Z psem w góry? Zobacz, jak przygotować siebie i psa.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Z psem w góry? Zobacz, jak przygotować siebie i psa.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
26 maja 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
26 maja 2023

Wycieczka z psem w góry to okazja do aktywnego spędzenia wspólnie czasu, zarówno zimą, jak i latem. Polska jest krajem, w którym gór mamy do wyboru do koloru. Zarówno początkujący piechurzy z psami znajdą dla siebie łatwiejsze szlaki, a bardziej zaawansowani mogą udać się w wysokie góry pełne trudno dostępnych miejsc. Jak przygotować się z psem na wycieczkę w góry, co zabrać dla psa i jak sprawić, by wyprawa była przyjemnością, a nie fizyczną mordęgą? Zobacz w poniższym wpisie.

Wycieczka z psem w góry, co zabrać?

Zobacz, co zabrać ze sobą na wycieczkę z psem w góry, niezależnie od pory roku i stopnia zaawansowania. Rzeczy takie jak elektrolity, czy buty mogą wręcz uratować całą wyprawę, gdy coś pójdzie nie tak.

Apteczka i elektrolity dla psa w góry

Apteczka pierwszej pomocy dla psa to ważny element każdej wyprawy, Powinien się w niej znaleźć akcesoria do zrobienia opatrunku, zastrzyk antyhistaminowy, płyn do dezynfekcji ran, Smecta lub kaolin przeciw biegunce, czy nawet antybiotyk, gdy wybieramy się na dłuższą wyprawę. O wyposażenie apteczki zapytaj przed wycieczką lekarza weterynarii, który zna historię zdrowotną danego psa. Kup koniecznie elektrolity (tylko niedosmaczane cukrem czy aromatami). Podawaj je psu do wody za każdym razem w trakcie wyprawy, szczególnie latem. Zapobiegnie to odwodnieniu psa.

Miska, jedzenie

Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę z psem w góry, oczywiście zabrać musisz odpowiednią ilość posiłku. Na długie wypady najlepiej sprawdzi się karma sucha dla psa, bo wazy mniej Dla osób, które na szlaki będą dojeżdżać samochodem i mogą zabrać cięższy bagaż, poleca się jednak wysoko mięsną, wysokobiałkową i lekkostrawną karmę mokrą w puszkach. 

Szelki i smycz, linka treningowa.

W górach psy muszą być na smyczy, bo tak jak i my są tam tylko gośćmi i nie mogą zakłócać życia dzikiej przyrody. Dodatkowo pies, który nas ciągnie, pomoże w wędrówce. Ważne, by dobrać mu odpowiednie szelki, najlepiej typu guard lub sled, tak by nie krępowały ruchów łopatek. Do szelek takich warto dokupić smycz z amortyzatorem, by np. w czasie podejść nie pociągnąć psa w dół za sobą. Kiedy pies nie idzie na luźnej smyczy, a blisko nas, może być to dla niego na dłuższą metę zbyt męczące i stresujące. Dlatego miejmy też ze sobą dłuższą 5-10 metrów, linkę treningową, by mógł również swobodnie chodzić i eksplorować teren w swoim tempie. Polecamy smycze z materiału biothane, które nie nasiąkają wodą i błotem oraz nie plączą się.

Buty i kurtka

Buty mogą uratować psa również latem w czasie wędrówki w górach. Szczególnie latem, gdy podłoże jest kamieniste, zaleca się wkładać psu buty, by nie ścierał opuszek. Może stać się to już po kilku minutach marszu po nagrzanych kamieniach lub betonie. Kurtka ochroni psa przed wyziębieniem w czasie zimowych wojaży, a latem możemy skorzystać z kamizelki chłodzącej.

Jedziesz z psem w góry? Zadbaj o jego kondycję.

Przygotowanie fizyczne psa w góry jest niezwykle ważne. Musimy mierzyć siły na zamiary. Jeśli pies ma nadwagę lub jest bardzo mały i nie ma kondycji, nie pchajmy się od razu w wysokie Tatry i kilkunastokilometrowe wędrówki. Psy z problemami układu ruchu również nie powinny chodzić dużo po górach bez przygotowania. Na krótszą lub średnio długą, kilkumetrową wędrówkę w mało wymagających górach nada się jednak większość psów o normalnej kondycji.

Możesz już wcześniej przygotować psa na wycieczkę w góry. Jeśli wydaje Ci się, że nie ma kondycji, zabieraj go po prostu na coraz dłuższe spacer w parku i do lasu. Zwiększaj stopniowo ilość kilometrów i dbaj o regenerację oraz długi sen psa. Warto wprowadzić taki trening co najmniej miesiąc przed wyjazdem w góry z psem.

Jeśli masz małego psa lub szczeniaka, koniecznie kup torbę lub plecak dla psa. Kiedy zmęczy się, będziesz mógł go komfortowo nosić i zapewnić mu wytchnienie.

Czy z psem można spać w schroniskach górskich?

Tak, spanie z psem w górskim schronisku jest możliwe. Najlepiej wcześniej ustalić trasę i zarezerwować tam nocleg z psem. Oczywiście pies musi być przyzwyczajony do spania w obcych miejscach i nie może ani niszczyć, ani wyć w nocy. W schroniskach górskich zwykle nocuje dużo osób. Powinien być cały czas na smyczy i nie przeszkadzać innym.