Jak zabezpieczyć psa w sylwestra dobrze i skutecznie.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Jak zabezpieczyć psa w sylwestra dobrze i skutecznie.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
26 grudnia 2022
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
26 grudnia 2022

Nowy Rok i poprzedzające je dni to bardzo ciężki czas dla wielu psów i ich opiekunów. Przez fobię dźwiękową, każdego roku ucieka wiele z nich, a pozostałe, które udało się utrzymać, wręcz umierają ze strachu w domu i każdy spacer, zarówno przed jak i po sylwestrze, jest dla nich niewiadomą. W poniższym artykule pokazujemy jakie środki prewencyjne można zastosować, aby pies nie uciekł nam w te trudne dni. Zobacz również jak zabezpieczyć psa w sylwestra i oznaczyć go tak, by łatwiej można było odnaleźć jego opiekuna.

Chipowanie, najważniejszy element zapieczenia psa w sylwestra

Czipowanie psa to absolutnie niezbędna czynność, dzięki, której najszybciej uda się znaleźć jego opiekuna. Każdy pies powinien być zaczipowany, a można zrobić to w dowolnym gabinecie weterynaryjnym. To tam również uda się najprawdopodobniej osoba, która znajdzie psa. Każdy weterynarz, ale również straż miejska czy schronisko ma czytnik czipów. Mogą wtedy w kilka sekund znaleźć opiekuna uciekiniera.

UWAGA: Chipowanie psa ma sens, o ile zostanie on wpisany do bazy. Jest to ważne szczególnie przed sylwestrem. Znając numer czipa naszego pupila, możemy sami wpisać go do kilku istniejących baz albo zrobić to może lekarz weterynarii, który zaczipuje psa.

Bazy, gdzie zarejestrować można psa:

Safe Animal

Centralna Baza Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie

Identyfikacja.pl

World Pet Net

 

Szelki antyucieczkowe, skuteczne przy panikujących psach

Szelki w połączeniu z obrożą, to konieczny element wyposażenia każdego psa, który ze strachu będzie próbował uciekać. Aby zabezpieczyć psa w sylwestra, wybierz dobre, mocne szelki. 

Ciekawym i jeszcze bezpieczniejszym rozwiązaniem dla najsilniejszych uciekinierów, będą tzw. szelki antyucieczkowe. Od zwykłych szelek różnią się tym, że posiadają nie dwie, ale trzy obręcze. Dzięki temu wyślizgnięcie się z szelek będzie dla psa praktycznie niemożliwe. Można kupić je na przykład TU  lub tańszą wersję TU.

Adresówka i inne akcesoria, konieczne, by zabezpieczyć psa w sylwestra

Adresówka dla psa powinna być przyczepiona nie tylko do obroży, ale i do szelek. Wybierajmy adresówki solidnie wykonane, które zrobione są z mocnych materiałów. Najtańsze adresówki mogą łatwo odczepić się od obroży czy szelek, kiedy pies zaczepi się w krzakach. Dlatego nie warto na nich oszczędzać. Litery na adresówce powinny być czytelne, tak by znalazca psa mógł łatwo sprawdzić numer telefonu, Najgorsze adresówki to te, do których do środka wkłada się karteczkę, na której zapisujemy nasz numer. Są one tanie, plastikowe, mogą łatwo się połamać. Co najgorsze do środka może dostać się woda i całkowicie zamazać nasz numer.

 

Środki prewencyjne dla psa, który boi się wystrzałów

Jeśli nasz pies boi się wystrzałów, musimy zabezpieczyć go w sylwestra jak najlepiej, nie tylko poprzez niezbędne akcesoria. Unikajmy wychodzenia na długie spacery po mieście, szczególnie wieczorami. Na spacery wychodźmy jak najwcześniej i starajmy się, by pies jak najszybciej załatwił potrzebę. Możemy zabrać psa samochodem na długi spacer do lasu bardzo daleko od miasta, ale nadal trzymajmy go na szelkach antyucieczkowych i smyczy.

Najważniejsza zasada, by zabezpieczyć psa w sylwestra- za nic w świecie nie puszczajmy go ze smyczy tydzień przed i tydzień po sylwestrze!

 Jak przetrzymać sylwestra z psem w domu

W czasie najgłośniejszych wystrzałów w Nowy Rok nie wychodźmy absolutnie z psem na dwór, nawet kosztem tego, że załatwi się w domu. Musimy zapewnić mu bezpieczne miejsce w jak najcichszym pokoju np. łazience albo w jego ulubionej klatce. Włączmy głośno muzykę, aby zagłuszyć strzały. Siedźmy z psem i nie zostawiajmy go samego. Pocieszanie psa, mówienie do niego, głaskanie i przytulanie jest jak najbardziej wskazane. Jest formą wsparcia i nie spowoduje, że pies będzie się bardziej bał.

Leki dla psa w sylwestra, jakie można podawać?

Lekarz weterynarii może przepisać psom, które wyjątkowo mocno boją się wystrzałów, leki psychotropowe albo delikatne leki ziołowe, które jednak nie dają zbyt mocnych efektów. Pamiętajmy, by absolutnie nie podawać psu leku o nazwie Sedalin. Działa on jedynie zwiotczająco, ale pies pozostaje przytomny. Zatem nie będzie się mógł ruszyć i będzie wyglądał na śpiącego, a tak naprawdę będzie wszystko słyszał i bał się jeszcze bardziej.

Kilka miesięcy przed Nowym Rokiem spróbujmy podawać psu dobry olejek CBD. Może mieć ona działanie relaksujące i uspokajające dla psów lękowych.