Zdrowe smakołyki dla psa, jak je wybrać?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Zdrowe smakołyki dla psa, jak je wybrać?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
27 lipca 2022
27 lipca 2022

Każdy opiekun psa chce dla niego jak najlepiej i coraz świadomiej wybieramy jedzenie dla naszych pupili, czytając i dokładnie analizując składy karm. Ze smakołykami bywamy bardziej pobłażliwi, w końcu pies nie dostaje ich codziennie. Niestety składy smakołyków mogą zszokować… Podpowiadamy jak wybrać smaczne i zdrowe smakołyki dla psa, tak by nie ucierpiał na tym jego żołądek.

 

 

Po co czytać skład smakołyków dla psów

Zastanówmy się, ile tak naprawdę smakołyków zjada nasz pies? Czy dostaje je codziennie na spacerze, bo ćwiczymy przywołanie, a może okazjonalnie bez powodu, czy dajemy mu też może gryzaki? Spróbujmy policzyć, ile zjada ich tygodniowo i zastanowić się, czy w związku z tym nie powinien jeść jakościowo dobrych smakołyków, jak jego karma sucha bądź mokra? Wybierajmy zdrowe smakołyki dla psa, nie tylko, kiedy zjada je codziennie.

 

 

Wybór zdrowych smakołyków, analiza składu

Analizowanie składów smakołyków dla psów odbywa się na takich samych zasadach jak analizowanie składu karmy suchej, z tą różnicą, że karma sucha musi być pełnoporcjowa i zbilansowana.

Poniżej przedstawiamy, na jakie rzeczy szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze zdrowych smakołyków dla psa.

 

Kontrowersyjne składniki smakołyków dla psów

W karmach i smakołykach dla psów wiele składników jest co najmniej kontrowersyjnych i na pewno nie sprawią, że nasz pies będzie zdrowszy. Oto niektóre z nich:

Mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego

Jeśli producent zapewnia, że smakołyki są mięsne, a w składzie pojawia się „mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego” to uciekajmy jak najdalej. To nie są zdrowe smakołyki dla psa! Najbardziej w składzie zależy nam na mięsie mięśniowym oraz podrobach, a nie produktach ubocznych. 

Produkty pochodzenia zwierzęcego to odpadki takie jak:

  • Kopyta
  • Pióra
  • Rogi i kości
  • Jelita
  • Skóra
  • Sierść
  • Oczy

I wiele innych „śmieci”, które zostały z produkcji mięsa, a które sprzedaje się tanio producentom karm dla psów.

Nie dajmy się oszukiwać, mięsa jest w tym zaledwie kilka procent, jeśli w ogóle, a ciasteczko takie składa się z odpadów, zbóż i konserwantów i nie jest to zdrowy smakołyk dla psa.

 

Produkty uboczne pochodzenia roślinnego i zboża

Tak samo, jak z produktami pochodzenia zwierzęcego, tak i produkty uboczne pochodzenia roślinnego są zwyczajnie odpadkami, które zostały po użyciu zbóż i warzyw. Z dwojga złego już chyba lepsze to niż pióra i kopyta…

Oto przykładowy fragment składu popularnych ciastek dla psów:

mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (18% wołowiny), zboża, produkty uboczne pochodzenia roślinnego

zboża (4% ryżu), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4 % drobiu, 4 % wołowiny, 4 % jagnięciny)…

Dla odmiany skład smakołyków Psiastki Przysmak Funkcjonalny Lśniąca Sierść:

Świeżo przygotowany łosoś 45%, Bataty 18%, suszony łosoś 8%,Olej z łososia 7%, ziemniaki, groszek, Świeżo przygotowany pstrąg 5%, Lucerna, Suszone jajka, minerały, witaminy, suplement Omega 3, Algi morskie.

Widzicie różnicę? Chyba łatwo teraz zobaczyć, które z tych smakołyków są zdrowe, a które wręcz toksyczne.

 

 

Jakość składników w zdrowych smakołykach dla psów

Jak wspomnieliśmy mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają w sobie ledwie 1-4% mięsa, o ile w ogóle. Jak sprawdzić, czy wybrane przez nas smakołyki są zdrowe i zawierają mięso?

Skład zdrowych smakołyków dla psów musi być dokładnie opisany

Najlepiej, aby wymienione były rodzaje mięsa, części ciała zwierzęcia oraz udział procentowy danego mięsa. Najbardziej pożądane jest „mięso mięśniowe” lub „mięso” jak w kiełbaskach z jelenia Psiastki:

Skład: 96% mięsa mięśniowego z jelenia, 4,0% jelito z kolagenu (może zawierać śladowe ilości wołowiny)

Smakołyki Psiastki Wiejskie Ciacha Bezzbożowe z Zająca są opisane bardzo czytelnie i wiemy co dokładnie mamy w ich składzie.

Skład: Mięso z zająca 45%, ziemniaki 27%, dynia 10%, czerwony burak 8%, seler 5%,olej roślinny 2%,zielona herbata i aromat 3%.

 

Kolejność produktów w składzie zdrowych smakołyków dla psów

Jeśli nie mamy podanego udziału procentowego danych mięs czy podrobów, możemy zwrócić uwagę na kolejność produktów. Najwyżej w składzie są te najcięższe, czyli te, których jest najwięcej. Jeśli są to zboża, to wiemy, że one stanowią główny skład smakołyków. Wybierajmy zdrowe smakołyki, czyli takie, które na pierwszym miejscu w składzie mają mięso lub podroby.

 

 

Gryzaki dla psów, jak wybrać zdrowy gryzak

Jeśli chcemy kupić psu zdrowe smakołyki i gryzaki, które zaangażują go w rzucie na długo, to unikajmy białych prasowanych kości, czy gryzaków o sztucznych kolorach. Są one chemicznie farbowane i czyszczone, a następnie opryskiwane chemikaliami nadającymi zapach.

Wybierajmy gryzaki zdrowe i suszone, których producent zapewnia o braku chemicznych dodatków takie jak naturalne gryzaki Psiastki.