Mycie psu zębów, czyli jak dbać o zęby psa. Poradnik.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Mycie psu zębów, czyli jak dbać o zęby psa. Poradnik.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
13 lipca 2023
13 lipca 2023

Mycie psu zębów i to jak o nie dbać, to tematy, o które opiekunowie psów mają wiele pytań. Wybór szczotki i pasty do psich zębów oraz jak przyzwyczaić go do szczotkowania pochłaniają dużo czasu i często nerwów. Zanim udasz się na zakupy i spędzisz godziny w sklepach internetowych, zobacz nasz poradnik. Podpowiadamy jak wybrać akcesoria i dopasować je do potrzeb psa, jak pomóc sobie domowymi sposobami i czy istnieją alternatywy dla mycia zębów psu.

 

Czy mycie zębów psu jest koniecznie?

To pytanie zadaje sobie każdy opiekun psa, którego pupil nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych. Mycie psich zębów nie jest oczywiście koniecznie, są na świecie czworonogi, które nigdy nie poddane były takiemu zabiegowi i nie mają kamienia. Jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Bardziej prawdopodobne jest, że nasz pies po latach niemycia zębów będzie miał taki kamień, że trzeba będzie go co roku czy dwa lata usuwać pod narkozą u lekarza weterynarii. Często już dwuletnie psy mają spory kamień nazębny. A sprawia on nie tylko ból i dyskomfort psu, może przyczyniać się do problemów z układem pokarmowym. Psy z problemami jelitowymi, trzustkowymi czy żołądkowymi muszą bezwzględnie mieć ściągnięty kamień i zaopiekowaną jamę ustną.

Jak często trzeba myć psu zęby?

Idealnie byłoby robić to po każdym posiłku, ale bądźmy realistami- wystarczy, gdy umyjesz psu zęby raz dziennie lub raz na 2-3 dni. Tak naprawdę raz na tydzień jest lepsze niż nic. Najlepiej dać sobie czas i przyzwyczaić psa do mycia zębów metodami pozytywnymi. I nie chodzi tu o dawanie smakołyka po umyciu zębów. Trzeba zrobić to małymi kroczkami i przeprowadzić tzw. trening kooperacyjny lub medyczny. O tym, jak przyzwyczaić psa do mycia zębów krok po kroku, przeczytasz w naszym poradniku.

Czy gryzaki mogą zastąpić mycie zębów psu?

Niestety, mimo że chcielibyśmy powiedzieć Wam, tak jak wielu producentów, że gryzak działa jak szczotka do zębów, to musimy być szczerzy. Gryzak nie zastąpi mycia psich zębów! Oczywiście rzucie- czy to gryzaka, czy pewnego rodzaju zabawek będzie dotykało płytki nazębnej i ściągało w jakimś stopniu osad, ale nie w takim jak szczotka. Nie zadziała też antybakteryjnie jak pasty, a wręcz przeciwnie, drobinki jedzenia będą osadzać się między zębami. Poroże jelenia będzie mechanicznie działało na płytkę nazębną, ale dla psów starszych, które mają już słabej jakości uzębienie może działać zbyt agresywnie i nawet powodować złamanie zęba.

Jak wybrać szczoteczkę do zębów dla psa?

Na rynku mamy dostępnych wiele szczoteczek do psich zębów, dlatego opiekunowie mają problem z doborem idealnej szczoteczki dla ich psa.

Szczotki do zębów dla psów z podwójnymi główkami są idealne dla wszystkich psów, gdyż czyszczą zęby również od wewnątrz, czego nie robią szczoteczki takie, jak dla ludzi (a na pewno trudniej jest nimi dotrzeć do wewnętrznej warstwy). Dla jakich psów nie będą dobre? Dla tych, które boją się przedmiotu dotykającego ich jamy ustnej.

Nakładki na palec do mycia psich zębów- to doskonała opcja, gdy dopiero uczymy psa dotykania zębów. Psy zwykle mniej się ich boją, gdyż nie dotykamy ich pyska “strasznym” narzędziem, a jedynie palcem z małą nakładką. Dzięki temu łatwo przejść z etapu treningu do mycia zębów psich. Nakładki mogą być materiałowe z jonami srebra albo gumowe z imitacją włosia, które czyszczą tak samo, jak szczoteczka. Minus? Ciężko dotrzeć nimi do wewnętrznej części zęba, gdyż trzeba wtedy włożyć głębiej palec do jamy ustnej.

Świetną, chociaż jednorazową nakładką na palec do mycia psich zębów jest po prostu kawałek gazika z apteki. Ma on chropowatą strukturę i dobrze ściągnie osad, można go owinąć wokół palca.

Szczoteczka ultradźwiękowa– jest bardzo droga i używają jej groomerzy w salonach, do ściągania kamienia nazębnego. Ma właściwości zmiękczające kamień i łatwiej potem usunąć go skalarem.

Czy można myć psie zęby bez szczotkowania?

Mycie psich zębów bez szczotkowania jest do pewnego stopnia możliwe, gdy nałożymy na nie specjalny preparat enzyamtyczny. Rozprowadza się on po jamie ustnej i działa antybakteryjnie, a niektóre nawet mogą rozmiękczać kamień nazębny, ale raczej nie zastąpią mechanicznego zdjęcia osadu z zębów szczoteczką lub nakładką na palec. Jeśli pies panikuje przy myciu zębów, takie rozwiązanie jest lepsze niż nic. Możemy stosować je również na czas treningu, zanim dojdziemy do etapu, że pies pozwala sobie umyć zęby.

Jak wybrać pastę do zębów dla psa

Wybór pasty do zębów dla psa, tak jak wybór szczotki, nastręcza czasem kilku godzin czytania opisów i krążenia po sklepach internetowych. Preparatów na rynku jest dużo. Warto przeczytać skład i zobaczyć, czy pasta nie ma fluoru. Nie powinna zawierać też cukru i sztucznych dodatków. Nie może również mocno się pienić, gdyż pies może zacząć się krztusić. Powinna być przyjazna dla układu pokarmowego.

Pasty enzymatyczne– pomagają zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej i nie wymagają później szczotkowania.

Naturalne pasty do zębów– oparte są na naturalnych składnikach jak olej kokosowy i ziołach, nie zawierają fluoru.

Pasty smakowe– o aromacie kurczaka, wołowiny itp. będą dla psa wręcz zachęcające.

Czy można myć psu zęby pastą dla ludzi?

Absolutnie nie wolno czyścić psu zębów pastą dla ludzi. Nie dość, że mocno się pienią, mają dla psa nieprzyjemny miętowy i bardzo intensywny zapach, to jeszcze zawierają fluor. Pamiętajmy, że pies nie przepłucze jamy ustnej po szczotkowaniu, tak jak człowiek i całą pastę po prostu zje. Dlatego powinna być ona przyjazna dla psiego żołądka.

Domowa pasta do zębów dla psa z kaolinu

Możemy sami stworzyć domową pastę do zębów dla psa. Wszystko za sprawą naturalnego preparatu, czyli kaolinu, który powinien mieć w domu każdy psiarz. Dlaczego? Kaolin doskonale działa też przy biegunkach. Wystarczy zmieszać go z rozpuszczonym olejem np. kokosowym, który zadziała antybakteryjnie. Proporcje powinny być takie by powstała gęsta pasta. Możemy również z kaolinu zrobić naturalną pastę do zębów dla całej rodziny.