Owczarek węgierski mudi, czy to pies dla mnie?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Owczarek węgierski mudi, czy to pies dla mnie?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
8 grudnia 2023
8 grudnia 2023

Owczarek węgierski mudi to dość mało znana rasa w Polsce i bardzo rzadko wybierana jako pies rodzinny, mimo swojego pięknego wyglądu, kręconej sierści i umaszczenia w kolorze marmurkowym. Częściej znajduje się w rękach osób bardzo aktywnych, trenujących sporty kynologiczne- nie bez powodu. Owczarki węgierskie mudi to psy bardzo aktywne, szczekliwe, reaktywne- świetni stróże zaganiające i pilnujące owiec.

Owczarek węgierski mudi, charakter i szkolenie

Mudi to przede wszystkim wielka osobowość drzemiąca w niepozornym ciele o wesołej prezencji i pięknym umaszczeniu. To psy pasterskie zaganiające o silnym instynkcie, które w swojej ojczyźnie na Węgrzech, pracują od lat przy wypasie krów i owiec. Ich praca polega na zaganianiu przez oszczekiwanie i podgryzanie. Dodatkowo pełnią funkcję stróży i świetnie alarmują o zagrożeniu, często współpracując z dużymi psami pasterskimi. Owczarki węgierskie mudi są w pracy nieustępliwe, niezmordowane i kochają ruch. Wszystko to przekłada się na ich temperament i życie w mieście. Są to psy mogące co prawda, żyć w mieście i w rodzinie, jednak potrzebują przede wszystkim zajęć umysłowych, sporej dawki mądrego ruchu w postaci długich spacerów, wypraw w góry czy do lasu.

Mudiki są bardzo skoczne- potrafią podskoczyć w górę niczym sprężynki, są bardzo szybkie i zwinne. Dlatego, jak wiele ras zaganiających świetnie sprawdzają się w sportach kynologicznych głównie w agility. Zobaczyć możemy je również w obedience, dog dancing czy frisbee nawet na najwyższym poziomie.

Szkolenie owczarka węgierskiego mudi

Mimo że mudiki są świetnymi stróżami, które dodatkowo wobec obcych są mało wylewne i raczej sceptyczne, to są bardzo oddane swoim opiekunom i są psami bardzo wrażliwymi. Owczarek węgierski nie może być szkolony z użyciem przemocy ani twardej ręki, to psy, które trenować trzeba metodami pozytywnych wzmocnień opartych na dobrej relacji. Ich opiekun musi być stabilny emocjonalnie, gdyż one same są psami bardzo reaktywnymi, emocjonalnymi i szybko podejmującymi decyzję. Gdy nie zrozumieją, o co nam chodzi, lub gdy opiekun będzie zdenerwowany, mudi szybko się sfrustruje. Trzeba dodatkowo przyzwyczaić się do tego, że wszystkie emocje, nawet lekkie pobudzenie będą zaznaczały dobitnie szczekaniem.

Czy mudi nadaje się na psa rodzinnego i do dzieci?

Owczarek węgierski mudi nadaje się na psa rodzinnego do domu z dziećmi pod kilkoma warunkami… Dzieci muszą być nauczone jak odpowiednio postępować z psem. Nie powinny zamęczać go przytulaniem i szanować jego przestrzeń, a także nie powinny niepotrzebnie nakręcać psa. Krzyki, bieganie po domu, wybuchy emocji- to wszystko będzie również pobudzało lub przerażało psa. Mudi może być psem rodzinnym pod warunkiem, że spełnimy jego potrzeby fizyczne i psychiczne. Mimo że przy odpowiedniej pracy owczarek węgierski odnajdzie się w rodzinie, to są dużo lepsze rasy do domów z dziećmi. 

Dla kogo będzie dobry owczarek węgierski mudi?

Owczarek węgierski mudi będzie świetnym kompanem dla osoby aktywnej, która kocha długie wędrówki na łono natury, a nawet sport. Opiekun, który będzie zaangażowany we wspólną pracę z psami tej rasy, to skarb. Oczywiście owczarki węgierskie mudi świetnie sprawdzą się jako stróże posesji w połączeniu z pracą pasterską. Nie jest to rasa dla osób starszych lub lubiących spędzać czas wolny na kanapie.

Mudi owczarek węgierski, wygląd i zdrowie

Owczarki węgierskie mudi zaklasyfikowane są do I grupy FCI.

Występują w kolorach:

  • czarny
  • biały i kremowy
  • czekoladowy
  • niebieski marmurkowy
  • czerwony marmurkowy

Waga mudi to 8- 13 kg, suki oczywiście są mniejsze.

Wzrost mudi to: 37-47 cm w kłębie

Sierść owczarków węgierskich jest pofalowana, kosmata i szorstka, krótka na głowie. Mają one stojące uszy w typie szpica i ogon noszony na plecach.

Są to psy względnie zdrowe, rodzice szczeniąt powinni być przebadani na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych.

Żywienie owczarka węgierskiego mudi

Owczarki węgierskie mudi nie mają szczególnych tendencji do alergii pokarmowych, muszą być żywione dobrej jakości karmą suchą lub mokrą z dużą zawartością mięsa. Jako psy aktywne mogą mieć tendencje do chudnięcia i mogą potrzebować dostarczenia większej ilości kalorii, szczególnie przy intensywnym wysiłku fizycznym.

Historia rasy owczarek węgierski mudi

Owczarki węgierskie mudi powstały prawdopodobnie między XVIII a XIX wiekiem a ich przodkowie byli węgierskimi psami pasterskimi, które krzyżowano z niemieckimi psami pasterskimi w typie szpica. To właśnie geny szpica nadały im charakterystycznego wyglądu- kształtu uszu czy ogona. To trzecia odmiana węgierskich psów zaganiających po puli i pumi, które od mudików różnią się znaczenie, chociażby sierścią. Po raz pierwszy mudiki zostały zaprezentowane na wystawie w Budapeszcie w 1936 roku.