Na co i kiedy potrzebny zoodietetyk?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Na co i kiedy potrzebny zoodietetyk?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
12 listopada 2023
12 listopada 2023
Kiedy potrzebny zoodietetyka

Kiedy potrzebny zoodietetyk?

Dieta, dietetyk zawsze kojarzone są z odchudzaniem, także w przypadku psów. Nie jest to mylne, ponieważ usługi, które oferuje taka osoba to także dieta “odchudzająca”. Jednak jest to tylko jedna z możliwości kiedy potrzeby zoodietetyk.

Żywienie zwierząt towarzyszących w erze „bogactwa” mieszanek komercyjnych w sklepach, staje się aspektem łatwym do ogarnięcia nawet przez osobę dopiero co wchodzącą w piarski świat. Jest to postęp, który znacznie ułatwia ustalenie diety pupila jednak często także postęp, który lekceważy usługi zoodietetyka. Dzieje się tak ze względu na mylą świadomość dostępu do “wszystkiego” w sklepie i zdanie się na sprzedawcę, który niekoniecznie posiada szczegółową wiedzę.

Kiedy potrzebny zoodietetyk? — Na to pytanie odpowiem najpierw scharakteryzowaniem osoby, która kryje się za tą nazwą.

Kim jest zoodietetyk — zanim powiemy kiedy potrzeby zoodietetyk

Zoodietetyk lub doradca żywieniowy to osoba, która ukończyła studia specjalistyczne. W moim przypadku jest to zootechnika w specjalizacji żywienia zwierząt. Mogą być to także lekarze weterynarii, lecz po dodatkowych kursach specjalizacyjnych z zakresu żywienia zwierząt oraz biolodzy także po wspomnianych kursach.

Zoodietetyk jest to zatem osoba z wykształceniem wyższym kierunkowym — tj. biologicznym, które pomaga w przyswojeniu wiedzy i połączeniu jej z odpowiednimi układami.

Wybierając się na wizytę odnośnie porady żywieniowej, zwróć uwagę na kwalifikację danej osoby.

Kiedy potrzebny zoodietetyk?

Wzrost, energia, wzrok, piękna sierść, aparat ruchu, układ odpornościowy. Wszystkie wymienione aspekty łączy jedno – żywienie. Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zdrowiu ze względu na prosty fakt. Zawarte w pokarmie podstawowe składniki odżywcze zapewniają energię, stanowią składniki budulcowe organizmu, wspierają prawidłowy przebieg procesów metabolicznych oraz
wydzielanie hormonów.

Dobrze zbilansowana dieta będzie skutkować dobrym zdrowiem. Na pewno każdy zadaje sobie z tego sprawę.  Dzieje się tak, dlatego że pokrycie zapotrzebowania na podstawowe składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne będą odpowiednio wspierać wymienione wyżej procesy.

Zatem kiedy potrzebny zoodietetyk jeśli w zdrowym ciele zdrowy pies?

Niestety czasem zdrowie zawodzi…

Istnieją jednostki chorobowe, przy których żywienie stanowi kluczowy element terapii wspomagającej. Niewydolność nerek, zapalenie trzustki, wątroby, cukrzyca, enteropatie, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nowotwór tkanek miękkich… To przykłady schorzeń, które wymagają specjalistycznej diety klinicznej i kiedy potrzeby jest zoodietetyk. Zmiana żywienia psa czy kota w takich sytuacjach będzie konieczna.

Pamiętajmy także o chorobach cywilizacyjnych zwierząt towarzyszących tj. alergie pokarmowe, choroby układu krążenia, otyłość, w których żywienie także staje się ważnym aspektem w terapii. To także sytuacje kiedy potrzebny zoodietetyk.

Bez specjalistycznej wiedzy nikt nie będzie w stanie Ci doradzić czym żywić, w jakich ilościach, czym suplementować. Nawet hodowca z 20-letnim stażem, który ma podstawową wiedzę.

Wiele czynników chorobowych wiąże się także z niedoborami w diecie. Suplementacja na własną rękę może stać się niebezpieczna, ponieważ niektóre witaminy czy składniki mineralne wykazują toksyczność w wysokim stężeniu. To następna sytuacja kiedy potrzebny zoodietetyk i warto ją skonsultować ze specjalistą przez duże “S”.

Zmiana nawyków żywieniowych psa może mieć znaczący wpływ na możliwe do uniknięcia czynniki ryzyka chorób. Jest to jednak proces, który wymaga od opiekuna przede wszystkim konsekwencji i współpracy z zoodietetykiem. Natomiast korzyści zdrowotne są najlepszą profilaktyką i terapią wspomagającą!

Psiastki dobrze zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest żywienie Twojego pupila, dlatego tworzą nowe receptury (Karma mokra) w konsultacji ze specjalistami, czyli zoodietetykami. A jeśli nie jesteś pewien/na czy dana karma będzie odpowiednia dla Twojego psa Psiastki przygotowały maila, na którego możecie przesyłać pytania: dietetyk@psiastki.pl.