Nosework dla psa, czyli sposób na listopadową nudę.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Nosework dla psa, czyli sposób na listopadową nudę.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
17 listopada 2022
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
17 listopada 2022

Jesień to czas, kiedy nie tylko ludziom, ale i wielu psom nie chce się za bardzo chodzić po dworze. Pada deszcz, jest zimno, wieje wiatr a my i nasi pupile marzniemy i chcemy tylko wrócić do ciepłego domu. Niestety również w taką listopadową pogodę trzeba zapewnić psu rozrywkę i aktywność. Polecamy nosework dla psa i wszelkiego rodzaju pracę węchową. Dziś dowiesz się, na czym polega nosework, jak zacząć go uczyć psa i jakie są alternatywy dla początkujących, czyli różne możliwości na pracę węchową bez wychodzenia z domu lub ogródka.

Po co psu nosework i praca węchowa, jak zmęczyć psa?

Psy odczuwają i analizują świat głównie nosem. Pisaliśmy już, o tym, jak silny jest węch psa. Ma on nawet 200-300 milionów receptorów węchowych, podczas gdy człowiek ma ich jedynie 5-6 milionów. Pies potrafi węszyć inny zapach osobno lewym otworem nosowym, a inny prawy i to w tym samym czasie. Każdy pies potrzebuje swobodnych spacerów (jeśli nie ma przywołania, to powinien chodzić na długiej lince), aby móc eksplorować nowe tereny i węszyć w nowych miejscach. Niestety takie spacery dekompresyjne nie zawsze są możliwe, a przecież „wywęszony” pies, to zmęczony i szczęśliwy pies. Jak zatem zapewnić mu węchową rozgrywkę np. w czasie listopadowej ulewy? Tu na pomoc przychodzą treningi nosework dla psa.

Czym jest nosework i jakie psy mogą go trenować?

Nosework to sport, który swoje korzenie ma w pracy psów policyjnych szukających np. narkotyków. Posiada regulamin i klasy, wszystko to by stał się dostępnym dla „zwykłych użytkowników”, nie tylko służb. Nosework w skrócie polega na oznaczeniu przez psa próbki zapachowej cynamonu, goździków lub pomarańczy, a nie narkotyków. Próbki umieszczone są w pomieszaniu, w pojeździe czy wodzie. Więcej o regulaminie nosework przeczytasz na stronie polskiej Ligi Nosework.

Nosework mogą trenować psy w każdym wieku, nawet te starsze, z problemami ze stawami, które nie mogą ćwiczyć sportów bardziej ruchowych. Każdy pies ma węch i nim pracuje, więc nosework to dosłownie sport dla każdego.

Jak zacząć nosework z psem? Pomysły na nosework dla psa

Trening nosework powinniśmy zacząć przede wszystkim od nauczenia psa oznaczania próbki zapachu. Są na to różne metody- pies może stać i dotykać miejsca nosem, może siedzieć i patrzeć się na próbkę, kłaść się. Ważne by przewodnik widział, w którym momencie pies oznacza próbkę, oraz żeby pies nie zanieczyścił jej ani nie zniszczył. Drapanie ani branie w pysk próbki nie wchodzi zatem w grę. Najpopularniejsza jest metoda z oznaczaniem próbki poprzez dotykanie nosem i zastygnięcie. W skrócie polega ona na tym, że przygotowujemy pojemniczek z próbką zapachową, w którym robimy dziurki i uczymy psa, by dotykał jej nosem. Zwykle odbywa się to poprzez kształtowanie, pokazujemy psu pudełeczko i jeśli dotknie on go nosem, dajemy psu nagrodę w postaci smakołyka.

Zobacz świetny blog, który za darmo opisuje krok po kroku jak zacząć treningi, nauczyć psa oznaczania i jak przygotować próbki. Możesz wybrać się również na trening do profesjonalisty, którego znajdziesz w każdym większym mieście czy online.

Węszenie w domu i ogródku, proste ćwiczenia węchowe dla każdego

Jeśli jednak nie możemy udać się na treningi nosework, a sami nie potrafimy nauczyć tego psa, możemy zapewnić mu inną, bardziej podstawową zabawę węchową, która również zmęczy go w listopadowe dni.

Mata węchowa i smakołyki rozrzucone w trawie

Mata węchowa to świetny sposób na podanie kolacji psu, tak by musiał trochę pogłówkować. Możesz również rozrzucić suchą karmę psa na trawie w ogródku czy parku i dać psu węszyć w ich poszukiwaniu.

Chowanie i szukanie smakołyków w domu

Możemy pokazać psu jego porcję jedzenia lub garść smakołyków i pochować je w różnych miejscach w domu. Wybierajmy takie, do których pies sam znajdzie dostęp np. półki, miejsca pod poduszkami, dywan, czy różne zakamarki. Możemy pomóc psu, lekko nakierowując i dając komendę do szukania.

Świetne do zabaw węchowych i treningów nosework będą smakowite i pachnące smakołyki funkcjonalne Psiastki. Ta przekąska zadba również o system odpornościowy psa jesienią, dzięki zawartości beta-glukanów, nukleotydów i probiotyków.

Zwijanie smakołyków w ręcznik

Weź ręcznik, ułóż na nim rząd smakołyków, zawiń raz, ułóż drugi rząd, aż powstanie z niego spora “roladka”. Pomóż psu i pokaż pierwszy rządek, tak by musiał nosem rozsuwać ręcznik, by dojść do kolejnych smakołyków.

Chowanie smakołyków w kartony, rolki po papierze

Wykorzystaj stare rolki po papierze toaletowym i zamknij w nich smakołyki. Użyj kartonów po przesyłkach (usuń z nich tylko plastikowe elementy) i również pochowaj w nich smaczne skarby.

Ścieżka ze smakołyków w ogródku

Na dworze ułóż psu ścieżkę ze smakołyków rozłożonych w coraz dalszych odstępach. Zabierz go na punkt startowy, pokaz pierwszy smakołyk i daj komendę do szukania.

Chowanie psię psu w czasie rodzinnego spaceru

Jeśli masz do dyspozycji druga osoby na spacerze, może ona przytrzymać psa, a ty odejdź kawałek i schowaj się psu tak, by stracił cię z oczu. Nagródź go za znalezienie ciebie lub pomocnika czymś ekstra np. batonem mięsnym, lub zabawą. Jest to oczywiście opcja dla tych, którzy jednak nie boją się wyjść na dwór, do czego mimo wszystko serdecznie namawiamy, bo spacery to zdrowie.