Psie sporty
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Psie sporty
AKTUALNIE OGLĄDASZ
5 marca 2022
Kategoria : Lifestyle
5 marca 2022
KATEGORIA : Lifestyle

Psie sporty – agility czy obidience – z roku na rok zyskują na popularności. Coraz więcej psiarzy rozpoczyna różnego rodzaju treningi, zarówno rekreacyjnie, jak również z myślą o mistrzostwach w przyszłości. Nie brakuje także osób, które szukają psa do konkretnej dyscypliny. Czy psie sporty są dla każdego psa? Czy w ogóle warto się nimi zainteresować? Sprawdź!

Czy warto trenować z psem?

Zdecydowanie! Nie tylko wtedy, kiedy chcesz się zaangażować i zdobyć kiedyś mistrzostwo. Udział w aktywnościach kynologicznych wymaga często dosyć dobrej kondycji od psa (czasem od właściciela również), a regularne treningi stale ją poprawiają. Dzięki temu nasz pies pozostaje w dobrej formie.  Również dla właściciela udział w treningach jest wartościowy i to nie tylko pod względem dbania o kondycję. Dzięki nim Twoja wiedza o pracy z psem, o jego zachowaniach się rozwija. Również swojego psa masz szansę poznać lepiej niż do tej pory. Psiaki uwielbiają coś robić, zwłaszcza wspólnie z ukochanym opiekunem. Odpowiednio dobrane i prowadzone treningi z pewnością spodobają się Twojemu psu. Tym bardziej, że psie sporty – agility lub pasterstwo – polegają w większości na działaniu razem. Wspólnie trenując, pogłębiasz więź ze swoim pupilem. Same plusy!

Jak wybrać aktywność dla psa?

Uprawiać sport z psem? Tak! Ale jaki? Przede wszystkim dowiedz się, co możesz znaleźć w swojej okolicy i postaraj się pozbierać opinie na temat zajęć. Pamiętaj, że dobry trener to podstawa! Z tego względu czasem warto podjechać nieco dalej. Treningi prowadzone przez kogoś, kto nigdy nie startował w zawodach, nie będą dobrym wyborem. Nie zapominaj jednak o swoim psie. Ponieważ niektóre sporty mogą np. obciążać stawy, skonsultuj się z weterynarzem, czy dana dyscyplina będzie dla Twojego psiaka bezpieczna. Weź również pod uwagę jego charakter. Twój pupil nie przepada za skakaniem i aportowaniem? Trudno oczekiwać, by pokochał frisbee. Jeżeli jednak kocha węszyć, nosework lub mantrailing mogą być strzałem w dziesiątkę. Biorąc udział w zajęciach obserwuj za każdym razem, czy pies jest zainteresowany daną aktywnością i pracą z tobą. Jeżeli nie, to jaka jest tego przyczyna? Dobry trener powinien pomóc Ci ją odnaleźć. Dla wielu psiaków radością jest sama praca z opiekunem, ale niektóre wymagają dodatkowej motywacji. Jedne pracują chętniej w zamian za jakieś pyszne psiastki 🙂 inne zrobią wszystko dla ulubionej zabawki. Poznanie motywacji psa jest ważne – dzięki temu lepiej go rozumiesz, a także stajesz się dla niego bardziej atrakcyjny, co może się przełożyć na Wasze lepsze dogadywanie w codziennym życiu.

Najpopularniejsze psie sporty – lista przykładowych ras

Pewne rasy psów mają większe predyspozycje do niektórych aktywności niż inne. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych psich dyscyplin oraz rasy, które najczęściej dobrze sobie w nich radzą. Pamiętaj jednak, że rasa Twojego psa nie musi Was ograniczać, zwłaszcza jeżeli nie marzysz o udziale w zawodach. Maleńka chihuahua może się znakomicie odnaleźć nawet w IPO, a buldog w agility. Tak! Najważniejsza jest przecież dobra zabawa – dla Ciebie i Twojego psa.

Agility: border collie, owczarek australijski, owczarek szetlandzki, owczarki belgijskie, pudel, toller, whippet.

Obedience: border collie, owczarki belgijskie (zwłaszcza malinois), owczarek niemiecki, golden retriever, labrador.

Rally-O: dobre dla każdej rasy. Chętnie wybierane przez właścicieli PON.

IPO: owczarek niemiecki, owczarki belgijskie, beauceron, doberman, rottweiler.

Frisbee: pudel, border collie, owczarek australijski, whippet, jack russel terier, corgi.

Dog trekking, canicross, bikejoring: alaskan malamut, siberian husky i inne psy północne, ogary, gończe, wyżły.

Coursing: wszystkie charty; na niektórych zawodach są biegi pokazowe np. rasy rhodesian ridgeback.

Pasterstwo: psy pasterskie służące pierwotnie do zaganiania owiec – border collie, owczarek niemiecki, briard, PON, owczarek holenderski, puli, corgi, biały owczarek szwajcarski, australian cattle dog.

Nosework: beagle, cocker spaniel, labrador, basset hound, lagotto romagnolo.

Mantrailing: owczarek niemiecki, bloodhound, ogar polski, gończy polski.

Jak widać, możliwości jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie i swojego psa. Sport to zdrowie, a do uprawiania niektórych z nich wcale nie potrzeba wiele specjalistycznego sprzętu. Wystarczy dobre nastawienie. Twój pies z pewnością je ma – a Ty co powiesz na dog trekking raz w tygodniu? 🙂