Podengo portugalski, opis rasy. Charakter i wymagania.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Podengo portugalski, opis rasy. Charakter i wymagania.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
11 czerwca 2024
Kategoria : Rasy psów
11 czerwca 2024
KATEGORIA : Rasy psów

Podengo portugalski to jedna z najstarszych ras psów pochodząca z Półwyspu Iberyjskiego. W naszym kraju jest dość mało znana, ale zyskuje coraz bardziej na popularności. Psy te są wszechstronne, pełne energii i inteligencji i świetnie sprawdzą się u aktywniejszych osób. Poniżej przeczytasz szczegółowy opis rasy, który obejmuje historię, wygląd, typowe choroby, żywienie oraz pielęgnację podengo portugalskiego.

Podengo portugalski, historia rasy

Podengo Portugalski ma bogatą i długą historię, która sięga czasów starożytnych. Pierwsze wzmianki o przodkach tej rasy pochodzą z okresu fenickiego, czyli około 1000 lat p.n.e. Feniccy kupcy, podróżując przez Morze Śródziemne, przewozili ze sobą małe, energiczne psy myśliwskie, które miały polować na drobne zwierzęta. Te psy, po dotarciu na tereny dzisiejszej Portugalii, zaczęły się krzyżować z miejscowymi rasami, dając początek podengo portugalskiemu.

Podczas wieków podengo wykorzystywano głównie jako psy myśliwskie. Ich zadaniem było tropienie i łapanie małej zwierzyny, takiej jak króliki, zające oraz ptaki. Rasa ta szybko zyskała popularność dzięki swojej niezwykłej wytrzymałości, zwinności i niezależności. W portugalskich wsiach psy te często towarzyszyły rolnikom w codziennych pracach, pomagając w ochronie gospodarstw przed szkodnikami.

Współczesna popularność rasy zaczęła rosnąć w XX wieku, kiedy została oficjalnie uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, czyli FCI.

Jak wygląda podengo portugalski

Podengo portugalski występuje w trzech wielkościach: małej (pequeno), średniej (médio) i dużej (grande). Każda z tych odmian różni się nieco wyglądem i przeznaczeniem, choć wszystkie mają wspólne cechy charakterystyczne dla rasy.

 1. Podengo Pequeno (Mały)
  • Wzrost: 20-30 cm w kłębie.
  • Waga: 4-6 kg.
 2. Podengo Médio (Średni)
  • Wzrost: 40-54 cm w kłębie.
  • Waga: 16-20 kg.
 3. Podengo Grande (Duży)
  • Wzrost: 55-70 cm w kłębie.
  • Waga: 20-30 kg.

Niezależnie od wielkości, podengo portugalski ma charakterystyczną, muskularną sylwetkę, z krótkim, gładkim lub szorstkim włosem. Krótka sierść jest gładka i przylegająca do ciała, natomiast szorstka jest bardziej sztywna i odstająca. Krótką należy szczotkować raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec matowieniu. Szorstką zaś trzeba szczotkować częściej, zwłaszcza podczas okresów linienia, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów.

Najczęściej występujące umaszczenia podengo to żółty, rudy i brązowy, mogą być one jednolite lub dwukolorowe.

podengo portugalski duży

Podengo portugalski, charakter

Podengo Portugalski to pies o żywy, energiczny i pełny temperamentu. Jest bardzo inteligentny i dobrze odnajduje się w różnych warunkach. Nie jest psem nad reaktywnym na bodźce, co czyni go doskonałym towarzyszem dla osób aktywnych żyjących również w mieście. Opis ten pasowałby do wielu owczarków, ale podengo to pies myśliwski, który jednak ma w sobie sporo niezależności i nie będzie wykonywał naszych poleceń, kiedy jest do tego zmuszany.

Podengo Portugalski ma średnio silny instynkt myśliwski, co przekłada się na jego zwinność, szybkość i umiejętność tropienia. Jest czujny i uważny, więc dobrze sprawdza się też jako pies stróżujący. Potrafi być nieco nieufny wobec obcych, ale jednocześnie jest bardzo lojalny i oddany swojej rodzinie.

Podengo Portugalski ceni sobie czas spędzany z rodziną, a jego niezależność nie jest tak silna, jak np. u psów północy. Lubi być w centrum uwagi i uczestniczyć w codziennych aktywnościach domowników. Potrzebuje też dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Regularne i długie spacery do parku i na łono natury, zabawy oraz treningi są niezbędne, aby utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

Podengo portugalski to pies inteligentny i wyważony, który szybko się uczy i z radością wykonuje różne polecenia. Jednak trzeba go tego nauczyć w sposób pozytywny i ciekawy. Niezależna natura może czasami sprawiać trudności w treningu, dlatego ważne jest, aby właściciel wykazał się cierpliwością i kreatywnością.

podengo portugalski agility

Czy podengo nadaje się do dzieci?

Tak, psy tej rasy mogą mieszkać z dziećmi, o ile te nie dokuczają im i nie męczą przytulaniem. Rodzic powinien raczej zaangażować dziecko we wspólne spacery i trening z psem i pilnować by dziecko nie przekraczało granic psa.

Szukasz spokojniejszego psa, który chętnie będzie wylegiwał się na kanapie większość dnia? Podengo raczej nie jest dla Ciebie. Zobacz, jakie są rasy odpowiednie dla osób starszych i mniej aktywnych. 

podengo krótkowłosy

Choroby typowe dla rasy podengo portugalski

Podengo Portugalski jak każda rasa, może być podatny na pewne schorzenia. Określa się je jako zdrowe, na tle np. ras brachycefalicznych.

Najczęściej spotykane problemy zdrowotne to:

Dysplazja stawów biodrowych

Dotyczy głównie większych odmian rasy. Choroba ta polega na nieprawidłowym rozwoju stawu biodrowego, co prowadzi do bólu i trudności w poruszaniu się.

Problemy z oczami

Niektóre psy mogą cierpieć na schorzenia oczu, takie jak zaćma czy jaskra. Regularne badania weterynaryjne pomagają we wczesnym wykryciu tych problemów.

Alergie skórne

Podengo portugalski może być podatny na alergie skórne, które objawiają się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Alergie te mogą być spowodowane pokarmem, pyłkami czy środkami chemicznymi. Warto przeprowadzić psa cierpiącego na alergie pokarmowe przez dietę eliminacyjną na specjalnej karmie mokrej mono białkowej. 

podengo portugalski szorskotwłosy miniaturowy

 

Czym karmić podengo portugalskiego?

Podengo Portugalski potrzebuje zbilansowanej diety, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W zależności od wielkości psa, jego wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia, dieta może się różnić. Najlepiej wybrać dla podengo portugalskiego karmę suchą lub mokrą pełnoporcjową dobrej jakości, w szczególności nie oszczędzać na żywieniu szczeniaka w okresie wzrostu.

karma mokra wysokomięsna

Gdzie kupić podengo portugalskiego?

Podengo portugalskiego w każdym rozmiarze można kupić w hodowlach zarejestrowanych w ZKwP/FCI w Polsce i w całej Europie. Mimo że rasa ta nie jest bardzo popularna, w naszym kraju rodzą się psy tej rasy. Zobacz nasz artykuł o tym, jak wybrać hodowlę psów rasowych i jak nie dać oszukać się pseudohodowcy.

 

Ile kosztuje podengo portugalski?

Podengo portugalski kosztuje między 4000-8000 zł w zależności od skojarzenia. Cena szczeniaków zależy od wielu czynników np. tytułów wystawowych czy sportowych rodziców, tego, czy krycie suki odbyło się za granicą, czy w Polsce i wielu innych. Warto przy zakupie szczeniaka sugerować się badaniami zdrowotnymi rodziców i ich charakterem, nie ceną czy tytułami.