Najczęstsze problemy kardiologiczne u psów.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Najczęstsze problemy kardiologiczne u psów.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
16 maja 2023
Kategoria : Rasy psów | ZDROWIE PSA
16 maja 2023

Najczęstsze problemy kardiologiczne u psów.

Choroby kardiologiczne to aktualnie jedne z częstszych przyczyn poważnych problemów zdrowotnych w prężnie rozwijającej się cywilizacji zachodu. Mało kto jednak myśli o potencjalnych chorobach serca w trakcie wybierania rasy swojego przyszłego pupila, dlatego dzisiaj omówimy sobie najczęstsze problemy kardiologiczne u psów oraz zbierzemy listę ras szczególnie do nich predysponowanych.

Najczęstsze problemy kardiologiczne u psów – endokardioza.

Endokardioza to choroba nabyta dotycząca najczęściej mniejszych psów – takich, które można podnieść jedną ręką. Są to pieski ras: cavalier king charles spaniel, yorkshire terrier i jamniki. Z reguły spowodowana jest zwyrodnieniem śluzakowatym zastawki dwudzielnej w komorze lewej i raczej występuje u psów starszych. Choroba polega na zgrubieniu płatków zastawki, co sprawia, że zaczyna ona źle pracować. To powoduje przerost lewej komory i objawy związane z niewydolnością serca takie jak kaszel, duszność, obrzęki, zwiększenie częstotliwości oddechów i uderzeń serca i nietolerancję wysiłkową.

Najczęstsze problemy kardiologiczne u psów.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa jako najczęstsze problemy kardiologiczne u psów dużych ras.

Zmiany te występują u psów dużych i pojawiają się dosyć wcześnie w życiu pupila, bo już nawet w wieku 2-3 lat. Zazwyczaj są to przedstawiciele ras takich jak dogi niemieckie, dogi de bordeaux i mastiffy. Zmiany najczęściej przybierają postać rozszerzenia jam serca, sam narząd ma cienkie ściany i powiększony obrys. Wypadkową tych procesów jest zmniejszenie kurczliwości, objętości wyrzutowej i siły skurczu serca. Ponownie objawy związane są z niewydolnością serca, może dojść do zwiększenia ilości wysięku w płucach, kaszlu, nietolerancji wysiłkowej i duszności.

Zwężenie podzastawkowe aorty

Schorzenie to dotyka najczęściej dużych ras psów i jest chorobą wrodzoną. Pieski rodzą się z pogrubionym pierścieniem znajdującym się pod zastawką aorty. To sprawia, że krew przechodzi przez aortę pod bardzo dużym ciśnieniem i wymaga ogromnego wysiłku ze strony serca. Jest to bardzo niebezpieczny stan i pupil jest narażony na pęknięcie aorty właściwie w każdej chwili. Ostatecznie zmiana prowadzi do powiększenia serca i jego niewydolności, co skutkuje podobnymi objawami jak inne choroby mięśnia sercowego.

Arytmie

Zaburzenia rytmu serca to bardzo szeroki temat. Samo grono potencjalnych przyczyn jest bardzo szerokie, jednak warto zauważyć, że najczęściej dzielimy je na przedsionkowe i komorowe. Polegają one na zaburzeniu przewodzenia lub wytwarzania impulsu nerwowego w sercu, co skutkuje brakiem lub nieprawidłowymi skurczami mięśnia sercowego. Ciągnie to za sobą skutki związane z niewydolnością serca, jego przerostem, niedotlenieniem. Arytmia to zdecydowanie stan, który należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Podsumowanie

Choroby serca dotyczą zarówno psów małych, jak i dużych. Nie ominą pupili w podeszłym wieku, ale potrafią także uczepić się relatywnie młodych osobników. Z tego powodu bardzo ważna jest świadomość predylekcji rasowych. Jednymi z najczęstszych pacjentów w gabinecie kardiologa weterynaryjnego są „cavaliery”, buldogi francuskie, angielskie, shih-tzu czy boksery. Wybierając te rasy, należy być szczególnie wrażliwym na objawy ze strony układu krwionośnego. Każdy właściciel powinien mieć świadomość, że mógł trafić na pieska, który będzie potrzebował opieki, odpowiedniego żywienia i leczenia przez całe życie. Mimo tego każdy piesek zasługuje na miłość i przy odpowiedniej terapii farmakologicznej może wieść bezpieczne i wolne od cierpienia życie u boku swojego właściciela.