Polski owczarek nizinny – PON
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Polski owczarek nizinny – PON
AKTUALNIE OGLĄDASZ
5 lutego 2022
Kategoria : Rasy psów
5 lutego 2022
KATEGORIA : Rasy psów

Polski owczarek nizinny (w skrócie PON) to jedyna polska rasa, która zrobiła międzynarodową karierę. Trudno się dziwić – za serce chwyta nie tylko jej charakterystyczny wygląd, ale także wyjątkowe oddanie właścicielowi oraz wysoka inteligencja.

WYGLĄD

Polski owczarek nizinny psiastki.plZwykle mierzy od 45 do 50 cm w kłębie, suczki od 42 do 47 cm,  jest więc psem średniej wielkości. Ma dosyć mocną budowę i sylwetkę wpisaną w niezbyt wydłużony prostokąt. PON ma charakterstyczną głowę: jest porośnięta długim, gęstym włosem. Jego grzywka zakrywa oczy, o czym mówi wyraźnie wzorzec rasy. Również całe ciało pokryte jest długim, dwuwarstwowym futrem, które ma za zadanie chronić psa zarówno przed zbyt niskimi, jak i zbyt wysokimi temperaturami. Najbardziej pożądana jest tzw. kozia sierść, twarda i niekołtuniąca, która jest najłatwiejsza w pielęgnacji. Dopuszczalne są wszelkie umaszczenia, ale najczęściej spotyka się białe psy w szare łaty. Wzorzec rasy ZKwP znajdziesz TUTAJ.

POLSKI OWCZAREK NIZINNY – CHARAKTER

Choć obecnie pełni funkcję towarzysza i rodzinnego pieszczocha, nie zatracił cech użytkowych i nie można o tym zapominać. Jako dawny pies gospodarski i pasterski, jest temperamentny i uparty. W dodatku słynie ze swojej wyjątkowej inteligencji. Przeliczy się jednak ten, kto oczekuje natychmiastowego wykonania każdej komendy: PON ma swój własny rozumek i dobrze kalkuluje, co z tego będzie miał… Szkolenie nie jest na szczęście takie trudne, ponieważ polski owczarek nizinny to wyjątkowy łakomczuch. Właściciel musi jednak być konsekwentny. Wobec obcych osób PON-y bywają zdystansowane i powściągliwe. Intruz nie wejdzie do domu niezauważony, a już z pewnością nie w ciszy. Są dosyć szczekliwe, co może być kłopotliwe w bloku. Swojego właściciela bardzo kochają i są mu niezwykle oddane. Zwykle bardzo dobrze dogadują się z dziećmi i są wobec nich opiekuńcze.

POTRZEBA RUCHU

Jeśli ktoś szuka aktywnej rasy, ale jednocześnie takiej, która nie wymaga codziennego długiego biegania, polski owczarek nizinny będzie dobrym wyborem. Psy tej rasy chętnie będą szaleć z opiekunem na spacerze, ale równie chętnie poleniuchują obok niego na kanapie. Potrafią dostosować się do trybu życia właściciela, lecz nie wolno zapominać, że to owczarki z krwi i kości! Oprócz kondycji fizycznej warto też zadbać o zajęcie dla umysłu. Znakomicie poradzą sobie w rally-o czy obiedience, dobrze będą się czuły również na zajęciach nosework. Ciekawym sportem kynologicznym jest powoli zyskujące na popularności pasterstwo, w którym również jako owczarki dają sobie radę. Jeśli jednak właściciel nie ma wielkich sportowych ambicji, nic nie szkodzi – zwykły, długi spacer połączony z aportowaniem ulubionej piłeczki również sprawi, że PON będzie zadowolony. Jemu wszędzie dobrze, byle z ukochanym panem.

Polski owczarek nizinny psiastki.pl

POLSKI OWCZAREK NIZINNY – PIELĘGNACJA

Jako rasa użytkowa polski owczarek nizinny nie jest skomplikowany w pielęgnacji. Podstawą jest systematyczne szczotkowanie, aby sierść zachowała zdrowy wygląd i nie pojawiały się kołtuny czy, co gorsza, sfilcowania.  Szczególną troską trzeba otoczyć futro w okresie wymiany sierści ze szczenięcej na dorosłą, dlatego że wtedy ma bardzo duże tendencje do kołtunienia. Jeśli pies ma być pokazywany na wystawach, wówczas trzeba się liczyć z jeszcze większą dbałością o włos. Warto zastosować suplementy diety, które wzmocnią jego kondycję. O dobór kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji najlepiej spytać hodowcę. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przed pchłami i kleszczami – odnalezienie kleszcza w takim gąszczu futra to nie lada wyzwanie! Choć dla wielu miłośników rasy jest to profanacja, niektórzy właściciele decydują się na strzyżenie swoich psów u groomerów. Polski owczarek nizinny ostrzyżony nie wygląda jednak już tak efektownie.

POLSKI OWCZAREK NIZINNY – DŁUGOSĆ ŻYCIA I CHOROBY

Polski owczarek nizinny psiastki.plJak długo żyje polski owczarek nizinny? To rasa dosyć długowieczna – żyją zwykle około 14 lat i są dosyć odporne na choroby. Oklapnięte i bujnie owłosione uszy powinny być regularnie czyszczone, a włoski rosnące wewnątrz ucha usuwane, w przeciwnym wypadku może dojść nawet do zapalenia ucha. Mimo że rasa nie zalicza się do olbrzymich, ma tendencje do dysplazji stawów biodrowych. Jeśli więc marzy Ci się polski owczarek nizinny, szczeniak powinien pochodzić od rodziców wolnych od tej przypadłości. Zdarzają się również problemy z sercem i niedoczynnością tarczycy, a także alergie pokarmowe. Odpowiednie żywienie jest ważne, tym bardziej, że psy te często zapadają na cukrzycę, jeśli właściciel doprowadzi je do nadwagi i otyłości. Karmę swojemu owczarkowi nizinnemu dobierzesz TUTAJ.

RYS HISTORYCZNY

Pierwsze wzmianki mówiące o kudłatych psach, które pomagały pasterzom przy wypasie i zaganianiu owiec na ziemiach polskich, pochodzą z XVI i XVIII wieku. Przed II wojną światową powoli zaczynały zyskiwać na popularności – pokazywano je na pierwszych wystawach i pokazach inwentarza, ale wojna położyła temu kres i nieomal doprowadziła do ich wyginięcia. Polscy kynolodzy włożyli wiele starań w odtworzenie rasy. Ogromną pracę na jej rzecz wykonała dr Danuta Hryniewicz, właścicielka hodowli Kordegarda. Polski owczarek nizinny właśnie jej w dużej mierze zawdzięcza swój rozwój po wojnie. Szczyt popularności przypadł na lata 80. XX wieku. Obecnie nie są zbyt doceniane

POLSKI OWCZAREK NIZINNY – CIEKAWOSTKI

– polski owczarek nizinny nazywany jest chlubą polskiej kynologii

– jest jedyną polską rasą uznaną przez brytyjski Kennel Club, dzięki czemu PON-y mogą być wystawiane podczas prestiżowej wystawy Cruft’s

– wszystkie obecnie żyjące polskie owczarki nizinne mają wspólnego przodka, którym jest Smok z Kordegardy

– na deptaku w Łebie znajduje się pamiątkowa ławeczka poświęcona dr Danucie Hryniewicz, ozdobiona przez dwa polskie owczarki nizinne.