Łańcuch łowiecki i instynkt, jak wpływają na życie z psem?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Łańcuch łowiecki i instynkt, jak wpływają na życie z psem?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
2 marca 2023
2 marca 2023

Każdy pies to w mniejszym lub większym stopniu drapieżnik a jego często uśpiony instynkt, objawia się pod postacią elementów łańcucha łowieckiego. Wyjątkowo silny instynkt psa niezaspakajany przez jego opiekuna może powodować masę uciążliwych problemów. Zobacz, czym jest łańcuch łowiecki, jak wyglądają jego elementy i jak na podstawie tej wiedzy lepiej dobierać aktywność i trening do danego psa.

Czym jest łańcuch łowiecki i jego elementy?

Każdy pies posiada instynkt łowiecki, niektóre bardzo silny, inny prawie że całkowicie wygaszony. Składa się on z ciągu zachowań. Jest to kilka postępujących po sobie czynności, które możemy sobie wyobrazić jako ogniwa połączone w łańcuch.

Łańcuch łowiecki wygląda następująco:

namierzenie i obserwacja- skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie- rozszarpanie- konsumpcja

Tak właśnie zachowują się drapieżniki polujące na swoją ofiarę. Psy za to, zależnie od rasy i użytkowości, do jakiej zostały wyhodowane, mają niektóre elementy łańcucha łowieckiego wygaszone bądź wzmocnione. Stało się to dzięki selektywnej hodowli na pewne cechy przydatne m.in. do polowania, pasienia czy stróżowania.

Łańcuch łowiecki a rasy psów, przykłady

Na przykład pasterskie owczarki zaganiające, które czają się i podgryzają np owce:

namierzenie i obserwacja– skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie- rozszarpanie- konsumpcja

Wyżły typu pointer, które wywęszają i wskazują w tzw stójce:

namierzenie i obserwacja- skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie– rozszarpanie- konsumpcja

Retrievery i psy aportujące dowodne, które przynoszą ustrzeloną zwierzynę:

namierzenie i obserwacja- skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie- rozszarpanie- konsumpcja

Terriery typu bull, hodowane dawniej do walk:

namierzenie i obserwacja- skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie- rozszarpanie- konsumpcja

Mniejsze terriery używane na polowaniach i do deratyzacji na farmach:

namierzenie i obserwacja- skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie- rozszarpanie- konsumpcja

Psy podążające za tzw. farbą po postrzeleniu zwierzyny np. gończe czy posokowce

namierzenie i obserwacja- skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie- rozszarpanie- konsumpcja

Charty, bardzo szybkie psy myśliwskie:

namierzenie i obserwacja– skradanie się- pogoń- chwycenie i ugryzienie- rozszarpanie- konsumpcja

Duże owczarki stróżujące mają wygaszony każdy element łańcucha łowieckiego, gdyż miały od urodzenia przebywać ze zwierzętami gospodarskimi, pilnować ich całymi dniami będąc obok.

Oczywiście są to tylko przykłady, a elementy łańcucha łowieckiego mogą różnić się w zależności od konkretnego psa nawet w jednej rasie. Również kundelki są posiadaczami instynktu łowieckiego, chociaż nigdy nie były hodowane na konkretne cechy. Obserwując wiele kundelków na wsi, można powiedzieć, że ich ulubionym elementem łańcucha łowieckiego jest pogoń i ugryzienie (np. rowerzysty).

Jak łańcuch łowiecki wpływa na życie z psem

Wybierając psa, czy to z hodowli, czy z adopcji, starajmy się dobrać jego charakter do naszego trybu życia. Psy, które kochają gonić, gryźć i rozszarpać zabawkę, a na dworze mają nos wsadzony w ziemi, nie będą najlepszymi psami do miasta. Bardzo popędliwe psy nie nadadzą się do spokojnej rodziny z małymi dziećmi. Pamiętajmy, że im silniejsza selekcja na pracę i elementy łańcucha łowieckiego, tym więcej czasu trzeba poświęcić psu na zaspokojenie jego potrzeb. Biorąc do domu terriera, psa rasy typowo myśliwskiej czy zaganiającego owczarka możemy srogo się przeliczyć i nie sprostać jego wymaganiom. Dlatego tak popularne psy, jak owczarki niemieckie, belgijskie, border collie, jack russel terriery, beagle, wyżły powinny znaleźć się w domach, które zaspokoją ich potrzeby ruchu i silne popędy łowieckie.

Przypatrz się swojemu psu pod kątem łańcucha łowieckiego i spróbuj przeanalizować, jakie jego elementy pies ma najmocniej wyostrzone.

Jak zaspokoić instynkt łowiecki u psa, ćwiczenia

Znajomość elementów łańcucha łowieckiego u psa pozwala nam zaspokoić jego potrzeby poprzez zabawę czy ćwiczenia. Kupując psa myśliwskiego, nie musimy polować, a terriera nie musimy użytkować przy deratyzacji na farmach. Możemy zaspokoić ich potrzeby poprzez np. sport i ćwiczenia.

Zabawa szarpakiem to doskonałe rozwiązanie nie tylko na nagradzanie psa. Zabawa szarpakiem imituje polowanie. Będzie szczególnie ciekawa dla psów, których łańcuch łowiecki opiera się na chęci pogoni, chwycenia i rozszarpania. Niektóre psy będą miały bardziej tzw. “miękką szczękę”  np. labradory czy spaniele. Z założenia hodowlanego mają nie niszczyć upolowanej zwierzyny, a delikatnie i w całości zaaportować ją do myśliwego. Psy takie z chęcią pobiegną i przyniosą zabawkę. Z kolei owczarki pasterskie np. belgijskie czy border collie, rat terriery będą kochały pogoń i rozszarpywanie szarpaka. Charta możemy zabawiać szybko uciekającym szarpakiem. Terriery typu bull będą rozszarpywać zabawkę na całego, nawet ciągnąć obciążenie. Psy, które kochają taką zabawę mogą sprawdzić się w dog frisbee, więc możesz wybrać się z nimi na lekcje do trenera tego sportu.

Psie sporty, które zaspokoją instynkt psa

Nosework, ślady i maty węchowe to świetna zabawa dla wszystkich ras i kundelków. Każdy pies potrzebuje węszyć, ale jeśli w domu mamy psa rasy myśliwskiej np. beagla, posokowca, gończego, wyżła, labradora to dogodzimy im wyjątkowo, zapisując się na zajęcia z np. tropienia użytkowego, czy chociażby noseworku. Wszystko dlatego, że dzięki temu sportowi będziemy spełniać idealnie jego ulubiony element łańcucha łowieckiego.

Agility to sport dla psów, które lubią biegać, pokonywać przeszkody i pracować. Wyjątkowo dogodzimy tu wszystkim owczarkom, czy terrierom. Dostaną zadania wymagające fizycznie, gdzie będą mogły pokazać swoją determinację, dążenie do celu i chęć pogoni. To właśnie zabawą czy to w pogoń, czy szarpanie nagradzamy psy na treningach.

Wyścigi. Psy takie jak charty podziękują za treningi tzw. coursingu. Na ogrodzonym bezpiecznym terenie będą mogły gonić za szybko uciekającą zabawką przyczepioną do specjalnej maszyny. Dzięki temu żadnemu zwierzakowi w lesie nie stanie się krzywda. Pamiętajmy, że charty mimo swojej popularności jako psy miejskie są zwierzętami z niezwykle silnym instynktem pogoni i wymagane jest na nie pozwolenie.