Żywienie psa w podróży okiem dietetyka
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Żywienie psa w podróży okiem dietetyka
AKTUALNIE OGLĄDASZ
30 czerwca 2023
Kategoria : Żywienie Pupila
30 czerwca 2023
KATEGORIA : Żywienie Pupila

Wakacje z psem stają się normalnością dla opiekunów tych czworonogów. Bardzo dużo psiolubnych miejsc pojawia się na trasie, co otwiera dużo możliwości. W podroży pojawia się za to dużo pytań o żywienie psa w podróży.

W związku z tym, że sposobów żywienia psa jest trochę (tj. komercyjne suche, mokre, barf), w artykule tym każdy mam nadzieję znajdzie coś dla siebie. I swojego psa, oczywiście.

Żywienie psa w podróży — podróż

Żywienie psa w podróży dobrze zacząć od… śniadania. Czy to pociągiem, czy to autem, psa nie należy zabierać w podróż na „głodniaka”. Psu należy zapewnić psu ok. 20% dziennego zapotrzebowania na energię w pierwszym posiłku. Zapewniamy w ten sposób energię na całą przygodę jazdy, która nie pozostaje bez emocji nawet dla psów do niej przyzwyczajonych. Istnieje nawet ciekawe doświadczenie odnośnie wpływu spożycia porannego posiłku na efektywność pracy węchowej. W doświadczeniu tym wykazano, że 30 minut po spożyciu posiłku, psy przeszukiwały teren dokładniej niż na czczo (Miller i Bender, 2012). To tylko ciekawostka, ale nie powinna pozostać niezauważona od strony żywieniowej, ponieważ psy wolne od głodu, to także psy wolne od dyskomfortu.

Warto jednak podkreślić, że posiłek nie powinien zostać podany bezpośrednio przed podróżą. Emocje mogą zaburzyć proces trawienia i spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Posiłek najlepiej podać minimum na 30 min przed wyjazdem. Natomiast po posiłku należy zapewnić także poranną toaletę. Jeśli pies cierpi na chorobę lokomocyjną, posiłek należy przesunąć dodatkowo w czasie, podać go w minimalnej ilości i zapewnić środki farmakologiczne.

Pamiętajcie także o wodzie na drogę! Natomiast karmienie podczas podróży nie jest wskazane. Kiedy podróż wydłuża się ponad 8 godz. należy pomyśleć o przerwie na jedzenie dla pupila. Jednak musi być to spokojny proces z zapewnieniem odpoczynku i toalety.

Żywienie psa w podróży

Żywienie psa w podróży

Żywienie psa w podróży — co do miski?

Nie polecam przed podróżą zmieniać sposobu karmienia i karmy, jednak karma sucha dłużej zalega w przewodzie pokarmowym. Przed wyjazdem dobrze podać psu posiłek z mokrej karmy (https://psiastki.pl/mokra-karma-dla-psa/-112-400g-mokra-karma-premium-jelen-z-zurawina-93-miesa-5907642796627.html), która jest łatwiej przyswajalna, ale nie jeśli nie jest ona elementem codziennej diety.

Jeśli na co dzień stosowana jest karma sucha, nie zmieniamy tego nagle. Można zaplanować wcześniej zmianę na karmę o obniżonej zawartości tłuszczu (https://psiastki.pl/sucha-karma-dla-psa/-147-karma-bezzbozowa-light-indyk-z-zurawina-vet-line-psy-starsze-i-psy-ze-sklonnoscia-do-nadwagi.html), ale nie jeśli wyjazd związany jest z aktywnościami o wydłużonym czasie, np. wędrówki szlakami górskimi (https://psiastki.pl/sucha-karma-dla-psa/-93-karma-superfood-kaczka-65.html). Takie aktywności wymagają energii z t tłuszczu, o czym można przeczytać w artykule nt. żywienia psa sportowego.

Przy psach na diecie barf najlepiej w ten dzień zaserwować chude mięso. Zgodnie z powyższym zaleceniem, aby posiłek był łatwostrawny, dobrze jest ominąć kości przed podróżą.

Żywienie psa w podróży — upały

Okres wakacyjny, to okres często wysokich temperatur. Żywienie psa w podróży przy takich warunkach można dopasować, aby zapewnić psu także komfort termiczny.

Termogeneza poposiłkowa jest to zjawisko wytwarzania ciepła po spożyciu pokarmu, co wiąże się z nakładem energii na trawienie. Składnikiem pokarmowym wywołującym największy efekt termogenezy, jest białko. Dlatego podczas upałów warto podawać łatwostrawne źródło białka w postaci jasnych mięs. Przy karmach suchych kierujcie się także tą zasadą – https://psiastki.pl/sucha-karma-dla-psa/-147-karma-bezzbozowa-light-indyk-z-zurawina-vet-line-psy-starsze-i-psy-ze-sklonnoscia-do-nadwagi.html.

Następnym składnikiem odżywczym, który w okresie letnim może sprzyjać dyskomfortowi termicznemu jest tłuszcz. Strawność tłuszczu jest stosunkowo niska i zalega dłużej w układzie pokarmowym.

Drogą eliminacji docieramy do węglowodanów, których głównym źródłem są warzywa. One będą składnikiem najbardziej odciążającym organizm w okresie letnim. Świeże warzywa zawierają także dużo wody, która ureguluje gospodarkę cieplną.

Powyższe czynniki możemy modulować w diecie komercyjnej mokrej, wprowadzając odpowiednie smaki ulubionej karmy np. https://psiastki.pl/mokra-karma-dla-psa/-123-24-x-400g-mokra-karma-premium-konina-z-marchewka-90miesa.html. Można także dodatkowo wprowadzić świeże warzywo.

Przy diecie barf polecam stosować delikatne chude mięsa z dużą ilością świeżych warzyw.

Bardzo ważne jest nawodnienie! W warunkach wysokich temperatur pies traci wodę podczas ewaporacji fizjologicznej – ziajania. Woda jednak jest bardzo ważna w procesie termoregulacji i utrzymania stałej temperatury ciała, dlatego bardzo ważne jest pilnowanie nawodnienia organizmu.

Żywienie psa w podróży — suplementacja

Suplementacja przy żywieniu psa w podróży nie jest wymagana. Warto jednak pomyśleć o napoju izotonicznym podczas upału, a także witaminach z grupy B, które wraz z wodą z organizmu są nadmiernie usuwane.

Jeśli pies jest rozemocjonowany przy wyjazdach, można także zaopatrzyć się w naturalne suplementy wyciszające np. cbd, melisa, tryptofan.

Żywienie psa w podróży — przechowywanie

Ostatnią kwestią jest przechowywanie pożywienia dla psa. Często „lodówka” psa staje się największą i najcięższą częścią bagażu. Raczej nie ma na to sposobu. Chyba że zamówicie karmę na adres docelowy podróży 😉

Wydaje się, że karma sucha jest bezproblemowa w tym aspekcie. Ja się z tym jednak nie zgodzę. Suchy pokarm najlepiej przechowywać w temperaturze poniżej 25 °C. Jeśli zostawimy karmę w aucie podczas postoju, warunki te nie będą spełnione. Wysoka temperatura i nadmierna wilgotność może powodować degradację olejków eterycznych, destrukcję witamin i oksydację tłuszczów. Nadmierna wilgotność stwarza także środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów. Rozwiązaniem w tym wypadu będą worki zamykane strunowo lub specjalne pojemniki. Dodatkowo zabezpieczenie termiczne będzie niezbędne jeśli planujemy dłuższy postój autem i narazimy karmę na wysoką temperaturę oraz kiedy podróżujemy publicznymi środkami transportu.

Karma mokra – dużo miejsca, ciężki bagaż, ale czego nie zrobi się dla swojego psijaciela? Przy transporcie mokrych karm czy to w puszkach, czy w saszetkach, wysokie temperatury także nie będą korzystnie wpływać na jej jakość. Zabezpieczenie termiczne w przypadku także jest niezbędne!

„Barfiacy” mogą pochwalić się pomysłowością. Pakowanie porcji próżniowo, zamrożone, przewożone w lodówkach turystycznych, wekowane w słojach porcje „gotowanego barfa”, suplementy w porcjach kostek ala rosołowych, a także zaopatrywanie się na miejscu w świeże mięso. Ta grupa musi się sporo przygotować na wyjazd, a pilnowanie temperatury także ich obowiązuje.

Podsumowanie

Żywienie psa w podróży wymaga od opiekunów dobrego przygotowania i planowania. Czy to karmę suchą, mokrą czy barf, bezpieczne przewożenie żywienia powinno stać się priorytetem. Następnym krokiem może być modyfikacja diety w stosunku do stanu emocjonalnego i termoregulacji.

Pamiętajcie, że psy nie mają tego komfortu skorzystać z menu restauracyjnego i są zdani tylko na WAS.

Bibliografia:

Miller H. C., Bender C., 2012. The breakfast effect: Dogs (Canis familiaris) search more accurately when they are less hungry, Behavioural Processes, 91, 3, 313-317.