Kosmetyki dla psa do pielęgnacji, które trzeba mieć w domu.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Kosmetyki dla psa do pielęgnacji, które trzeba mieć w domu.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
4 stycznia 2024
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
4 stycznia 2024

Kosmetyki dla psa do pielęgnacji potrzebne są w każdym domu, mimo że nie każdy pies wymaga skomplikowanych zabiegów, wizyt u psiego fryzjera czy kąpieli po każdym spacerze. Nawet krótkowłose psy, które wymagają minimum czesania, muszą mieć swoją małą psią kosmetyczkę. Szampon, często też odzywka, preparat do czyszczenia uszu, mycia zębów czy pielęgnacji łapek zimą będzie potrzebny każdemu czworonogowi. Zobacz również jakich kosmetyków wymagają psi alergicy, psiaki białe czy długowłose.

 

Czy można używać ludzkich kosmetyków dla psa?

Zdecydowanie większość ludzkich kosmetyków nie będzie nadawała się dla psów, szczególnie jeśli chodzi o szampony. Psia skóra ma inne PH niż dorosłego człowieka, dlatego też ludzkie szampony z silnym detergentem mogą podrażniać i wysuszać skórę, a u co wrażliwszych psów, czy tych z problemami skórnymi, mogą powodować alergię. Odżywki dla ludzi mają często dużo silikonów, parabenów, perfum i będą również nieodpowiednie dla psa.

Jakich kosmetyków ludzkich można użyć dla psa? Zdecydowanie jest to szare mydło, ale raczej w doraźnych problemach np. gdy chcemy na szybko umyć psu łapki po spacerze i nie mamy nic innego. Do pielęgnacji na stałe może zbyt wysuszać skórę. Wazelinę stosować możemy na otarcia, odparzenia oraz na opuszki przed wyjściem na mróz. Absolutnie nie stosuj u psa ludzkiej pasty do zębów!

 

Szampon dla psa i odżywka, jakie kosmetyki dla psa wybrać?

Szampon dla psa to obowiązkowy kosmetyk w każdym psim domu, niezależnie od rasy czworonoga. Mycie psa szamponami ludzkimi czy mydłem może wysuszyć skórę i przysporzyć mu alergii. Sierść niektórych psów wymaga użycia również odzywki, która ułatwi potem rozczesanie i nada sierści blasku. Opiekunowie, którzy nie mają ani czasu, ani ochoty na skomplikowaną, dwuetapową pielęgnację psa szamponem i odżywką, lub opiekunowie psów mniej wymagających mogą użyć uniwersalnego szamponu dla psów z odżywką w jednym. Pamiętajmy o wybieraniu produktów z jedynie naturalnymi składnikami. Nie mogą one zawierać SLS/ SLES, PEG/PPG, parabenów, silikonów, alkoholu, barwników, soli, fosforanów.

Jeśli mamy psiaka długowłosego lub takiego, który dosłownie po każdym spacerze jesienną i zimową porą wymaga kąpieli- chociażby łapek- warto kupić Uniwersalny żel do mycia psa po każdym spacerze.

Kosmetyki dla psa białego- jaki szampon?

Białe psy wymagają specjalnej pielęgnacji, często ich sierść przybiera żółte odcienie, a czerwone zacieki pod oczami mogą świadczyć o alergii pokarmowej. Poza żywieniem białych psów dobrą karmą hipoalergiczną mokrą lub suchą należy stosować specjalne kosmetyki do ich pielęgnacji. Podstawą będzie szampon dla białych psów, który pomoże zniwelować zażółcenia na sierści.

Szampon dla psa alergika

Szampony dla psów alergików powinny być przede wszystkim naturalne, bez sztucznych, drażniących skórę składników jak SLS/ SLES, PEG/PPG, parabenów, silikonów, alkoholu, barwników, soli, fosforanów.

Szampon dla psów z alergiami skórnymi musi również łagodzić świąd, mieć delikatne roślinne detergenty jako składnik myjący i nie naruszać bariery lipidowej, mieć ponadto zgodne ze skórą psa Ph. Dla psów ze światem skóry i alergiami nie warto kupować zwykłych szamponów dla psów, tylko konkretnie dedykowane takim właśnie problemom.

Kosmetyki dla psa długowłosego

Psy długowłose wymagają częstszej pielęgnacji niż krótkowłose m.in. czesania, wizyt u psiego fryzjera, Po spacerach przyda się im żel do codziennego mycia, by pozbyć się błota z brzucha i łapek. Psy długowłose wymagają częstszego czesania, nie tylko w okresach linienia. Niestety, gdy, chociaż odrobinę zaniedbamy ich sierść, rozczesanie może powodować ból i konieczne będzie obcięcie kołtunów. Dlatego niezbędnym kosmetykiem dla psa długowłosego będzie mgiełka ułatwiająca rozczesywanie.

Czyszczenie uszu psa, jaki preparat wybrać?

Czyszczenie uszu psa to obowiązkowy element pielęgnacji, który wykonywać powinniśmy co najmniej raz na dwa tygodnie. Psy z oklapniętymi uszami mogą mieć większe tendencje do stanów zapalnych uszu. Wszystko dlatego, że po kąpielach wnętrze ich uszu nie ma jak wyschnąć. Dlatego nie tylko osuszajmy je dokładnie np. ręcznikiem, czy bardzo delikatnym, letnim nawiewem suszarki. W kosmetyczce psa powinien znaleźć się preparat do czyszczenia psich uszu, który zawiera jedynie naturalne, odpowiednie dla psiej skóry składniki.

Mycie zębów u psa, pasta do zębów

Do mycia psich zębów przekonuje się coraz więcej opiekunów i już mało kto traktuje to jako fanaberię. Dzięki myciu zębów psa opóźnimy konieczność ściągania kamienia nazębnego w sedacji. Pamiętajmy, że kamień i chore zęby to nie tylko brzydki oddech, ale też możliwość pojawienia się chorób układu pokarmowego i przewlekły ból psa, który może wpływać na zaburzenia behawioralne. Zobacz, jak nauczyć psa mycia zębów bez awersji. 

Dlatego też pasta do zębów dla psa to konieczny element psiej kosmetyczki. Do mycia psich zębów absolutnie nie można używać past dla ludzi, gdyż zawierają szkodliwy fluor i inne chemiczne substancje, które mogą być nawet trujące dla czworonogów! Używaj jedynie pasty do zębów dla psów, o naturalnym składzie. 

Kosmetyki dla psa na zimę, ochrona łapek i nosa

Zima to ciężki okres dla psów miejskich. Wszystko z powodu sypania solą chodników i bardzo niskich temperatur. Wszystko to powoduje pękanie opuszek, podrażnienia i ból. Dlatego koniecznie przed wyjściem w taką pogodę smaruj czworonoga specjalną pastą do psich opuszek np. w formie masełka do opuszek i psiego nosa od Totobi.  Odżywia ono pęknięte, obolałe opuszki, pomaga utrzymać wilgoć, nawilża suchą skórę i wzmacnia łamliwe pazurki. Zawarty w składzie olej z pestek malin wyraźnie natłuszcza i uelastycznia, łagodzi, sprzyja gojeniu ran, regeneruje i chroni. Zmniejsza stany zapalne, pomaga w gojeniu ran i skaleczeń. Regeneruje suche, szorstkie, popękane, spierzchnięte noski. Łagodzi swędzenia, ukąszenia. Chroni przed alergenami i promieniami UV. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne.