Cane corso, czy to pies dla mnie? Jakie ma wymagania?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Cane corso, czy to pies dla mnie? Jakie ma wymagania?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
1 maja 2023
1 maja 2023

Cane Corso: Potężny, Lecz Łagodny Strażnik

Szybkie Fakty

 • Wzrost: Samce 62–71 cm, Samice 58–66 cm
 • Waga: Samce 45–51 kg, Samice 40–45 kg
 • Długość Życia: 10–12 lat
 • Charakter: Odważny, Inteligentny, Pewny Siebie, Czujny, Zrównoważony
 • Przyjazny dla Dzieci: Tak, przy odpowiedniej socjalizacji
 • Pielęgnacja: Łatwa, krótka sierść
 • Umaszczenie: Czarne, Czarne Pręgowane, Grafitowe, Szare, Rude, Płowe, Jasnopłowe

Aktywność Fizyczna

 • Zapotrzebowanie na Ruch: Wymaga codziennych, energicznych spacerów i czasu na zabawę.
 • Zalecane Aktywności: Tropienie, szkolenie posłuszeństwa, sporty psie.

Socjalizacja i Tresura

 • Tresura: Zaleca się wczesną i konsekwentną tresurę.
 • Socjalizacja: Ważna jest wczesna socjalizacja z ludźmi i innymi zwierzętami.

Zdrowie i Dieta

 • Dieta: Wymaga zbilansowanej diety dostosowanej do dużych ras.
 • Waga: Utrzymanie optymalnej wagi jest kluczowe dla zdrowia stawów.

Pielęgnacja

 • Kąpiel: Regularne kąpiele, ale nie zbyt często, aby nie uszkodzić naturalnych olejków skóry.
 • Pazury: Regularne przycinanie pazurów dla utrzymania zdrowia stóp.

Zachowanie

 • Nieufność wobec Obcych: Naturalnie ostrożny wobec nieznajomych.
 • Potrzeba Przewodnictwa: Potrzebuje silnego, ale sprawiedliwego lidera.

Przestrzeń Życiowa

 • Mieszkanie w Mieście: Możliwe, ale wymaga częstych spacerów.
 • Dom z Ogrodem: Idealne środowisko, daje przestrzeń do wybiegania się.

Interakcja z Innymi Zwierzętami

 • Z Innymi Psami: Może dobrze dogadywać się, jeśli jest odpowiednio socjalizowany.
 • Z Małymi Zwierzętami: Możliwe ryzyko instynktu łowieckiego, ważna jest odpowiednia socjalizacja.

Wskazówki dla Właścicieli

 • Cierpliwość i Konsekwencja: Kluczowe w wychowaniu i treningu.
 • Zdrowie Psychiczne: Regularne interakcje i zabawy są niezbędne dla ich dobrego samopoczucia.

Ciekawostki

 • Pochodzenie: Rasa ta ma korzenie w starożytnym Rzymie.
 • Role: Historycznie wykorzystywane do stróżowania i polowań.

Cane corso to bardzo duży i bardzo silny pies, który oddany jest swojej rodzinie, a do obcych podchodzi sceptycznie. Coraz więcej osób interesuje się tą rasą, która zdecydowanie budzi respekt. Przyszli opiekunowie zastanawiają się, czy może mieszkać w bloku, czy w ogóle może mieszkać z małymi dziećmi? Ile kosztuje utrzymanie tak dużego psa, czym go karmić? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie.

Historia rasy cane corso, psy stróżujące czy myśliwskie?

Cane corso to rasa pochodząca z Włoch. Cane oznacza pies, a corso tłumaczone jest jako drapieżnik, opiekun lub… dzik. Psy te są spokrewniane z mastifami neapolitańskimi i dawnymi rzymskimi molosami. Używane były i są nadal, głównie jako psy stróżujące, ale również do pomocy w polowaniach na dzika, stąd niejasne pochodzenie nazwy corso.

Charakter cane corso, czy jest agresywny?

Cane corso to pies przede wszystkim silny- zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego jego opiekun musi poświęcić sporo czau na jego szkolenie i stworzenie z psem porozumienia, tak by móc panować nad nim na spacerze. Jest ciekawski i chętnie podejdzie do obcych pasów, a szczególnie chętnie pójdzie za tropem albo pogoni sarny. Jeśli nie będzie miał z opiekunem dobrej więzi i nie będzie szanował jego decyzji, może przeciągnąć go po chodniku w kilka sekund. Jako typowy molosowaty, nie będzie jednak pracował zawsze i wszędzie, jeśli nie będzie miał na to ochoty, jedynie po to, by zadowolić przewodnika. Trzeba dotrzeć do niego tak, by zainteresować go współpracą. Dobrym rozwiązaniem będzie sport z psem np. obrona sportowa, czyli IPO, nosework, mantrailing i wszelka praca węchowa.

Cane corso potrzebuje spacerów i aktywności, ale jako że jest psem w typie molosa, to nie będzie pokonywał z nami 30 km w górach każdego dnia. Jest to raczej pies stróżujący, który najlepiej odjedzie się w domu z dużym ogrodem z codziennymi spacerami. Będzie oddany swojej rodzinie i będzie z chęcią alarmował o przybyciu intruza.

Czy to pies bezpieczny dla dzieci ?

Cane corso może mieszkać z dziećmi i przy odpowiedniej kontroli rodzicielskiej kontaktów psa i dziecka, będą dobrze się dogadywać. Z obcymi może być różnie- jest to pies stróżujący, sceptyczny wobec obcych i może nie najlepiej akceptować gości, w tym dzieci. Dlatego trzeba zawsze mieć pod kontrolą swojego psa.

Czy cane corso może mieszkać na zewnątrz?

Tak, pies ten może mieszkać na zewnątrz, jednak musi mieć koniecznie ocieplany kojec na zimę. Jego sierść i podszerstek nie są przystosowane do ciężkich warunków zimowych. Ponadto jako domator chętniej wybierze towarzystwo człowieka, więc jeśli cała rodzina będzie świetnie bawić się w pomieszczeniu, on również będzie chciał w tym uczestniczyć.

Czy tak duży pies może mieszkać w bloku?

Tak, cane corso może mieszkać w bloku, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim opiekun musi szkolić psa regularnie i zapewniać mu odpowiednią ilość ruchu. Jako że jest to pies silny i do tego stróżujący, musi być od małego przyzwyczajany na przybywanie gości. Musimy zachować szczególną ostrożność w kontaktach cane corso z obcymi psami, szczególnie małymi. Nie można pozwalać psu na męczenie ich i ganianie. Zabieranie tak dużego psa na małe wybiegi, aby bawił się z grupą obcych psów, jest również nie najlepszym pomysłem. Najlepiej by chodził na spacery równoległe i miał jednego lub kilka zaprzyjaźnionych psów. Tak duży i silny molos musi być pod całkowitą kontrolą swojego przewodnika, być może konieczny będzie kaganiec w miejscach publicznych.

Cane corso, wygląd i pielęgnacja

Cane corso waży 40-50kg i mierzy 60-68cm w kłębie, zależnie od płci.

Maść: czarna, szara grafitowa, szara łupkowa, jasnoszara, płowa (od jasnej do ciemnej), czerwona jelenia, pręgowana.

Nie jest kłopotliwy w pielęgnacji, nie trzeba chodzić z nim do psiego fryzjera i ciągle czesać. Trzeba jednak zapewnić mu regularną opiekę weterynaryjną, gdyż jako psy bardzo duże żyją krócej, bo jedynie 10-12 lat. Dlatego wiele chorób wieku senioralnego może pojawić się u nich wcześniej, już w wieku np. 6 lat. Dodatkowo mogą cierpieć na schorzenia ortopedyczne jak dysplazja stawów  biodrowych i łokciowych, spondyloza i wiele innych. Psy te nie powinny wysoko skakać ani biegać gwałtownie hamując, dlatego rzucanie im piłki przez kilkanaście minut absolutnie odpada. Inne często występujące choroby w rasie cane corso to wywinięcie trzeciej powieki, choroby tarczycy czy alergie skórne i pokarmowe.

Pamiętajmy, by brać szczeniaka tylko z zarejestrowanych hodowli, gdzie rodzice są przebadani na choroby typowe dla rasy. Zobacz, jak nie dać się oszukać pseudohodowcy.

Ile kosztuje utrzymanie psa tak dużej rasy?

Cane corso musi jeść dobrą, zbilansowaną karmę suchą lub mokrą. Można żywic go dietą BARF, która powinna być ułożona przez dietetyka.  Źle zbilansowana dieta może prowadzić u rosnącego psa do szeregu problemów zdrowotnych. To pies bardzo drogi w utrzymaniu, gdyż waży 40-50kg dlatego będzie jadł naprawdę dużo. Koszt miesięcznego utrzymania za samo jedzenie może wahać się od 350 do nawet ponad tysiąca złotych, jeśli chcemy karmić psa dietą BARF.

Ile kosztuje cane corso?

Koszt szczeniaka rasy cane corso z hodowli, która bada psy to około 6-10 tysięcy złotych.

Szybkie Odpowiedzi na Najczęściej Zadawane Pytania o Cane Corso

1. Czy Cane Corso Jest Dobrym Psem Rodzinnym?

Tak, przy odpowiednim treningu i socjalizacji, cane corso może być wspaniałym psem rodzinnym, znakomicie odnajdując się w domowej atmosferze.

2. Jak Dużo Ćwiczeń Potrzebuje?

Cane corso wymaga regularnej aktywności, ale nie są to psy wymagające ekstremalnych form wysiłku. Codzienne spacery i zabawy są wystarczające.

3. Czy Cane Corso Jest Łatwy w Tresurze?

Cane corso, dzięki swojej inteligencji, jest stosunkowo łatwy do wytresowania. Ważna jest konsekwencja i wczesne rozpoczęcie treningu.

4. Jakie Są Typowe Problemy Zdrowotne u Cane Corso?

Cane corso może być podatne na dysplazję stawów, problemy z sercem i niektóre choroby genetyczne. Regularne wizyty u weterynarza są zalecane.

5. Czy  Dobrze Dogaduje Się z Innymi Zwierzętami?

To zależy od indywidualnego psa i jego socjalizacji. Cane corso może dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami, jeśli od szczenięcia jest do tego przyzwyczajane.

6. Jak Długo Żyje?

Przewidywana długość życia cane corso wynosi około 10–12 lat.

7. Czy jest Dobrym Wyborem dla Nieaktywnych Ludzi?

Ze względu na swoje potrzeby ruchowe i aktywny charakter, cane corso najlepiej odnajduje się w aktywnych rodzinach.

8. Czy nadaje Się Do Mieszkania w Mieście?

Tak, cane corso może mieszkać w mieście, ale potrzebuje regularnych, długich spacerów i dostępu do przestrzeni, gdzie może się wyszaleć.

9. Jak wiele wymaga Pielęgnacji?

Cane corso wymaga minimalnej pielęgnacji sierści, regularnego szczotkowania i podstawowej higieny.

10. Czy Cane Corso Jest Rasa Agresywną?

Nie. Cane corso jest odważne i może być nieufne wobec obcych, ale z właściwą socjalizacją nie jest agresywne bez powodu.