Obrona zasobów przez psa. Co robić? Behawiorystka odpowiada.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Obrona zasobów przez psa. Co robić? Behawiorystka odpowiada.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
14 listopada 2023
Kategoria : Lifestyle | poradnik
14 listopada 2023
KATEGORIA : Lifestyle poradnik

Obrona zasobów u psa to temat nieprzyjemny dla opiekunów, a jednocześnie jedno z najczęściej występujących zachowań problematycznych. Jest bowiem problemem zarówno dla psa, który wcale nie czuje się dobrze, musząc bronić zasobów, jak i dla opiekuna. Czuje, że pies mu nie ufa, a nawet nie lubi i jeszcze bardziej psuje to ich relację. Skąd się bierze obrona zasobów, jak sobie z nią poradzić? Na wszystkie pytania odpowiada behawiorystka.

Czym jest obrona zasobów u psa, skąd się bierze?

Obrona zasobów to zachowanie mające na celu odsunięcie opiekuna, czy innego psa, a jednocześnie ma silną funkcję regulującą. Zwykle objawia się szeregiem sygnałów stresu, które pokazuje pies wobec osoby zbliżającej się do jego rzeczy. Są to nie tylko warczenie i gryzienie. Sygnały dystansujące to też usztywnienie ciała, odwrócenie głowy, widoczne białka oczu, oblizywanie nosa, a nawet lizanie opiekuna po rękach. Żeby w ogóle do takiego zachowania doszło, musi powstać (według psa) konflikt socjalny czy to z opiekunem, czy innym czworonogiem. Po co pies broni zasobu? Żeby wyregulować się szybko w sytuacji tego konfliktu i poczuć lepiej. Obrona zasobów zatem najczęściej wynika z niepewności psa, nagromadzenia stresu, braku możliwości regulowania się w inny sposób, niespełnienia potrzeb gatunkowych psa i jakiegoś konfliktu z opiekunem.

Obrona zasobów u psa to tylko komunikat wydawany przez niego i sama jako tako nie jest problemem. Problemem może być jedynie przyczyna tego zachowania i to jej należy szukać, konsultując psa z behawiorystą.

Pamiętaj o zbadaniu psa u lekarza weterynarii. Wszelkie problemy behawioralne w tym obrona zasobów u psów, bardzo często wynikają z bólu!

 

Obrona zasobów przed innymi psami

Należy dodać, że obrona zasobów przed innymi psami to zachowanie normalne. Bardzo rzadko psy np. jedzą z jednej miski, a ten, który próbuje się do niej dostać, zobaczy zaraz zęby swojego kolegi. Psy poprzez zasób np. zabawkę są w stanie komunikować się między sobą. Przykładem może być sytuacja w parku, gdy spotykają się dwa obce sobie psy, a jeden albo obydwa mają piłkę. Pies, który chętnie odda piłkę i podejmie interakcję np. zabawę w pogoń, pokazuje, że jest otwarty na nową znajomość. Pies, który będzie bronił swojej zabawki, pokazuje drugiemu, że nie chce wchodzić z nim w interakcje. Jeśli drugi pies to uszanuje i sobie pójdzie, to znaczy, że świetnie się dogadały! Pies mniej pewny siebie poprzez obronę piłki zyskał pewności siebie i spowodował, że drugi pies nie wszedł z nim w bliski kontakt.

Tego nie rób, gdy pies obroni zasobów!

Najgorsza możliwą rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy Twój pies broni zasobów to wchodzenie z nim z konfrontację i próbę zlikwidowania zachowania siłowo. Spowoduje to tylko większy brak zaufania i większy konflikt między Wami a następnym razem pies nie ostrzeże np. warczeniem czy pokazywaniem zębów, a od razu przejdzie do gryzienia. Bicie psa, wkładanie ręki do miski, z której je i siłowe zabieranie, szarpanie, krzyki- nie tędy droga! Obrona zasobów zawsze z czegoś się bierze, nie zabijaj więc posłańca, gdy twój pies mówi ci dobitnie, że czuje się źle.

Jak oduczyć psa obrony zasobów?

Obrona zasobów to nie zawsze jest zachowanie, którego można oduczyć. To nie ona sama jest problemem, więc nie powinniśmy skupiać się na zlikwidowaniu tego zachowania, a zmianie jego przyczyn. Częstymi przyczynami obrony zasobów jest stres u psa, napięcie, brak odpoczynku, możliwości spełnienia potrzeb i zła komunikacja z opiekunem. Dlatego to właśnie trzeba będzie podreperować. Zobacz, jak w praktyce możesz pomóc psu, który broni zasobów poczuć się lepiej.

Praktyczne porady, gdy pies broni zasobów

  •    Spełnienie potrzeb i dekompresja. Jeśli Twój pies broni zasobów to… zabierz go do lasu na luźnej smyczy bądź lince na długi spacer. Nie raz, ale nawet codziennie, a przynajmniej dwa razy w tygodniu. Spraw, żeby mógł się swobodnie wybiegać, eksplorować nowe środowisko z dala od wyskakujących zewsząd bodźców. To ciągłe napięcie ciała i umysłu, ciągły stres są przyczyną większości problemów behawioralnych u psów.
  •    Spokój w domu, odpoczynek, bezpieczeństwo. Spokój w miejscu zamieszkania będzie niezwykle ważnym elementem leczenia psa z obrony zasobów. To brak odpowiedniej ilości jakościowego odpoczynku, ciągłe przeszkadzanie psu, wybudzanie go do zabawy sprawi, że nie będzie w stanie się zrelaksować. Niech dzieci nie przeszkadzają psu w odpoczynku, niech nie zabierają mu zabawek ani nie ganiają go. Pies potrzebuje spokojnego miejsca.
  •    Ćwiczenia na oduczenie psa bronienia zasobów. Wprowadź wraz z trenerem lub behawiorystą różne ćwiczenia pomagające we wspólnej komunikacji. Naucz psa wspólnej zabawy, w której poczuje się pewnie, komend jako sztuczek takich jak puszczenie, niepodejmowanie pokarmu z ziemi, czy wymiana na lepszy gryzak.

Mój pies broni zasobów, co robić? Behawiorystka odpowiada.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące obrony zasobów u psów.

Skąd bierze się obrona zasobów, jak jej zaradzić, jak pomóc psu pouczyć się lepiej? Tego wszystkiego ze szczegółami dowiedz się w książce “Obrona zasobów u psów”, która omawia takie tematy jak sygnały stresu, regulacja stresu i wszelkie możliwe przyczyny obrony zasobów. W ponad 80 minutach filmików instruktażowych dowiesz się jak prawidłowo bawić się z psem, jak nauczyć go puszczenia zdobyczy, jak przyzwyczaić do naszej obecności przy jedzeniu i wiele innych. To największy e-book o obronie zasobów u psów z filmikami w polskim internecie. Zobacz, co robić, gdy pies broni rzeczy, zdobyczy, gdy broni innego domownika i warczy przy próbie odebrania gryzaka czy śmiecia znalezionego w parku.

Mój pies warczy przy misce z jedzeniem? Co robić?.

Przede wszystkim zapewnij psu spokój przy jedzeniu. Nie stawiaj posiłku w miejscu, gdzie wszyscy chodzą. Wkładanie rąk do psiej miski, próby odbierania jej będą każdego psa bardzo frustrowały. Zarówno ludzie, jak i psy nie lubią, kiedy ktoś majstruje im przy talerzu. Zamiast zabierać- dodawaj! Kiedy pies spokojnie zje posiłek, podejdź na odległość, która nie będzie go denerwować i rzuć jeszcze kilka kawałków suchej karmy. Jeśli jesteś w stanie podejść do pustej miski psa- włóż tam kolejną porcję i odejdź. Ćwicz tak, aż będziesz mogła podejść do jedzącego psa i dorzucić mu smacznego jedzenia. Dodatkowo warto uczyć psa rezygnacji z np. gryzaków i wymieniać się zawsze na coś lepszego. Nie zostawiaj psa z poczuciem starty, szczególnie kiedy jest głodny.

Pies warczy przy gryzaku na właściciela

Gryzaki to cenna zdobycz dla psa. Są smaczne, świetnie pachną i pozwalają wyregulować się psu poprzez żucie. Jeśli inny pies czy człowiek nie daje mu spokoju przy jedzeniu gryzaków, może skończyć się to obroną zasobów. Zachowanie to często pojawia się u dojrzewających psów, dlatego tym bardziej powinno się nauczyć go, że oddanie zdobyczy to nic strasznego. Ćwicz wymienianie się z mało smacznych gryzaków na super smaczny smakołyk. Możesz trzymać gryzaka, gdy pies go żuje i pokazać, że masz coś lepszego, dając, to gdy puścił gryzaka. Wprowadź komendę na puszczanie i rezygnację. Gryzaki dawaj psu w spokojnej atmosferze, po spacerze i najlepiej, gdy nie jest bardzo głodny, bo to głód będzie rodził frustrację.

Dlaczego pies warczy, gdy chcę mu zabrać zabawkę?

Prawidłowa zabawa z psem to element jego szkolenia, który jest bardzo bagatelizowany i do tego nieświadomie źle przeprowadzany. Zobacz, czego nie robić w zabawie z psem. Jeśli ganiasz psa, który ma zabawkę i zabierasz mu ją na siłę, jeśli we wspólnej zabawie pies nie będzie nigdy wygrywał- to jest duże ryzyko, że po dostaniu piłki ucieknie w siną dal. Aby zapobiec warczeniu przy próbie odebrania zabawki, musisz nauczyć psa komendy na puszczanie, tak by nie czuł, że po puszczeniu ciągle przegrywa. Sama zabawa musi być przyjemna i pozbawiona konfliktu. Warto udać się do trenera psów sportowych, który pracuje nad motywacją i wskaże jak prawidłowo bawić się z psem. Można też przeczytać na ten temat e-booka, o tym, jak prawidłowo bawić się z psem i jak nauczyć go aportowania.

Pies ucieka ze śmieciem w parku, zabawkami i warczy?

Wyszukiwanie śmieci na ulicy to dla psów naturalna rzecz. Przez wieki przystosowały się one do życia blisko człowieka i zjadania odpadków. Dodatkowo znalezienie smacznej (dla nas obrzydliwej) zdobyczy to niezwykle ekscytująca zabawa. Nie dziwi więc, że jeśli za każdym razem ganiamy psa, gdy coś znajdzie, to uzna on to za atak i będzie przed nami uciekał albo nawet warczał. Warto zapewnić psu możliwość zdobywania np. smakołyków czy zabawek na spacerze w inny sposób. Czasem pies odczuwa uogólniony stres i może na spacerach z frustracji i nerwów chwytać w pysk cokolwiek- jest to próba regulacji. Dodatkowo załóż psu kaganiec na czas treningu, by zapobiec tragedii! Ćwicz komendy takie jak puszczenie, niepodejmowanie jedzenia z ziemi i przywołanie nagradzając psa bardzo smacznymi nagrodami. We wszystkim pomoże trener psów, czy behawiorysta. Można również spróbować samemu z pomocą odpowiedniej książki z ćwiczeniami. Zobacz e-book o tym, jak oduczyć psa zjadania śmieci. 

 

Pies warczy na dziecko przy zabawie, przy jedzeniu. Co robić?

Psy i dzieci nie zawsze dogadują się tak świetnie, jakbyśmy chcieli. Niestety większość psów wcale nie lubi dzieci, a co najwyżej ledwo je toleruje. Wszystko dlatego, że dzieci, którym rodzic nie stawia granic i daje traktować psa jak zabawkę, stają się dla tych psów źródłem zagrożenia i stresu. Na dłuższą metę może to spowodować obronę zasobów. Warto nauczyć się sygnałów stresu u psów z pomocą behawiorysty i przekazywać tę wiedzę dziecku. Pies ma prawo nie lubić dotykania, przytulania i całowania. Zabieranie mu zabawek, wchodzenie na posłanie, gdy śpi i grzebanie w misce z jedzeniem, spowoduje tylko konflikt z dzieckiem. Dlatego też prawdopodobnie to Twój pies ma rację, warcząc na dziecko i nie ma wcale problemów behawioralnych. Wystarczy konsultacja z behawiorystą, który pokaże, jak powinny wyglądać zdrowe interakcje dziecka z psem, a potem stopniowe odbudowanie ich.

Ten pies nie czuje się komfortowo- świadczą o tym położone uszy, napięcia ciała, przymrużone oczy. Dalsze przytulanie przez dziecko może skończyć się nawet ugryzieniem.

Pies broni właściciela, jak go oduczyć?

Psy często bronią właściciela przed innym domownikiem lub innym psem. Nie traktują wtedy swojego opiekuna jak zabawki czy rzeczy. Pamiętajmy, że obrona zasobów to próba odsunięcia kogoś i samoregulacji w sytuacji konfliktu. Zasobem może być w tym wypadku cokolwiek, czasem są to rzeczy kompletnie bezwartościowe, czasem opiekun. Jest on często dla psa bezpieczną strefą, w której czuje się dobrze. Gdy dodatkowo towarzyszy mu stres, napięcie, czy ból to tam będzie szukał opoki. Gdy pies broni i odsuwa obce psy od swojego opiekuna, jest to zachowanie normalne. Nie chce wtedy, żeby psy w ogóle wtedy się do niego zbliżały. Gdy dystansuje tak innego domownika, to trzeba by przeanalizować relacje psa z tą osobą. Zwykle ich więź nie jest tak silna, a pies może czuć się przez niego zagrożony w niektórych sytuacjach. Trzeba będzie relację zatem poprawić. Zachowaniom takim towarzyszyć może również lęk separacyjny, dlatego koniecznie trzeba udać się do behawiorysty i wdrożyć plan naprawczy.