Klatka kennelowa dla psa- korzyści i sposoby na naukę
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Klatka kennelowa dla psa- korzyści i sposoby na naukę
AKTUALNIE OGLĄDASZ
7 września 2022
7 września 2022

Klatka kennelowa dla psa to dla jednych opiekunów must have, dla innych to synonim więzienia. Jeśli zastanawiasz się, po co twojemu psu klatka, kiedy może się przydać i jakie korzyści ma z niej pies, zobacz nasz wpis. Pokażemy Ci jak sprawić, żeby klatka była dla psa bezpiecznym miejscem, w którym warto wypocząć i odciąć się od bodźców z zewnątrz.

 

Czy klatka dla psa to więzienie?

Szacuje się, że to pytanie zadaje behawiorystom każdego dnia 35% klientów na całym świecie. A tak na serio, to właśnie to pytanie spędza sen z powiek właścicielom szczeniąt i wielu miłośnikom psów. Mnóstwo klientów szkół dla psów dostaje dreszczy na samą myśl, że mogliby zamknąć drzwiczki klatki, a w niej swojego pupila.

Nie ma się co dziwić, w końcu klatka czy kojec kojarzy się ze schroniskiem, uwięzieniem, zniewoleniem i karą.

Mamy dla Was dobrą wiadomości, to od was zależy czy właśnie tak się stanie! Jak we wszystkich aspektach psiego treningu, to my decydujemy, jak poprowadzimy naukę psa. Czy negatywnie, w formie kar, czy w formie pozytywnych wzmocnień i zaufania.

Klatka kennelowa nie jest ani więzieniem, ani karą, a może być czymś wręcz przeciwnym- bezpiecznym miejscem, oazą spokoju i najprzytulniejszym łóżkiem, jakie pies może sobie wymarzyć.

Zobacz, kiedy możesz użyć klatki kennelowej dla psa. Korzyści z niej płynące, zarówno dla psa, jak i dla Ciebie są często nieocenione. Ciężko zastąpić klatkę w niektórych sytuacjach innym narzędziem.

Kiedy trzymać psa w klatce kennelowej?

Jeśli wydaje Ci się, że klatka kennelowa nie przyda się w codziennym życiu i go nie ułatwi, to bardzo się mylisz. Oto jak może ona pomóc tobie i psu:

Zamykanie szczeniaka w klatce, kiedy wychodzimy z domu.

To opcja jedynie dla psów przyzwyczajonych do klatki stopniowo. Nie można zamykać psa na 8 godzin w klatce nigdy, a na pewno nie na początku nauki. Przy dobrym wprowadzeniu klatki nauczymy szczeniaka, że o danych porach dnia się śpi, a nie szaleje. Unikniesz dodatkowo potencjalnych niebezpieczeństw jak przegryzienie kabli. Zamiast klatki możesz użyć bramki oddzielającej psa od niebezpiecznych miejsc lub większego kojca dla szczeniąt. Dorosły pies nie będzie już potrzebował zamknięcia w klatce.

Izolowanie psa w klatce kennelowej od krzykliwych dzieci

Klatka to genialny sposób na danie wrażliwemu psu własnej przestrzeni, w której krzykliwe dzieci nie będą go męczyć. Pamiętaj, by dziecko nie wchodziło do psa śpiącego w klatce, by nie pozwalać mu drażnić psa zamkniętego w klatce. Klatka ma być świętym miejscem spokoju, gdzie nikt psa nie będzie niepokoił.

Klatka dla psa na wyjazdach wakacyjnych, wystawach i zawodach

W takich wypadkach klatka jest niezastąpiona. Na hałaśliwych wystawach czy zawodach, gdzie dookoła chodzi mnóstwo psów, chyba każdy ma dla nich klatkę, by mogły wyciszyć się i odciąć od bodźców z zewnątrz. Na wyjazdach posłuży ona za spokojne miejsce, które pies zna, gdy np. musicie na trochę zostawić go w hotelu.

Klatka dla psa do samochodu

Klatka to absolutne must have w aucie. W razie wypadku jedynie klatka i to nie byle jaka, uratuje psu życie! Dodatkowo pies w klatce nie będzie chodził po samochodzie i przeszkadzał nam w prowadzeniu.

Pies w klatce w restauracji

Chcesz zabierać  psa do restauracji, ale on nie jest zbyt z tego zadowolony, bo nie lubi tłumów i hałasów? Jeśli kocha swoją klatkę i czuje się w niej bezpiecznie, możesz kupić mu lekką, materiałową klatkę. Łatwo ją złożyć i zabrać do restauracji. Powoli to wyciszyć się psu i zrelaksować w głośnym miejscu.

Pies w klatce u weterynarza

Warto przyzwyczajać psa do klatki, chociażby dlatego, że kiedyś być może będzie musiał zostać  kilka dni w szpitalu w klatce, gdy zachoruje.

 

Jak nauczyć psa klatki kennelowej

Nauki psa klatki kennelowej nie da się streścić w jednym akapicie, a trenerzy psów zawsze dostosowują metody i ilość pracy do charakteru danego psa. Inaczej będziemy pracować ze szczeniakiem czy psem, który nie zna klatki a inaczej z takim, który był tam zamykany za karę lub w małej klatce spędził pół życia.

Klatka to nie kara!

Przede wszystkim zrób wszystko, co w Twojej mocy by klatka nie kojarzyła się z karą, ani złymi emocjami. Nie wrzucaj tam psa ze złością, kiedy zrobi siusiu na dywan, czy kiedy skacze na domowników. Nie uderzaj w klatkę, kiedy pies będzie w niej szczekał. Klatka nie jest lekiem i antidotum na lęk separacyjny. Jeśli kompletnie nie wiesz, jak przyzwyczaić psa do klatki lub masz z tym problemy, udaj się do trenera psów, który wszystko Ci wytłumaczy.

Tylko pozytywne wzmocnienia w nauce klatki

Zrób wszytko, by klatka kojarzyła się psu z wypoczynkiem. Połóż tam wygodne posłanie lub kocyk, przykryj klatkę pokrowcem lub kocem, żeby było w niej ciemno. Większość psów kocha spać w czymś, co przypomina norkę- pod łóżkiem, stołem, biurkiem, czy w klatce. Podawaj psu w klatce zdrowe, zajmujące gol na długo gryzaki. Wrzucaj do niej smakołyki i poćwicz wchodzenie do klatki na komendę w sposób pozytywny, tak jak ćwiczy się wchodzenie na miejsce.

Zamykaj psa w klatce, kiedy ten jest najedzony, zmęczony, śpiący. Kiedy będzie pobudzony, głodny i gotowy na spacer, na pewno odizolowanie go sfrustruje.

Zamykaj psa w klatce, kiedy szaleją dzieci odcinając go od stresujących bodźców. Pokazujesz tym samym, że jest tam bezpiecznie. Korzystaj z klatki, kiedy pies wchodzi do niej na komendę w samochodzie, aby wyrobić nawyk spokoju w czasie jazdy. Zamykaj psa w klatce na noc, kiedy wszyscy śpią, zostawiając mu w środku wodę. Wyrobisz tak u szczeniaka nawyk spania całej nocy i unikniesz wpadek rano. W nocy pies raczej śpi, więc wykorzystuj każdy moment snu i relaksu, by skojarzyć go z klatką.