie nie są tu wskazane. Nie podejmuj żadnych działań, które mogłyby przekierować agresję psów na Ciebie. Do takich zachowań należy odpychanie agresora ręką, odciąganie za tylne łapy, ogon lub… próby ściskania krocza. Również bicie lub kopanie psów może się źle skończyć. Niedopuszczalna jest sytuacja, kiedy gryzące się psy rozdziela dziecko!

Jak rozdzielić gryzące się psy? Ktoś powinien Ci pomóc

Najprawdopodobniej będziesz potrzebował pomocy drugiej, dorosłej osoby, np. właściciela drugiego psa. To ważne, ponieważ gdy Ty odciągasz swojego pupila, drugi przecież wciąż może go atakować (i najprawdopodobniej będzie to robił). Musicie więc współpracować – druga osoba również musi odciągnąć od Was swojego psa. Jeżeli psiaki były luzem, jak najszybciej po odciągnięciu należy je zapiąć na smycz.

Rozdzielanie gryzących się psów

Jeśli bójka nie rozgorzała na dobre i psy nie zwarły się w walce, możecie spróbować rozproszyć je hałasem lub bardzo głośnym krzykiem. Możesz spróbować wsunąć pomiędzy nie dużą deskę. To odseparuje je od siebie, uniemożliwiając wzajemne atakowanie, dzięki czemu możemy bezpiecznie zapiąć psy na smycz i nie dopuścić do kolejnej awantury. O ile masz pod ręką deskę… Możesz także wejść pomiędzy psy, jeśli psy są niewielkie. Ryzyko obrażeń nie jest aż tak poważne, a dzięki temu ograniczysz psom dostęp do siebie. W przypadku niezbyt dużych psiaków można na jednego z nich narzucić kurtkę lub koc i szybko odseparować go od przeciwnika.

Jak rozdzielić gryzące się psy: walka w zwarciu

Niestety czasami dochodzi do poważnej walki w zwarciu, często jeden z psów złapał zębami drugiego i nie chce puścić. Wówczas psy są tak rozemocjonowane, że standardowe sposoby nie mają szansy na powodzenie. Adrenalina sprawia, że agresor staje się mniej wrażliwy na ból. Wówczas jak rozdzielić gryzące się psy? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest złapanie psa za obrożę i… podduszenie go, poprzez podniesienie go na niej i oderwanie jego przednich łap od podłoża. Nie bój się o zrobienie mu krzywdy – chodzi jedynie o zmuszenie go do poluzowania chwytu i puszczenia drugiego psa. Gdy do tego dojdzie, jak najszybciej odseparuj psy i nie dopuść do ponownego zwarcia!

Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać bójkom, niż na szybko przypominać sobie, jak rozdzielić gryzące się psy. Warto poznać sygnały stresu (tzw. sygnały uspokajające), aby wiedzieć, kiedy nasz pupil przestaje czuć się komfortowo w psim towarzystwie. Wtedy możemy go zabrać zanim dojdzie do konfliktu. Na spacerach skup się na nim i otoczeniu – obserwując je zauważysz z daleka psa, który chce biec w Waszą stronę. Dzięki temu będziesz mógł zareagować, choćby zmieniając nieco trasę spaceru. Nie bój się prosić innych właścicieli o przywołanie swojego psa i zapięcie go na smycz. Również i Ty popracuj nad przywołaniem Twojego psiaka. Zawsze miej przy sobie coś pysznego, co sprawi, że powrót do Ciebie będzie przyjemniejszy. Nie dopuszczaj także do jego kontaktu z psem, którego właściciel sobie tego nie życzy. To pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.