Spacery z kotem na dwór, jak go przygotować?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Spacery z kotem na dwór, jak go przygotować?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
15 marca 2024
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
15 marca 2024

Spacery z kotem stają się coraz popularniejsze i już nikt nie puka się w głowę, gdy widzi kota na szelkach i smyczy. Wyprowadzanie kota na dwór, tak samo, jak psa, ma wiele plusów i można przyzwyczajać je do tego pozytywnie. Zobacz, jak przygotować kota do wychodzenia na spacery, jak uczyć go przywołania i chodzenia przy nodze oraz w jakie akcesoria się zaopatrzyć.

Spacery z kotem, czy to w ogóle możliwe?

Spacery z kotem na dwór, wyprowadzanie go na krótko na osiedle lub zabieranie na dłuższe wędrówki po lesie, a nawet w podróże pod namiot jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak popracować nad przygotowaniem kota do spacerów i absolutnie nie wolno wrzucać go na głęboką wodę. Dlatego też musisz przede wszystkim nauczyć go chodzenia w szelkach i na smyczy po domu. Potem próbujmy zabierać kota na dwór w specjalnej torbie i dawać mu możliwość pochodzenia po trawie. Pamiętaj, że kot może być bardziej sceptyczny, płochliwy i lękliwy niż pies na spacerach, dlatego nie wolno puszczać go ze smyczy.

Aby kot wychodził z nami na spacer, musimy ponadto mieć z nim dobrą więź, kociak musi nam ufać i czuć się dobrze w naszym towarzystwie.

Czy każdego kota można nauczyć wychodzenia na spacer?

Nie każdego kota da się nauczyć i przyzwyczaić do wychodzenia na spacery. Zależy to bardzo od jego charakteru, czyli genetyki, ale również od socjalizacji i przeżyć, jakie miał w swoim życiu. Jeśli bierzemy do domu kociaka, możemy wybrać tego najodważniejszego z miotu i od małego przyzwyczajać go do wychodzenia na dwór. Jeśli zaś adoptujemy kota ze schroniska lub fundacji, poprośmy wolontariuszy o dobranie kota do naszych potrzeb. Zawiadom ich o chęci wychodzenia z kotem na dwór czy podróżowania. Wtedy wybiorą dla Ciebie zwierzę o odpowiednich do tego predyspozycjach i charakterze. A takich mruczków w schroniskach nie brakuje!

Jak przygotować kota do wychodzenia na spacery?

Przede wszystkim nic na siłę czy na szybko, Spacery z kotem powinny być dla niego przyjemnością, a nie przymusem. Zacznij od przyzwyczajania kota do szelek i smyczy w domu, z pomocą przepysznych smakołyków dla kotów. Koty nie cierpią przymusu i próby wyprowadzania na siłę, nic nie dadzą.

Kup dla kociaka torbę lub plecak i przyzwyczajaj go do niego w domu. Naucz go, z pomocą smakołyków dla kotów, wskakiwania do torby będąc na smyczy. Niech będzie ona bezpieczną przystanią kota. Będzie mógł chować się w torbie na spacerze, gdy czegoś się wystraszy lub zmęczy.

Szelki i smycz na spacery z kotem, wybór

Szelki dla kota powinny być wygodne i nie krepować jego ruchów, ma w nich swobodnie chodzić czy też wskakiwać na różne obiekty. Tak samo, jak w przypadku szelek dla psów, lepiej by były w kształcie litery Y i nie krępowały łopatek tak, jak szelki norweskie. Delikatne koty ucieszą się z szelek bezuciskowych, z miękkiego materiału, nieocierających skóry.

Na spacery z kotem możesz używać smyczy rozciąganej typu flexi dla kotów. Pozwoli to kotu odejść na dalszy dystans i nie będzie plątała się ona pod łapami. Możesz użyć też cienkiej linki treningowej. W przeciwieństwie do smyczy automatycznej, kot nie będzie czuł na niej napięcia, ale musisz nauczyć się posługiwać nią tak, by nie plątała się w supły czy pod łapami kota. Wybieraj jak najcieńszą i najlżejszą linkę, ale ze stabilnym metalowym karabińczykiem.

Pierwsze spacery z kotem na dwór, na co uważać

Na spacerach z kotem w mieście trzeba uważać na wiele rzeczy dlatego, że kot będzie raczej z natury bardziej płochliwy niż pies.

Zagrożeniem dla niego będą nie tylko psy, które często traktują koty jak zwierzynę do pogonienia, ale też bezdomne lub wolno chodzące koty, które mogą być agresywne. Dlatego tak ważne jest, by mieć dla kota torbę, do której w każdej chwili może wskoczyć i się schować. Absolutnie nie zmuszajmy naszego kota do wąchania się z obcymi psami i bezdomnymi kotami.

Na pierwsze spacery z kotem wybierz miejsca bliższe natury niż centrum miasta i chodniki. Możesz w torbie przenieść go do parku czy na spokojne osiedle albo bliżej lasu. I tam pochodzić z nim stopniowo do spacerów dodając więcej miejsc bardziej zatłoczonych. Miej ze sobą zawsze pyszne smakołyki dla kotów, którymi nagrodzisz kociaka za przyjście. Reaguj na jego sygnały, gdy czuje się niepewnie i daj wejść do torby. Pozwól kotu spokojnie węszyć i eksplorować, nie zmuszaj go do szybkiego tempa marszu.

Spacery z kotem a szczepienia

Kot wychodzący na spacery z opiekunem na zewnątrz musi być zaszczepiony na:

  1. FPV, czyli wirus panleukopenii
  2. FCV, czyli kaliciwirus kotów
  3. FHV-1, czyli herpeswirus kotów
  4. FeLV, czyli kocią białaczkę
  5. Wściekliznę

Dodatkowo musi być odrobaczony i zabezpieczony przeciwko kleszczom i pchłom.

Jak nauczyć kota przywołania i chodzenia na smyczy?

Do nauki przywołania i chodzenia na smyczy potrzebne będą pyszne kocie smaczki. Pamiętaj, że kota można nauczyć równie wielu zachowań, jak psa i proces ten wygląda podobnie. Kot może jedynie potrzebować więcej czasu i motywacji do pracy, jako że nie jest zwierzęciem hodowanym od wieków na pracę dla człowieka.

Naukę przywołania zaczynamy od wypowiadania imienia kota lub hasła przywołującego, po czym dajemy za to kotu smakołyk. Czynność musimy powtórzyć wiele razy, zwiększać odległość między kotem a nami. Naukę zaczynamy w domu i przenosimy ją na dwór, dopiero kiedy w mieszkaniu będzie nam dobrze szło.

Tak samo rzecz ma się z nauką kota chodzenia przy nodze. Smakołykami nagradzamy kota, kiedy jest kolo naszej nogi i podążą za nami, dodajemy coraz więcej kroków i przenosimy ćwiczenia na zewnątrz.