Przeziębienie u psa – poznaj objawy i wylecz pupila
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Przeziębienie u psa – poznaj objawy i wylecz pupila
AKTUALNIE OGLĄDASZ
4 marca 2022
Kategoria : Zdrowie psa
4 marca 2022
KATEGORIA : Zdrowie psa

Przeziębienie u psa potrafi być równie dokuczliwe, jak u człowieka. Czy możemy leczyć czworonoga na własną rękę? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Dowiedz się, jak pomóc swojemu pupilowi!

przeziębienie u psa

Przyczyny psich przeziębień

Przeziębienie u psa jest najczęściej spowodowane niską temperaturą, która sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Spacer w deszczu czy śniegu szybciej wychłodzi ciało naszego pupila. Dodajmy do tego wypicie zimnej wody z kałuży lub stawu oraz legowisko na zimnej posadzce po powrocie ze spaceru i… przeziębnie uczepi się psiego ogona!

Przeziębienie u psa – objawy

Przeziębienie u psa objawia się podobnie jak u człowieka: kaszel, katar, gorączka, brak energii i apetytu. Towarzyszy temu również suchy nosek i ropiejące oczy. Prawidłowa temperatura ciała dla dużego psa wynosi 38ºC – 38,5ºC, dla mniejszych ras i szczeniaków nie powinna przekraczać 39,5ºC. Objawy mogą występować osobno, ale pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć. Najczęściej narażone na infekcje są psy niezaszczepione oraz przebywające w sporych skupiskach, np. w schroniskach. Podatne na przeziębienia są najczęściej szczeniaki i starsze psy oraz psy przewlekle chorujące.

 

przeziębienie u psaJak zapobiegać psim przeziębieniom?

Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla swojego pupila jest odpowiednia dieta oraz ciepłe i suche legowisko. Koniecznie z dala od przeciągów i wilgoci! Podawaj swojemu psu suplementy diety, dzięki którym wzmocni odporność. Dobierz także karmę, która będzie odpowiednia dla rasy Twojego pupila. By dowiedzieć się, jak dobrać odpowiednią karmę w zależności od rasy pupila, kliknij tutaj.

Wybierając się na jesienny lub zimowy spacer, należy pamiętać o tym, żeby przed wyjściem nakarmić swojego czworonoga. Dzięki temu dłużej utrzyma prawidłową temperaturę ciała, a np. w trakcie zimy będzie rzadziej podjadał śnieg, w którym znajduje się sól. Warto o tym pamiętać, bo słona “przekąska” może dodatkowo podrażnić jego drogi oddechowe. Podczas wyjścia dobrym pomysłem będzie również zabranie butelki ze świeżą wodą, którą będziemy mogli poić psa. Należy też dostosować długość spacerów do kondycji psa oraz warunków atmosferycznych. Po powrocie powinniśmy osuszyć sierść i łapy naszego pupila.

Przeziębienie u psa – co podać?

Nie powinniśmy bagatelizować psiego przeziębienia, jednak leczenie czworonoga na własną rękę również nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej, kiedy skonsultujemy się z weterynarzem, który zaproponuje odpowiednie leki. Jako właściciele psa, powinniśmy zapewnić mu ciepłe posłanie oraz spokój (odizolować od innych zwierząt, uprzedzić dzieci o stanie psa), a spacery ograniczyć do minimum. Przeziębiony piesek ma słabszy apetyt, dlatego należy mu podawać karmę o bardziej intensywnym zapachu. Przy infekcji gardła świetnie sprawdzają się mokre karmy.