Pies w samochodzie- jak bezpiecznie go przewozić?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Pies w samochodzie- jak bezpiecznie go przewozić?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
31 maja 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
31 maja 2023

Pies w samochodzie jeździ z nami już praktycznie wszędzie- nie tylko do weterynarza, ale również na wakacje, weekendowe wypady, a nawet w długie zagraniczne wojaże. Sami zabezpieczeni jesteśmy poduszkami powietrznymi i pasami bezpieczeństwa, a pies? Mamy wiele możliwych opcji przewożenia go w samochodzie- od samych, szelek, po fotele dla psów, klatki kennelowe i bardzo drogie zabudowy bagażnika. Jaka opcja jest najlepsza, którą wybrać? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Dlaczego pies w samochodzie nie może jeździć luzem?

Przede wszystkim, pies nie powinien jeździć w samochodzie luzem. Jeśli już koniecznie musisz go przewieźć w taki sposób, niech będzie, chociaż w bagażniku (w przypadku samochodów typu kombi czy SUV). Najgorszą możliwą opcją jest wożenie psa nieprzypiętego na siedzeniu. Kiedy zahamujemy gwałtownie lub ktoś wjedzie w nas od tyłu, nawet jeśli nasza prędkość nie była duża (nawet poniżej 50 km/h), pies po prostu przeleci do przodu przez szybę, lub może nawet skręcić kark, uderzając o oparcie siedzenia. Jeśli nie uważaliście na fizyce, to podpowiadamy. Przy prędkości 90 km/h (co jest standardową prędkością na drogach szybkiego ruchu) pies o wadze 9 kg uderzy z siłą 450 kg. Przy 50 km/h, czyli dozwolonej w obszarze zabudowanym, będzie to zatem nieco ponad połowa tego wyniku. Nawet wtedy może nie przeżyć takiego hamowania, nie mówić już o poważniejszym wypadku. Dlatego zawsze zabezpiecz jakoś psa, a możliwości jest dużo.

Pies w samochodzie, w czym go przewozić?

Istnieją droższe i tańsze sposoby na zabezpieczenie psa w samochodzie. Oczywiście, im droższy, tym lepszy, ale nie każdy może pozwolić sobie na wydatek kilka tysięcy złotych. Dlatego warto powziąć, chociażby najtańsze kroki.

Szelki i pasy dla psa do samochodu

Może już za kilkanaście złotych kupić specjalne pasy dla psa wraz z szelkami, które przypina się do pasów dla ludzi. Połączenie ze specjalną matą będzie dla psa wygodniejsze, bo nie będzie spadał na podłogę. Nie jest to rozwiązanie optymalne, bo w przypadku poważnego wypadku, pasy takie i szelki nie wytrzymają. Jednak lepsze to niż nic, w przypadku stłuczki i niższych prędkości będą jak najbardziej przydatne. Pilnujmy, by pas nie zaplątał się wokół łap psa.

Fotel samochodowy dla psa

W internecie już za kilkadziesiąt do kilkuset złotych można kupić mniej lub bardziej wygodne foteliki samochodowe dla psa. Są to po prostu wyżej zabudowane posłania, często wyglądające jak te, których używamy na co dzień. Przypinane są do fotela pasażera za pomocą dodatkowych zapięć. Pies jest w nich przypięty dodatkowym pasem do szelek, czasem również do pasów ludzkich. Jest to na pewno wygodniejsze dla psa, ale również lepiej ochroni go ze względu na wyższe ścianki posłania. Podobnie zadziała tu wspomniana wyżej mata. Przy poważnym wypadku takie pasy niestety nie wytrzymają, ale na pewno będą pomocne przy stłuczkach i mniejszych wypadkach.

Pies w samochodzie w klatce

Możemy przewozić psa w plastikowym kennelu samolotowym lub klatce metalowej. Klatka do przewożenia psa w bagażniku to najbezpieczniejszy wybór, jednak klatka klatce nierówna. Ma ona ten plus, że nie jest zbyt ciężka i łatwo możemy ją wyjąć. Poza tym możemy używać jej w domu i mieć wolny bagażnik.  W razie stłuczki pies co najwyżej obije się o jej ścianki. Klatka, w przeciwieństwie do powyższych rozwiązań, ochroni go być może w trakcie poważniejszego wypadku. Chociaż nie musi się tak stać… Niestety przy bardzo dużym uszkodzeniu auta lub gdy pojazd z dużą prędkością wjedzie w nas od tyłu, klatka może się zgnieść lub połamać. Elementy mogą wbić w ciało psa albo może zostać zgnieciony i uwięziony w środku. Niemniej jednak przewożenie psa w klatce domowej ma najlepszy stosunek bezpieczeństwa do ceny, bo koszt to 200-600zł a jest dużo bezpieczniejsza niż foteliki i maty.

Zabudowa bagażnika dla psa

Najdroższym, ale i najbezpieczniejszym sposobem transportu psa samochodem będzie kupowana na zamówienie klatka z np. aluminium. Najdroższe modele mają zrobione testy zderzeniowe, a same klatki mogą mieć specjalne strefy zgniotu. Tylko w takiej klatce w wypadku bardzo poważnego wypadku pies ma szansę przeżyć, nawet gdy samochód będzie kompletnie zgnieciony. Możemy ją dobrać pod wymiar bagażnika, są również opcje dzielone na więcej psów.  Niestety klatki te są potwornie ciężkie i będzie trudno wyjąć je z bagażnika. Są tam zatem na stałe, co nie każdemu będzie pasowało. Koszt takiej klatki może sięgać nawet 6 tysięcy złotych, więc nie jest to tania opcja.

Najbezpieczniejsze opcje przewożenia psa w samochodzie

Jakie są najbezpieczniejsze opcje przewożenia psa w samochodzie? Po kolei:

  1. Klatka aluminiowa lub stalowa w zabudowie na zamówienie, ze strefą zgniotu koszt ok. 2000-6000 zł
  2. Klatka kennelowa lub metalowa koszt ok. 200-600 zł
  3. Fotelik samochodowy i maty koszt ok. 70-400 zł
  4. Same pasy. Koszt ok. 20-50 zł