Jak wprowadzić psa do kota? Lub kota do psa? Te pytania zadają sobie miłośnicy zarówno jednego, jak i drugiego gatunku, którzy marzą o tym, by żyć z obydwoma z nich pod jednym dachem. Niestety panuje wiele mitów na ten temat, chociażby powiedzenie “żyć jak pies z kotem”, które nie wróży nic dobrego. Wiele psów gania koty, a wiele kotów boi się psów. Zobacz dlaczego.

Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie?

Tak, pies i kot mogą żyć w zgodzie, co udowadnia wiele rodzin psio-kocich każdego dnia, czy to w miastach, czy na gospodarstwach. Istnieją może rasy, które potencjalnie mogą mniej tolerować koty ze względu na swój instynkt łowiecki np. terriery typu jack russel terrier, jagdt terrier i inne rasy o silnym popędzie, chęci zabijania i reaktywności jednocześnie, mogą nie nadawać się do życia z kotem i małymi zwierzętami. Jednak i takie rasy żyją z kociakami, tu być może lepiej będzie dodać szczeniaka do dorosłego kota rezydenta. Niektóre psy nie mieszkały nigdy z kotami i traktują je jedynie jako uciekający obiekt, one również mogą mieć problem z tolerowaniem kota w domu. Jednak istnieje wiele psów, które przy odrobinie wysiłku ze strony opiekuna dobrze dogadają się z kotami.

W jakim wieku wprowadzić psa do kota?

Nie ma na to reguły. Zwykle największe szanse, że dorosły rezydent, czy to kot, czy pies, dogada się z nowo przybyłym, jest wtedy, gdy ten drugi zachowuje się wobec niego odpowiednio. Gdy pies nie wykazuje instynktu łowczego wobec kota, ten nie będzie czuł się ofiarą. Dlatego najlepiej, gdy nowy członek rodziny jest szczeniakiem lub kociakiem i nie ma związku z tym złych nawyków. Dobrą możliwością jest też adopcja psa lub kota ze schroniska, lub domu tymczasowego gdzie sprawdzone były pod tym kątem.

Jak wprowadzić psa do kota? Praktyczne porady

Przede wszystkim nie wolno zmuszać ich na siłę do kontaktów. Zacznijmy od wprowadzania samego zapachu jak w przypadku tzw. dokocania. Niech nowy członek rodziny, czy to pies, czy kot ma możliwość schowania się i ucieczki. Możemy również trzymać kota w innym pomieszczeniu przez jakiś czas. Pozwalać psu i kotu wahać się przez drzwi lub bramkę na drzwiach. Jest to szczególnie ważne, jeśli kot nie może np. wskoczyć na meble.

Wprowadzajmy psa do kota i na odwrót jedynie, gdy są zdrowe i nie cierpią bólu. Może on wzmagać agresję i zachowania pseudo łowieckie w przypadku psów. Może również powodować większy niepokój. Pamiętajmy o tym, by pies miał zaspokojone wszystkie potrzeby- ruchu i eksploracji. Wprowadzanie kota do psa, którego roznosi energia, może skończyć się polowaniem na kota.

 

Jak wprowadzić psa do kota, który boi się psów?

Przede wszystkim na nowego członka rodziny wybierzmy psa spokojnego, który nie wykazuje absolutnie popędu łowieckiego. Niech będzie szczeniakiem lub będzie sprawdzony pod kątem kotów, umie je ignorować, nie zaczepia niepotrzebnie. Wydzielmy pomieszczenie, gdzie kot może się schować. Możemy również podzielić pomieszczenia bramkami, by móc trzymać między zwierzakami dystans. Mogą wtedy wyczuć swój zapach i obecność, ale kot nie będzie czuł się zagrożony przez psa. Jeśli kot przez dłuższy okres będzie mimo wszystko zachowywał się nerwowo, przestanie jeść, schudnie itp., to konieczna będzie wizyta u kociego behawiorysty. Przy kocie, który boi się psów najlepiej wizytę, taka odbyć przed wzięciem psa, by dowiedzieć się, czy gra jest warta świeczki. Przy adopcji psa lepiej powiedzieć, jaka jest sytuacja i zaoferować najpierw dom tymczasowy.