Miniaturowy owczarek amerykański, opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Miniaturowy owczarek amerykański, opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
12 marca 2023
Kategoria : Rasy psów
12 marca 2023
KATEGORIA : Rasy psów

Miniaturowy owczarek amerykański, czyli MAS, nazywany też potocznie miniaturowym owczarkiem australijskim, to rasa uznana przez największe związki kynologiczne dopiero kilka lat temu. Owczarki amerykańskie stają się coraz popularniejsze, głównie dzięki swojemu kompaktowemu wzrostowi, nietypowemu wyglądowi i umaszczeniu oraz wesołemu usposobieniu. Niestety cena miniaturowego owczarka australijskiego przekracza często najśmielsze oczekiwania kupujących. Zobaczcie w tym wpisie, co jest takiego w miniaturowych owczarkach amerykańskich, że stają się coraz bardziej modne i czy jest to rzeczywiście uniwersalny pies dla każdego?

Historia rasy miniaturowy owczarek amerykański

Miniaturowy owczarek amerykański powstał poprzez hodowlę mniejszych osobników owczarków australijskich. Hodowcy zaczęli pracować nad rasą już w latach 60, a w latach 70 MAS (po angielsku miniature american shepherd) osiągnął wygląd taki, jaki ma dziś. Rasa przez wiele lat funkcjonowała jedynie w swoim klubie rasy, a zarejestrowana została w AKC (American Kennel Club) w 2011 roku. FCI, czyli międzynarodowa Federacja Kynologiczna (pod którą podlega nasz polski ZKwP) uznała je w 2015 roku. Jest to zatem rasa młoda na ringach wystawowych. Jednak w kraju swojego pochodzenia jest popularna już od wielu lat. Szczególnie upodobali ją sobie ludzie trenujący konie i dający pokazy na terenie kraju. MASki dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu i niewielkim rozmiarom są dla nich łatwymi towarzyszami podróży. Psy te używane są czasem do pasienia mniejszych zwierząt, jednak jest to rasa raczej typowo wystawowa i farmerzy nie wybierają ich tak chętnie, jak użytkowych owczarków australijskich.

Wygląd i wielkości owczarka amerykańskiego

Miniaturowe owczarki amerykańskie mierzą według wzorca rasy:

samce: 36-46 cm w kłębie

suki: 33-43 cm w kłębie

Dopuszczalne umaszczenia to: blue i red merle, czarno biały, czekoladowy, wszystkie również w wersji tricolor.

Czym różni się miniaturowy owczarek amerykański od owczarka australijskiego?

Miniaturowy owczarek amerykański różni się od owczarka australijskiego głównie wielkością. Ich usposobienie jest dość podobne, to psy szybko i chętnie  uczące się, energiczne, wesołe i przywiązane do opiekuna. Mogą być sceptyczne do obcych, ale nie powinny być z natury lękliwe.

Choroby w rasie miniaturowy owczarek amerykański

Miniaturowe owczarki amerykańskie, tak jak ich więksi kuzyni mogą nieść w swoich genach podobne choroby. Mimo że nie jest to rasa bardzo chorowita, to najważniejsze powinno być dla przyszłego opiekuna wybranie odpowiedniej hodowli. Podpowiadaliśmy jak to robić w innym wpisie, a kluczowym powinno być wybieranie miotów przebadanych rodzicach.

Miniaturowe owczarki amerykańskie mogą chorować na: dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, czy meliopatię degeneracyjną. Choroby oczu takie jak PRA, czyli postępujący zanik siatkówki, kataraktę i zaćmę również musi koniecznie sprawdzić hodowca u rozmnażanych przez siebie psów. Mogą również posiadać mutację genu MDR1, która powoduje negatywna relacje na niektóre leki w tym narkozę.

Miniaturowy owczarek amerykański, czy to pies dla mnie?

Owczarek amerykański, czyli miniaturowy owczarek australijski to pies wesoły, żywiołowy, skoczny i kochający się uczyć. Może mieszkać z mniejszymi dziećmi, o ile szanują one przestrzeń psa i rodzice dbają o pozytywne kontakty. Będzie doskonałym psem dla aktywnych osób lubiących podróżować i pracować z psem. Owczarek amerykański może trenować agility, frisbee i wszystkie sporty kynologiczne i to z sukcesami. Jego energiczna i wesoła natura nie będzie odpowiadała na pewno ludziom, którzy nie lubią długich spacerów, pracy z psem i którzy wolą spędzać czas leniwie. Pies ten, mimo że niedużego wzrostu, przy braku minimum średniej aktywności będzie sprawiał problemy behawioralne, może zrobić się szczekliwy, nadpobudliwy, nerwowy, a nawet lękliwy.

Żywienie i pielęgnacja miniaturowego owczarka amerykańskiego

Żywienie psów tej rasy nie powinno różnić się od żywienia innych psów. Każdy opiekun powinien karmić psa jak najlepszej jakości karmą suchą lub mokrą. Miniaturowe owczarki amerykańskie nie mają dużych tendencji do alergii pokarmowych. Są psiakami o sporym apetycie, chętnie trenującymi również na smakołyki.

Jako że miniaturowe owczarki amerykańskie mają dłuższą sierść, wymagane jest ich regularne czesanie, mniej więcej raz na tydzień. Nie są to jednak psy, które trzeba strzyc, czy golić.

Gdzie kupić miniaturowego owczarka amerykańskiego, cena szczeniaka

Miniaturowego owczarka amerykańskiego, kupujmy jedynie z zarejestrowanych hodowli w Związku Kynologicznym w Polsce, podlegającemu FCI. Sprawdzajmy dokładnie badania rodziców, ich charakter i warunki, w jakich są trzymane. Niestety, rasa ta staje się nie tylko modna, ale jest również młoda, dlatego ceny szczeniąt są bardzo wysokie. Miniaturowy owczarek australijski kosztuje od 12- 20 tysięcy złotych, a chętnych na nich nie brakuje. Dlatego chcąc kupić psa tej rasy zacznij szukać miotów nieco wcześniej.

 

 

 

Bibliografia:

https://zkwp.pl/wzorce/367.pdf

https://www.akc.org/dog-breeds/miniature-american-shepherd/

https://en.wikipedia.org/wiki/Miniature_American_Shepherd