Dieta eliminacyjna okiem dietetyka
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Dieta eliminacyjna okiem dietetyka
AKTUALNIE OGLĄDASZ
30 stycznia 2024
Kategoria : Żywienie Pupila
30 stycznia 2024
KATEGORIA : Żywienie Pupila

Alergie pokarmowe i nietolerancje są coraz częstszym problemem wśród naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego warto wiedzieć czym jest dieta eliminacyjna.

Alergia a nietolerancja — dieta eliminacyjna

„Alergia pokarmowa” to termin często stosowany w weterynarii na określenie wszelkich reakcji niepożądanych występujących po spożyciu pokarmu. Są to potocznie synonimy jednak medycznie mówimy o dwóch różnych przypadkach. Co je łączy? Dieta eliminacyjna.

Alergia pokarmowa będzie odpowiedzią immunologiczną. To znaczy, że zagraża zdrowiu zwierzęcia. Układ immunologiczny reaguje na wprowadzony do organizmu alergen i uruchamia reakcje obronne. Typowymi objawami alergii pokarmowej są często: zapalenie spojówek, zatkanie kanalików łzowych, łzawienie, reakcja skórna np. wysypka, swędzenie oraz biegunka.

Nietolerancja pokarmowa nie jest związana z układem immunologicznym, co czyni ją mniej niebezpieczną, jednak niewykryta lub zlekceważona może powodować większe dolegliwości od strony układu pokarmowego. Mechanizm nietolerancji polega na niezdolności organizmu do trawienia niektórych komponentów diety ze względu na upośledzoną produkcję enzymów. Typowymi objawami przy nietolerancji są głównie biegunki, zaparcia, wzdęcia, ale także reakcja skórna np. wysypka, swędzenie.

Skórne niepożądane reakcje na żywność (CAFR) mogą zatem wystąpić w wyniku odpowiedzi immunologicznej lub nieimmunologicznej na składnik diety. Dlatego pojęcie alergii staje się synonimem nietolerancji, ponieważ objawy są bardzo podobne, a podejście dietetyczne będzie to samo, mianowicie dieta eliminacyjna.

Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna to najprościej mówiąc, dieta, która pozwoli wyeliminować z diety białko wywołujące reakcje niepożądane, a pozostawić te wartościowe, które organizm jest w stanie “strawić”.

Podczas próby diety eliminacyjnej usuwa się wszystkie dotychczasowe produkty spożywcze i wybiera nową dietę próbną. Dieta próbna powinna zawierać ograniczoną liczbę nowych białek oraz być łatwostrawna. Po przebytym wywiadzie z zoodietetykiem ustala się podstawowe źródło białka zwierzęcego i roślinnego, które w diecie powinno stanowić element nowatorski. W przypadku karm komercyjnych najlepiej sprawdzą się karmy mokre, które posiadają prosty skład — np. Kozina z batatami i trawą jęczmienną.

Dieta eliminacyjna

Jagnięcina z batatami i trawą jęczmienną jako dieta eliminacyjna

Próbę diety eliminacyjnej należy przeprowadzić przez minimum 6 do 8 tygodni, a najlepiej 10 do 12 tygodni. Alergie pokarmowe objawiają się wcześniej, bo już nawet po kilku godzinach od spożycia. Dlatego przy alergiach pokarmowych próba diety eliminacyjnej nie powinna trwać dłużej niż 3 dni jeśli objawy będą się nasilać. Przy nasileniu objawów podczas diety eliminacyjnej, należy skontaktować się z prowadzącym zoodietetykiem oraz lekarzem weterynarii w celu ustalenia następnego źródła białka w eliminacji. Polecam wykonywać listę alergenów i białek bezpiecznych w trakcie diety eliminacyjnej.

Jeśli testowane źródło białka nie spowoduje żadnych reakcji niepożądanych — to mamy bezpieczny komponent diety! W takim wypadku zawsze warto zostać przy bezpiecznej karmie przez dłuższy okres 6 do 8 tygodni. Po tym czasie można szukać następnego bezpiecznego źródła białka drogą eliminacji w celu urozmaicenia diety w ten sam opisany sposób. W przypadkach kiedy mamy do czynienia z alergiami pokarmowymi i krzyżowymi wariacjami warto być w tym przypadku ostrożnym i pozostań na monodiecie, którą można urozmaicać sposobem podania, np. licki mata, kong.

Linia z trawą jęczmienną — dieta eliminacyjna

O karmie z linii zielonej, czyli z dodatkiem trawy jęczmiennej pisałam w artykule — Trawa jęczmienna.

Jest to idealna propozycja do diety eliminacyjnej ze względu na prosty skład i dodatek superfood, jakim jest trawa jęczmienna. Dodatek ten pozwoli na złagodzenie objawów od strony układu pokarmowego i oczyści organizm z toksyn. Dodatkowo gatunki mięsa wykorzystane do jej produkcji są nowatorskie i określane jako hipoalergiczne.