Jak przyzwyczaić psa do czesania? Zobacz to krok po kroku.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Jak przyzwyczaić psa do czesania? Zobacz to krok po kroku.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
31 lipca 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
31 lipca 2023

Wiele opiekunów zastanawia się jak przyzwyczaić psa do czesania, gdy ten wprost nienawidzi szczotki, wyrywa się, a nawet warczy. Sporo psów nie lubi dotyku, a szczególnie tego wymuszonego. Zabiegi pielęgnacyjne takie jak czesanie, obcinanie pazurów czy mycie zębów są więc przez nie dodatkowo  znienawidzone. Niektóre psiaki, potrafią nawet bronić się zaciekle warczeniem i gryzieniem. Najgorzej, gdy mamy czworonoga długowłosego, który musi być czesany nawet co kilka dni… Jak przyzwyczaić psa do czesania, podpowiadamy w poniższym wpisie.

Dlaczego mój pies nie lubi czesania?

Wbrew naszym oczekiwaniom, istnieje sporo psów, które nie są wielkimi fanami pieszczot ani dotyku, szczególnie gdy same go nie zainicjują. Pokazują to na wiele sposobów, niekiedy dając nam tylko subtelne sygnały stresu. Poza tym dzielnie znoszą niechciane pieszczoty, co nie znaczy, że je lubią. Tak samo jest z zabiegami pielęgnacyjnymi, które nie tylko wiążą się z bezpośrednią interakcją i dotykiem. Chodzi również o dotykanie ich “dziwnymi” narzędziami jak szczotki, obcinacze do pazurów czy szczoteczki do zębów. Często narzędzia te szarpią sierść, drapią, wydają nieprzyjemne dźwięki. Wiele z nich nawet sprawia ból np. gdy obetniemy psu za duży kawałek pazura lub wyrwiemy kołtuna. Dlatego przyzwyczajanie psa do pielęgnacji zacznijmy od dobrania odpowiedniej do sierści szczotki.

Jak przyzwyczaić psa do czesania i szczotki?

Przyzwyczajenie psa do zabiegów pielęgnacyjnych w tym szczotkowania powinno się przeprowadzać od szczeniaka lub od pierwszych dni psa w nowym domu. Najlepiej zacząć od dotykania psa czy to w zabawie, czy kiedy przyjdzie do nas sam. Dotykajmy go w różnych miejscach na ciele- na pysku, łapach, brzuchu – wszystko w granicach jego komfortu. Dobrze wziąć do ręki smakołyki lub suchą karmę, którą pies je na co dzień i skarmiając przejeżdżać płaską dłonią po ciele. Gdy po kilkunastu razach nie wykazuje on stresu, weźmy do ręki szczotkę, dajmy powąchać psu, zobaczyć ją. Dotknijmy go lekko szczotką po grzbiecie, dając za to smakołyk. Możemy zacząć od dotykania psa przeciwną stroną szczotki- tą, która nie ma ząbków. 

Pamiętajmy, że najważniejszą zasada treningu kooperacyjnego, czyli przyzwyczajaniu psa do np. szczotkowania i zabiegów pielęgnacyjnych jest fakt, że to pies decyduje, jak dalece możemy sobie pozwolić na zabieg. Jeśli przy dotyku cofa głowę, łapę, czy ucieka od szczotki, to znaczy, że poszliśmy do przodu za szybko. Musimy wtedy pokazać mu, że akceptujemy jego zdanie i zabrać rękę. Później możemy próbować ponownie, cofając się o krok. 

Najlepszy sposób na naukę szczotkowania psa

Jeśli chcemy podjeść do tematu przyzwyczajania psa do pielęgnacji na poważnie i poświęcić trochę czasu na naukę nowego zachowania, możemy nauczyć go kładzenia głowy na przedmiocie, jako sztuczkę. Nazywa się to targetem głową. Polega na tym, że na komendę pies kładzie brodę na czymś np. krześle, oparciu kanapy- czymkolwiek co jest na wysokości jego głowy. Opisywaliśmy już podobną metodę we wpisie dotyczącym przyzwyczajania psa do mycia zębów. Dzięki temu, że pies uwielbia wykonywać tę sztuczkę i umie w pozycji stojącej trzymać głowę na obiekcie, my możemy wykonać na nim zabiegi pielęgnacyjne takie jak czesanie.

Jak nauczyć psa targetu i szczotkowania, krok po kroku

1. Przygotuj podkładkę wielkości pyska psa i naucz go dotykania jej brodą. Miej ze sobą miseczkę ze smakołykami. Wystaw podkładkę na płaskiej dłoni i zobacz, co zrobi pies. Jak tylko dotknie jej, chociażby nosem- powiedz “tak” lub użyj klikera i daj psu smakołyk z miseczki. Nagrodę podawaj zawsze w tym samym miejscu- na swojej dłoni z podkładką.

2. Kiedy psiak umie już kłaść brodę na podkładce (zająć może to nawet kilka sesji), zaczynaj wydłużać czas do podania smakołyka. Możesz liczyć w głowie 1,2- powiedzieć “tak” i dać smakołyk. Wydłużaj za każdym razem o sekundę. Nie idź za szybko, nie chcemy, żeby pies się zniechęcił. Dodaj komendę głosową.

Dotykanie psa w treningu kooperacyjnym

3. Zacznij dodawać dotyk do ćwiczenia. Kiedy pies trzyma głowę na Twoim ręku z podkładką, spróbuj dotknąć go np. w czoło albo bok pyska. Jeśli zabierze głowę, Ty zabierz rękę i poproś go jeszcze raz o położenie głowy na Twojej dłoni. Za następnym razem musisz obniżyć kryteria. Możesz jedynie wysunąć palec w kierunku pyska psa lub jedynie go musnąć. Próbuj dotykać również jego boków i łap na dalszych etapach. Przed dotknięciem ostrzegaj go słowem np. mów “dotykam”, wykonaj dotyk, powiedz “tak” lub kliknij i od razu daj smakołyk.

4. Weź przedmiot, który będzie na wysokości głowy psa lub nieco niżej, tak żeby pies mógł stać i oprzeć na nim głowę. Pokaż podkładkę na dłoni i połóż ją na przedmiocie. Nagródź i przy ponownej próbie zabierz dłoń i zostaw samą podkładkę. Przed krzesłem postaw miseczkę ze smakołykami, po które będziesz sięgać, by nagrodzić psa. Niech patrzy bardziej na nią niż na Ciebie.

5. Na kolejnej sesji, kiedy pies załapał już, że ma trzymać głowę na podkładce na krześle, wydłużaj powoli czas, znowu licząc w głowie 1,2,3.

6. Dalej, dodawaj dotyk, tak samo, jak wtedy, gdy miałaś głowę psa na swojej dłoni. Niech będzie on z sesji na sesję, coraz trudniejszy i dłuższy. Później wprowadź szczotkę. Pamiętaj o trzymaniu nagrody z przodu pyska psa, żeby patrzył się na nią, a nie na Ciebie. Jeśli pies zrywa zostawanie i sam bierze nagrodę, oznacza to, że gdzieś poszłaś za szybko i nie rozumie dokładnie, co ma robić. Wróć do poprzednich etapów. Pamiętaj, że smakołyk może dostać tylko, kiedy wypowiesz komendę np. tak/ok/ czy kliker.