Sport z psem, jak zacząć treningi? Poradnik dla poczatkujących.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Sport z psem, jak zacząć treningi? Poradnik dla poczatkujących.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
19 marca 2023
Kategoria : Lifestyle
19 marca 2023
KATEGORIA : Lifestyle

Sport z psem to świetny sposób na spędzanie wspólnie czasu czy zacieśnianie więzi z opiekunem. Często uczestnictwo w kursie grupowym kończy się dla właścicieli psów pasją życia, którą kontynuują przez następne lata. Jeśli zastanawiasz się, jak w ogóle zacząć uprawiać sport z psem, jaki rodzaj sportu będzie dobry dla twojego psa i jakie wymagania trzeba spełnić, by dostać się na kurs, to przeczytaj poniższy artykuł.

Jaki sport z psem uprawiać? Wybór sportu kynologicznego

Wybór sportu kynologicznego powinien być podyktowany preferencjami psa, jego możliwościami fizycznymi i psychicznymi, nie tylko wyborem opiekuna. Oczywiście, z mastifem można trenować frisbee, a z bloodhoundem posłuszeństwo sportowe, ale czy na pewno pies wybrałby ten sport, gdyby mógł? Zastanów się, jak żywiołowy jest pies, czy lubi bardziej węszyć, czy ganiać, czy lubi bawić się zabawkami, a może jest nieśmiały, a jego ulubioną czynnością jest odpoczynek?

Każdy sport kynologiczny ma swoją specyfikację i warto dobrać aktywność do charakteru psa. Psy, które kochają biegać długie kilometry, sprawdzą się we wszystkich sportach związanych z bieganiem- bikejoringu, canicrossie czy zaprzęgach. Bardzo energiczne psy, lubiące skakać, bawić się zabawkami, których aktywność i szaleństwo to drugie imię, pokochają agility czy frisbee. Psy ras myśliwskich, aportery świetnie odnajdą się we wszystkich sportach, które są tego substytutem np. w śladach, ratownictwie, detekcji sportowej czy nosework.

Jaki jest najlepszy sport z psem?

Nie można powiedzieć, że jakiś sport kynologiczny jest lepszy od innego, natomiast są one bardziej i mniej uniwersalne. Niestety agility czy frisbee nie będzie świetnym sportem dla psów z problemami z układem kostnym, starszych czy walczących z nadwagą. Obrona sportowa nie będzie dla psa, który nie lubi się bawić zabawkami, a jego popęd łupu dawno zaniknął.

Najbardziej uniwersalny sport, który do tego przyniesie korzyści każdemu psu to nosework i wszelkie sporty węchowe. Węszenie to najbardziej naturalna czynność dla naszych pupili. Pies w każdym wieku i każdym stanie zdrowotnym może, chociażby bardzo amatorsko bawić się w węszenie.

Innym sportem, które nie wymagają sprawności fizycznej, przynajmniej na podstawowym i amatorskim poziomie to dog dancing. Wystarczy, że pies lubi jeść, a możemy nauczyć go bardzo dużo. Dog dancing dodatkowo możemy dowolnie modyfikować, gdyż jest to układ złożony ze sztuczek i przejść między nimi. Dlatego możemy go dostosować do psów bardzo dużych, małych, mniej sprawnych fizycznie czy starszych.

Czy z kundelkiem można trenować sporty kynologiczne?

Absolutnie tak! Kundelki jak najbardziej mogą trenować każdy sport kynologiczny, trzeba tylko podążać ścieżką ich preferencji, zdrowia, sprawności i możliwości fizycznych. Odnajdą się zarówno w sportach bardziej wyczynowych, o ile pozwala im na to zdrowie i budowa ciała, jak i sportach węchowych.

Czy sport z psem z nadwagą jest możliwy? 

Pies z nadwagą nie może uprawiać sportów wymagających fizycznie jak agility czy frisbee. Trzeba zadbać najpierw o zrzucenie wagi, podając np. specjalistyczną karmę. Może natomiast uprawiać inne sporty, mniej wymagające fizycznie, by nie obciążać stawów. Świetnie sprawdzi się dla niego praca węchowa np. nosework. Może ćwiczyć sztuczki czy dog dancing bez akrobacji. Pamiętajmy o kontrolowaniu ilości wydawanych smakołyków i odejmowaniu ich od porcji jedzenia.

Wybór trenera i szkoły, dlaczego nie ćwiczyć sportu z psem samemu?

Oczywiście ćwiczenie samemu jest jak najbardziej możliwe, jednak szczególnie w przypadku wymagających fizycznie sportów kynologicznych jak agility czy frisbee, można zrobić psu niechcący krzywdę. Również błędy szkoleniowe mogą odbić się negatywnie na psie i chęci współpracy z nami. Dlatego lepiej zacząć od wyboru szkoły i trenera. Na własną rękę można uczyć psa podstaw takich jak zabawa szarpakiem i zabawkami, aport, przywołanie, komendy typu zostawanie czy psie sztuczki. Po lekcjach z trenerem i tak będziemy musieli  ćwiczyć sami w domu to, co nam zada.

Jak wybrać szkołę dla psa i trenera sportów kynologicznych? Najlepiej na mediach społecznościowych poszukać odpowiednich grup, zajmujących się tematem danego sportu i tam zapytać o polecaną szkołę w naszej okolicy.

Jak przygotować się do pierwszej lekcji sportowej z psem?

O przygotowaniu na zajęcia na pewno poinformuje trener. Jednak zawsze najlepiej, aby pies przed zajęciami sportowymi, nawet wtedy, gdy nie będzie skakał ani biegał, nie jadł, minimum 3 godziny przed zajęciami. Nie głodźmy psa przed treningiem, bo może być niespokojny i nieskupiony z głodu.

Zabierzmy karmę, która pies je na co dzień jako smakołyki, a jeśli jest wybredny, to kupmy mu coś naprawdę smacznego. Weźmy ze sobą ulubione zabawki, długą smycz lub linkę treningową i przede wszystkim dobry humor i nastawienie.