Nadwaga u psów, skąd się bierze
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Nadwaga u psów, skąd się bierze
AKTUALNIE OGLĄDASZ
23 sierpnia 2022
23 sierpnia 2022

Nadwaga u psów to poważny problem, który najczęściej wywołany jest przez nieprawidłowe żywienie, czy brak aktywności. Niestety przyczyną otyłości mogą być również problemy zdrowotne, sterylizacja czy przyjmowane przez psa leki. Zobacz, co może wpłynąć na dodatkowe kilogramy u twojego psa i jak im zapobiec.

 

Otyłość przyczynia się do znaczącego pogorszenia komfortu życia psa m.in

  • Problemów z poruszaniem
  • Chorób stawów
  • Chorób serca
  • Cukrzycy
  • Braku apetytu, chęci do zabawy i przytulania
  • Zmęczenia

Pamiętajcie, by w pierwszej kolejności zawsze udać się z psem do lekarza weterynarii!

 

Nieodpowiednie żywienie, główna przyczyna nadwagi u psów

Bardzo często psy żywione w nieodpowiedni sposób mają nadwagę. Problem ten dotyczy mniej świadomych właścicieli, ale nie od razu Rzym zbudowano i liczą się chęci. Dlatego, jeśli podajesz psu karmę kupioną w supermarkecie, najtańszą i produkowaną na masową skalę to możesz spodziewać się, że będzie zawierała głównie węglowodany, a białko w niej zawarte nie będzie pochodzenia zwierzęcego. Pisaliśmy już o tym, jak czytać składy karm. Pamiętaj, że jeśli chcesz żywić psa dobrze, kup mu karmę o lepszym składzie. Jeśli nie chcesz, by miał nadwagę, wybieraj karmy z małą ilością węglowodanów, sporą zawartością białka.

Absolutnie nie można podawać psu jedzenia ludzkiego, czyli smażonego, pieczonego z przyprawami i solą, jako głównego posiłku. Gotowane, pieczone czy smażone kości mogą doprowadzić do zaczopowania lub udławienia się.Podawanie zbyt dużej ilości smakołyków, nawet tych dobrej jakości i niewliczenie ich w dzienną porcję żywieniową również może sprawić, że nas pies przybierze na wadze. W treningu podawaj psu dobrej jakości smakołyki np. PSIASTKI ciacha bezzbożowe, nie parówki czy kiełbasę. O tym, jak wybrać zdrowe smakołyki dla psa pisaliśmy tu.

Jeśli chcesz podać psu gryzak, który zajmie go na dłużej w ramach urozmaicenia, koniecznie wybieraj te naturalne, suszone, bez chemicznych dodatków i barwników.

Pamiętaj by NIE:

  • przekarmiać psa
  • zostawiać miski pełnej jedzenia cały dzień i dosypywać do niej kiedy, robi się pusta
  • pozwalać domownikom dokarmiać psa, kiedy nie widzisz

 

Brak ruchu i zbyt mała aktywność a nadwaga u psów

Spokojny, mało aktywny pies nie będzie miał ochoty na przebiegnięcie maratonu, a senior nie powinien chodzić na kilkugodzinne wędrówki po lesie. Psy z natury potrzebują ruchu każdego dnia, nawet jeśli do dyspozycji mają ogródek. Dlatego niewyprowadzanie ich poza teren może prowadzić nie tylko do frustracji, ale i nadwagi. Tak samo jest w przypadku spacerów dookoła bloku na kilka minut. Jeśli wychodzisz z psem do parku nawet na godzinę, ale stoisz z innymi psiarzami i żywo dyskutujecie, podczas gdy psy po kilku minutach zabawy leżą spokojnie i odpoczywają, to również nie jest wystarczająca ilość aktywności.

Jeśli pies nie będzie miał ruchu, zwolni mu metabolizm, jeśli zaś przyzwyczaisz go do aktywności nawet umiarkowanej, to będzie miał lepszy apetyt i lepszą przemianę materii. Pamiętaj, by nie forsować psa otyłego nad jego siły, szczególnie zaś psa z problemami z układem ruchu i stawów. Jednak zapewnienie aktywnych spacerów połączonych z węszeniem i chodzeniem powinno być przywilejem każdego czworonoga.

Nadwaga u psów a choroby

Jeśli Twój pies cierpi na nadwagę, po pierwsze udaj się do lekarza weterynarii i wykonaj badania, by wykluczyć choroby powodujące otyłość u psów.  Powinno to być m.in. badanie serca i stawów, szczególnie jeśli chcesz zabrać się za odchudzanie psa poprzez zwiększenie aktywności. Wykonaj badania krwi, które zaleci lekarz oraz USG, by sprawdzić stan narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

Nie zawsze otyłość wynika z nieodpowiedniego prowadzenia psa, czasami leki, które przyjmuje, mogą zwiększać do niej tendencję. Zapytaliśmy lekarkę weterynarii o choroby, które powodują nadwagę:

1) Choroba cushinga, czyli nadczynność koty nadnerczy. Z powodu endogennego wydzielania glikokortykosteroidów przed nadnercza pies może tyć. 

2. Niedoczynność tarczycy, która powoduje zwolnienie tempa przemian metabolicznych.

3. Choroby, które wywołują objaw wodobrzusza to np: choroby kardiologiczne, niewydolność wątroby, enteropatia i nefropatia białkogubna, gdyż prowadzą do objawu powiększonego obrysu jamy brzusznej i zwiększenia wagi a właścicielowi może wydawać się, że pies przytył.

4. Choroby powodujące zmniejszoną aktywność fizyczną i niechęć do ruchu to.dysplazja bioder i łokci, spondyloza czy zadzierzgnięcie rzepki.

Zabieg sterylizacji może przyczyniać się do powstawania nadwagi u psów. Możesz przeczytać o tym świetny artykuł VetExpert. Po sterylizacji brak psu hormonów płciowych we krwi krążącej, dlatego spowalnia się metabolizm i może pojawić się tendencja do tycia.

Geny i predyspozycje rasowe do nadwagi psów

Niektóre rasy psów są szczególnie aktywne i czasem nawet ciężko przybrać im na wadze. Charty są świetnym tego przykładem, to psy szczupłe, atletyczne i stworzone do biegania w wyścigach, które raczej nie mają tendencji do nadwagi. Psy ras użytkowych, naturalnie bardzo energiczne np. użytkowe border collie również może być ciężej „zaokrąglić”.

Niektóre rasy są szczególnie predysponowane do problemów z otyłością np. wystawowe labradory czy molosy, mopsy, jamniki, tym bardziej że trendy w hodowli psów wystawowych idą w bardziej zaokrąglone kształty i często widuje się na konkursach piękności psy z nadwagą.

W przypadku ras dużych nadwaga może być szczególnie niebezpieczna ze względu na dodatkowe kilogramy obciążające stawy. Otyłe psy żyją krócej i ich jakość życia znacząco sie zmniejsza.