Biały owczarek szwajcarski, rzetelny opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Biały owczarek szwajcarski, rzetelny opis rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
29 czerwca 2023
29 czerwca 2023

Biały owczarek szwajcarski, w skrócie nazywany BOSem to bliski kuzyn owczarka niemieckiego, w białym jak śnieg umaszczeniu, które przykuwa wzrok i wielu potencjalnych opiekunów. Rasa w ostatnich latach stała się modna i miłośnicy większych psów chce mieć ją w swojej rodzinie. Czy biały owczarek szwajcarski jest psem dla Ciebie? Czy nadaje się do dzieci i jaki jest jego prawdziwy charakter? Rzetelnie opowiadamy.

Historia rasy

Białe owczarki szwajcarskie w prostej linii pochodzą od owczarków niemieckich. To te popularne i wszechstronne psy niosąc gen recesywny, dawały również białe szczenięta. Psy w tym umaszczeniu były uznawane i wystawiane, jednak zawsze uważane za gorsze. W końcu zostały wycofane ze wzorca, gdyż uważano, że biały kolor przyczynia się do bledszej rudej barwy u psów w innym umaszczeniu. Obawiano się również, że psy te mogą być albinosami, że będą głuche i ślepe. Później nic z tych rzeczy nie okazała się prawdą, ale wcześniej eliminowano białe owczarki z hodowli, a szczenięta usypiano. Hodowcy w Kanadzie i Ameryce postanowili jednak odtworzyć je i rozpocząć hodowlę jedynie psów w tym umaszczeniu. W końcu stały się tak popularne, że znowu zaczęto ściągać je do Europy, początkowo nazywając białym owczarkiem amerykańsko-kanadyjskim. Zostały uznane w 2002 roku przez FCI.

Biały owczarek szwajcarski występuje w odmianach krótko i długowłosej.

mierzy: psy 60 – 66 cm, suki 55 – 61 cm

a ich waga to: psy 30 – 40 kg, suki 25 – 35 kg

 

Charakter białego owczarka szwajcarskiego

Psy tej rasy, tak jak i owczarki niemieckie są bardzo inteligentne i szybko się uczą oraz chętnie współpracują z człowiekiem. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony są wszechstronne i nauka nowych komend pójdzie im szybko, z drugiej zaś potrzebują, chociażby minimalnej pracy na co dzień. Nie można pozostawić ich samych sobie i czekać na dar losu w postaci samo- układającego się psa. Białego owczarka szwajcarskiego trzeba szkolić, chociaż na poziomie podstawowym. Nie tylko tego wymagają, ale też potrzebują do szczęścia.

Jakie problemy może sprawiać biały owczarek szwajcarski?

Psy tej rasy są chętne do współpracy i zdanie przewodnika bardzo się dla nich liczy. To wspaniała wiadomość, w końcu dzięki temu są tak podatne na układanie i lubią być z nami, chętnie też wybaczają błędy szkoleniowe. Ma to drugą stronę medalu- białe owczarki szwajcarskie, jak chyba wszystkie owczarki zaganiające, są mniej lub bardziej miękkie psychicznie. Mogą być reaktywne, mieć niski prób pobudzenia, być bardzo nieufne wobec obcych, mogą być też stabilniejsze, to zależy od osobnika.

Ich użytkowość została nieco przytłumiona przez hodowlę pod kątem wystaw, dlatego praca za wszelką cenę nie należy do cech tej rasy. Łącząc to z częsta w rasie wrażliwością na bodźce, czy ogólną lękliwością, mogą nie czuć się dobrze wśród hałasów i ruchu ulicznego. Zmuszanie ich na siłę do siedzenia w kawiarni może się nie udać. Rasa jest bardzo niewyrównana pod tym względem, zdarzają się osobniki bardziej i mniej odważne. Dobrze wcześniej poznać pod tym kątem rodziców szczeniąt, nie patrzeć jedynie na wygląd i osiągnięcia wystawowe. Koniecznie trzeba od małego zapewnić im mądrą socjalizację i nie wkładać ich w za trudne sytuacje.

Jak zaspokoić potrzeby białego owczarka szwajcarskiego?

  1. Minimum jednym długim spacerem w ciągu dnia (godzina lub dłużej) poza oczywiście spacerami krótszymi. Psy te muszą mieć możliwość luźnego węszenia i eksplorowania środowiska, nie tylko zabaw z psami.
  2. Uczyć nowych rzeczy, psy te potrzebują stymulacji umysłowej. Nie musisz być profesjonalistą, ale musisz dać z siebie coś psu (głównie czas i chęci).
  3. Szanować, jeśli czegoś nie chce. Gdy mamy psa bardziej miękkiego psychicznie, który np. nie chce bawić się z psami na wybiegu, obawia się jazdy metrem, nie zmuszajmy go do tego w imię “grzeczności”. Pracujmy pod okiem behawiorysty, by pies poczuł się lepiej. Psy tej rasy często są miękkie psychicznie i trzeba to polubić i zaakceptować. Nie zawsze odnajdą się świetnie w każdej trudnej sytuacji.

Dla kogo nada się biały owczarek szwajcarski?

Biały owczarek szwajcarski sprawdzi się jedynie u aktywnych lub umiarkowanie aktywnych osób, absolutnie nie może być psem kanapowym. Będzie zwyczajnie nieszczęśliwy zarówno w bloku u osoby starszej, jak i w domu jednorodzinnym gdzie jego jedną rozrywką będzie bieganie wzdłuż ogrodzenia.

Biały owczarek szwajcarski to dobry kompan dla osób lubiących ruch, nie koniecznie ekstremalny, ale wycieczki i długie spacery po lesie mu wystarczą. Sprawdzi się we wszystkich sportach kynologicznych na amatorskim poziomie. Jeśli masz ambicje sportowe, by wygrywać zawody- to raczej nie z tą rasą. Do sportów związanych z ruchem jak agility czy frisbee są za duże i zbyt wolne, do obedience zbyt wrażliwe i źle znoszące trudne warunki, do obrony sportowej za mało “ostre” ze zbyt słabym chwytem. Będą za to świetne w tych sportach z osobą początkującą, która dopiero zaczyna z nimi swoją przygodę i chce dobrze się bawić z psem, który szybko i chętnie się uczy. Świetnie sprawdzają się w nosework i pracy węchowej, niektóre ćwiczą nawet ratownictwo.

Czy BOS nadaje się do dzieci?

Tak, psy te brane są zwykle jako towarzysze rodzin. Pamiętajmy jednak, że wiele z nich jest wrażliwych zarówno na ruch, jak i hałasy. Nie każdy z natury będzie urodzonym terapeutą i nie każdy będzie kochał dzieci. Wiele z nich po prostu dzieci się obawia i opiekun zawsze musi kontrolować ich stosunki, tak by nie ucierpiał na tym pies. Powinien mieć swoja bezpieczną przestrzeń w domu, gdzie odpocznie od natarczywego dziecka. Nie można absolutnie wymuszać na nim przytulania ani całowania. Najlepiej przyzwyczajać go do dzieci na otwartej przestrzeni, gdzie będzie miał możliwość odejścia.

Szkolenie białego owczarka szwajcarskiego

Białe owczarki szwajcarskie powinny być szkolone metodami pozytywnych wzmocnień. Awersja i przemoc sprawi jedynie, że zamkną się w sobie i nie będą chciały współpracować. Ich przewodnik musi być zrównoważony, niezbyt ambitny czy nastawiony na szybki sukces, ale lubiący pracę z psem i rozwój. Cierpliwość i empatia popłacą w wychowaniu tych psów.

Zdrowie białego owczarka szwajcarskiego

Białe owczarki szwajcarskie są rasą względnie zdrową, cierpią dość często na dysplazje stawów biodrowych i łokciowych. Mogą cierpieć na te same choroby co owczarki niemieckie np. choroby trzustki, meliopatię degeneracyjną czy nowotwory. Należy kupować szczenięta tylko po przebadanych rodzicach. Zobacz, jak nie dać się oszukać pseudohodowcy.

Biały owczarek szwajcarski, żywienie

Białe owczarki szwajcarskie powinny być żywione wysokiej jakości karmą suchą lub mokrą. Jako rasa, która miewa alergie pokarmowe, dobre będą dla nich karmy mono białkowe i bezzbożowe. Miesięczny koszt utrzymania tej rasy to w przypadku żywienia dobrą karmą suchą od 200-400zł, a karmą mokrą 400-700 zł.