Karma puppy vs adult – czy można karmić szczeniaka karmą dla dorosłych?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Karma puppy vs adult – czy można karmić szczeniaka karmą dla dorosłych?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
1 czerwca 2023
Kategoria : ŻYWNIE PSA
1 czerwca 2023
KATEGORIA : ŻYWNIE PSA
Karma puppy vs adult

Karma puppy vs adult — czy szczeniaka można żywić karmą dla dorosłych i na odwrót

Żywienie szczeniąt zaraz po odsadzeniu od matki przechodzi w obowiązek hodowcy, który może mieć wątpliwości – karma puppy vs adult. Przy wyborze karmy dla szczeniąt rosnących należy kierować się następującymi aspektami: wzrost, odporność, rozwój fizyczny i fizjologiczny. Składowo, pozornie podobne karmy puppy i adult mają zatem inny skład analityczny związany z potrzebami organizmu. Karmy puppy ukierunkowane są właśnie na wymienione aspekty, podczas gdy karmy adult mają inny cel, mianowicie – pokrycie zapotrzebowania bytowego.

Kolokwialnie ujmując, szczeniak potrzebuje więcej, bo rośnie. To jest pierwsza różnica w temacie karma puppy vs adult. Nie oznacza to jednak, że potrzebuje objętościowo więcej, tylko posiłki powinny być bardziej treściwe.

Mając na celu wspomaganie zdrowego wzrostu, należy wziąć pod lupę makro- i mikroelementy diety.

Karma puppy vs adult – białko

Białko to materiał budulcowy, niezbędny do prawidłowego wzrostu. Jego niedobór może skutkować utratą masy ciała lub brakiem przyrostu masy ciała beztłuszczowej. Słabo ukształtowane mięśnie mogą być przyczyną licznych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego tj. kształtowanie złej postawy, skłonności to uszkodzeń ścięgien i mięśni.

Zapotrzebowanie na białko dla rosnących szczeniąt jest najwyższe do ukończenia 14 tygodnia życia i wynosi min. 25% na 100 g suchej masy, natomiast po tym czasie zalecane minimum maleje do 20% w suchej masie i ten poziom zaleca się utrzymać do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Pies dorosły natomiast potrzebuje 18/21% w suchej masie białka. Dostępne na rynku karmy suche etykietowane jako adult będą raczej trzymać się minimalnego stężenia białka. Przy karmach mokrych jest duża szansa na znalezienie karmy adult, która będzie spełniać wymogi karmy puppy pod kątem zawartości białka. Jesteśmy jednak na początku rozważań nt. karma puppy vs adult, więc nie wyciągajcie jeszcze wniosków.

Białko i tłuszcz karma puppy vs adult

Białko i tłuszcz — karma puppy vs adult

Karma puppy vs adult – tłuszcz

Tłuszcz nie tylko stanowi źródło energii, ale także: wspiera układ nerwowy, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych, chroni narządy wewnętrzne oraz uczestniczy w przyswajaniu witamin A, D, E, K.

W diecie szczeniąt rosnących do osiągnięcia dojrzałości płciowej tj. 12-24 miesiąca życia, zaleca się udział tłuszczu 8,5% na 100 g suchej masy. Jest to o 3% więcej niż dla psa dorosłego, ale należy także wziąć pod uwagę grupy tłuszczy. Wytyczne FEDIAF określają minimalne zalecane spożycie tłuszczy dla psów dorosłych na poziomie 5,5%/100 g s.m., w tym także minimalny udział kwasu tłuszczowego linolowego LA. Dla szczeniąt natomiast w określone zostało minimalne zalecane spożycie tłuszczy 8,5% w suchej masie, w której należy uwzględnić zarówno LA, jak i spożycie kwasu tłuszczowego arachidonowego AA, α-linolenowego ALA oraz eikozapentaenowego EPA i dokozaheksaenowego DHA. Podyktowane jest to wieloletnimi badaniami, które potwierdzają wsparcie opisanych powyżej celów żywieniowych: wzrostu i rozwoju. Zatem tłuszcz w temacie karma puppy vs adult może być czynnikiem limitującym nie tyle ze względów ilościowych, ile jakościowych.

Pod lupą karma puppy vs adult

Skład karmy pod lupą — karma puppy vs adult

Karma puppy vs adult – wapń, fosfor i inne

W okresie wzrostu należy wziąć pod uwagę makro- i mikroskładniki wspomagające wzrost i rozwój. Do ważnych makroskładników w okresie wzrostu należą wapń i fosfor. Nie tylko ilość ich zalecanego minimum spożycia, ale także ich stosunek w diecie jest ważny. Dla psów rosnących zaleca się, aby wynosił 1,6/1,8:1, dla psów dorosłych stosunek ten może wynosić 1-2:1 Ca:P.

Wapń będzie składnikiem limitowanym zarówno dla dorosłych, jak i dla szczeniąt, jednak dla dorosłych maksymalne dopuszczalne stężenie będzie wyższe. W kwestii karma puppy vs adult karma adult z większą zawartością wapnia może prowadzić do „przedawkowania” tego składnika mineralnego. Nadmiar wapnia w okresie dorastania może przyczynić się do rozwinięcia klinicznych i patologicznych zmian szkieletowych tj. osteochondroza, zmniejszony obrót kostny czy też zwiększona mineralizacja kości.

Fosfor jako składnik wspomagający rozwój kości, mięśni i układu nerwowego nie ma określonego maksymalnego spożycia dla szczeniaków. Inaczej natomiast dla psów dorosłych. Maksymalne dopuszczalne stężenie fosforu w diecie psów dorosłych wynosi 1,6 g/100 g suchej masy. Dla szczeniąt minimalne stężenie zaleca się na poziomie 0,9/0,7 g/100 g suchej masy, granice te są mocno zbliżone. W zawiązku z tym karma sucha adult może nie pokryć minimalnego zapotrzebowania dla fosforu u szczeniąt. Niedobór fosforu w diecie szczeniąt będzie skutkował obniżonymi przyrostami masy ciała.

Ważne pierwiastki śladowe w diecie psa rosnącego to: żelazo, cynk, jod, selen. W związku z funkcją wspomagającą wzrost i rozwój, dla tych pierwiastków minimalne spożycie jest wyższe dla szczeniąt niż dorosłych. Karma adult vs puppy może nie pokryć minimalnego zapotrzebowania na wymienione pierwiastki. Karmiąc szczeniaka niedoborową dietą może objawiać się natomiast: słabym wzrostem, anemią, osłabieniem, biegunkami, zmianami skórnymi.

Podsumowanie

Karma puppy różni się od karmy dla psów dorosłych – adult. Pierwszą i zasadniczą różnicą karma puppy vs adult jest zalecane minimalne spożycie makroskładników, w następnej kolejności ważnych dla rozwoju mikroskładników. Te wymagania są stosowane przez producentów karm dla psów, dlatego kupując szczeniakowi karmę dla psa dorosłego możemy nie pokryć jego dziennego zapotrzebowania, co będzie to skutkować niedoborami i związanymi z nimi obniżonym stanem zdrowia.

Istnieją sytuacje, w których karma adult będzie odpowiadać zapotrzebowaniem dla szczeniaków i odwrotnie. Przykładem takiej karmy może być każda karma mokra — np. https://psiastki.pl/mokra-karma-dla-psa/-120-6-x-400g-mokra-karma-premium-kaczka-z-gruszka-80-miesa.html. Wymagać ona może jednak suplementacji. Przykład karmy suchej, która pokryje zapotrzebowanie na makroskładniki to — https://psiastki.pl/sucha-karma-dla-psa/-147-karma-bezzbozowa-light-indyk-z-zurawina-vet-line-psy-starsze-i-psy-ze-sklonnoscia-do-nadwagi.html, biorąc pod uwagę także ewentualne suplementacje. Takie scenariusze należy jednak budować i konsultować z zoodietetykiem.

Bibliografia

FEDIAF Nutritional Guidelines for Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs.

National Research Council; Division on Earth and Life Studies; Board on Agriculture and Natural Resources; Committee on Animal Nutrition; Subcommittee on Dog and Cat Nutrition. Nutrient Requirements of Dogs and Cats (p. 278). The National Academies Press. Kindle Edition.