Beagle- czy to pies dla mnie? Rzetelny opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Beagle- czy to pies dla mnie? Rzetelny opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
29 maja 2023
29 maja 2023

Beagle to jedna z najpopularniejszy ras psów w naszym kraju. Prawdopodobnie sławę zyskały dzięki idealnej do warunków domowych wielkości i wadze, przyjacielskości i słodkiemu wyglądowi. Mimo że chyba każdy wie, iż beagle to rasa myśliwska, mało kto zdaje sobie sprawę z siły ich nosa i wysokich potrzeb. Zanim kupisz beagle’a, przeczytaj poniższy opis rasy i zobacz, czy jest to pies dla Ciebie.

Beagle, wygląd

Beagle to średniej wielkości psy pochodzące z Wielkiej Brytanii, o wesołym wyglądzie i klapniętych uszach. Mają krótką sierść o maści typowej dla psów gończych, zwykle trójkolorowej z białymi znaczeniami. Ich waga waha się od 9 do 11 kg, a wzrost od 33 do 40 cm w kłębie. Samce są oczywiście większe i masywniejsze. To psy sprawne fizycznie, zdrowe i żyjące długo, bo nawet aż 14-16 lat.

Charakter beagle’a, czy to pies dla mnie?

Beagle to psy wesołe i świetnie sprawdzające się zarówno jako psy użytkowe, jak i rodzinne. Są bardzo oddane swoim ludziom i chętnie spędzają z nimi czas, co niestety może odbijać się w lęku separacyjnym. Dlatego psy tej rasy należy przyzwyczajać do samotności od szczeniaka, żeby po naszym wyjściu nie urządzały serenady na pół osiedla.

Beagle na pewno nie zadowoli się jedynie byciem psem kanapowym. Mimo że coraz więcej z nich wiedzie taki styl życia, to odbija się to źle na ich zdrowiu poprzez nadwagę i psychice np. jako problemy behawioralne. Coraz więcej beagli ma problemy z obroną zasobów, dotykiem czy niszczeniem mieszkań. U podstaw tych problemów leżą niespełnione potrzeby psa. To wszechstronna rasa myśliwska, o doskonałym węchu. Są niezmordowanymi psami gończymi polującymi na wszelkiego typu zwierzynę, mogą też pracować jako aportery czy posokowce. Są świetne w pracy dla człowieka, ale tez niezależne i nie mają problemów z pracą samodzielną. Gdy psa o dużych potrzebach zamkniemy w bloku i będziemy wychodzić na 5 minut, trzy razy dziennie na smyczy, to jego potrzeby ruchu, eksploracji i nauki nie będą spełnione. Tu rodzą się wszelkie problemy behawioralne.

Z beaglami można uprawiać wszelkie sporty polegające na pracy nosem jak nosework czy mantrailing. Będą również kompanami biegania przy rowerze i joggingu. To psy, które potrzebują co najmniej jednego długiego spaceru dziennie, a najlepiej również okazjonalnych wycieczek do lasu, czy nad jezioro.

Czy beagle’a łatwo wyszkolić?

Beagle nie są najłatwiejsze w szkoleniu i chociaż nie można porównać ich do owczarków, to nie są psami głupimi. Można nauczyć je wszystkich komend i sztuczek, a nawet dobrego przywołania. Nad tym ostatnim trzeba pracować już od szczeniaka, gdyż beagle ma silny instynkt łowczy i chętnie ucieknie nam za śladem zwierzyny. Na spacerach po parku będzie lubował się w eksploracji każdego nowego zapachu i gdy zaniedbamy szkolenie, może kompletnie nie zwracać na nas uwagi. Zwykle beagle takie lądują na całe życie na smyczy… a wystarczy poświęcić się trochę pracy nad ich posłuszeństwem.

Beagle z powodzeniem trenują amatorsko nawet sporty kynologiczne jak agility, obedience czy dog dance.

Czy beagle nadaje się do dzieci?

Beagle dobrze dogadują się z dziećmi, a niektóre z nich pracują nawet w dogoterapii. Pamiętać należy, że pies to nie zabawka dla dziecka i nawet cierpliwy beagle może warknąć lub ugryźć ostrzegawczo. Najważniejsze by dzieci nie przekraczały granic psa, a o to zadbać musi już dorosły opiekun. Beagle może mieszkać z małym dzieckiem, ale będzie potrzebował również swojej bezpiecznej przestrzeni, w którą dziecko nie będzie wchodzić np. posłania, czy klatki kennelowej.

Żywienie beagle’a

Beagle, jak każdy pies, powinien jeść dobrze zbilansowaną, odpowiednią do wieku karmę suchą lub mokrą. Psy mniej aktywne najlepiej prowadzić na karmach odchudzających. Nie mają one dużych tendencji do alergii pokarmowych, jednak mogą się zdarzyć, warto wybrać wtedy karmę mono białkową.

 

Czy beagle to zdrowa rasa?

Beagle to względnie zdrowa i sprawna rasa. Rzadko chorują na dysplazję, czy inne choroby stawów typowe dla większych ras. Zdarzają im się choroby oczu np. wąskie kanaliki łzowe. Jak każde psy z klapniętymi uszami mogą mieć czasem ich infekcję. W rasie zdarza się też padaczka, dlatego warto nie kupować psa od pseudohodowcy, a od zarejestrowanego, rzetelnego hodowcy, który bada rodziców szczeniąt i prowadzi jak najzdrowsze linie.

Ile kosztują beagle?

Psy rasy beagle kupowane w zarejestrowanej hodowli podlegającej pod Związek Kynologiczny w Polsce kosztują od 4 do 8 tysięcy złotych.