Pies w samolocie, jak go przyzwyczaić, by się nie bał?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Pies w samolocie, jak go przyzwyczaić, by się nie bał?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
17 maja 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
17 maja 2023

Podróż samolotem z psem spędza sen z powiek opiekunom, szczególnie jeśli to pierwszy raz i nie wiedzą, jak ich przyjaciel zareaguje. Czy będzie się bał, czy będzie tęsknił? A może stanie się najgorsze i umrze w samolocie? Czarne myśli kołatają się nam po głowie, bo chcemy dla naszego psa jak najlepiej. Dlatego przygotowaliśmy dla Was wpis, który ułatwi waszemu psu podróż samolotem i przyzwyczai go zawczasu.

 

Pies w samolocie w klatce, jak go przyzwyczaić?

Klatka kenelowa to must have w czasie podróży samolotem z psem. Niezależnie od tego, czy leci w luku bagażowym, czy w kabinie pasażerskiej, musi być w jakiejś klatce. Dlatego należy zawczasu przyzwyczajać do niej psa, tworząc konotacje z bezpiecznym miejscem i odpoczynkiem. Dlatego ułóż w klatce najwygodniejsze posłanie, dawaj tam gryzaki, nie zamykaj za karę, postaw klatkę w bezpiecznym miejscu. Niech pies kocha ja całym sercem i czuje jej połączenie z domem.

W tym wpisie zobaczysz, jak nauczyć psa klatki kenelowej.

Jeśli Twój psiak jest mały i leci w kabinie pasażerskiej, to też musi być w klatce, tylko raczej materiałowej. Jeśli już znajdziesz odpowiednie dla danej linii lotniczej wymiary, kup klatkę możliwie najwcześniej i przyzwyczajaj do niej psa.

Do klatki na czas lotu poza miska lub poidłem z wodą, daj mu np. zamrożone w Kongu mokre jedzenie.

Rozłąka z opiekunem i transport samolotem psa

Pies, lecąc samolotem w luku bagażowym lub jako cargo, będzie z nami rozłączony na kilka lub kilkanaście godzin. Jeśli lecimy samolotem z psem w kabinie pasażerskiej, to będzie on z nami cały czas i musimy tylko dbać o to, by dobrze czuł się w klatce. W pierwszym wypadku natomiast pies musi znieść dobrze rozłąkę. Dlatego nie poleca się takich wypadów dla psów z silnym lękiem separacyjnym oraz bardzo wrażliwym na dźwięki i hałas. Klatka z psem do samolotu będzie przenoszona przez pracowników i niekiedy mogą obijać się o nią bagaże.

Warto przyzwyczajać psa na takie okoliczności np. podróżując z nim w tej samej klatce tylko samochodem, trzymając ja w bagażniku. Próbujmy również zostawiać psa w klatce w domu podczas naszej nieobecności, chociażby na godzinę czy dwie, lub próbować zamykać tam psa na noc. Zacznijmy przynajmniej miesiąc przed lotem, nie zostawiajmy nic na ostatnią chwilę.

Czy pies w samolocie może być na lekach uspokajających?

Najlepiej tego nie robić, bo nie wiemy, jak pies zareaguje. Psu, który nie ma lęku separacyjnego i dobrze znosi podróże w klatce najlepiej nie podawać nic, lub jedynie sprawdzone, naturalne preparaty jak olejek CBD. Podawać go należy przynajmniej na 2-4 tygodnie przed lotem. Jeśli koniecznie chcemy podać mu leki przeciwlękowe, oczywiście musi wypisać je lekarz weterynarii, ale musimy również sprawdzić ich działanie wcześniej. Podajmy je zatem psu w domu, w kontrolowanej sytuacji. Zobaczmy, czy nie dostanie biegunki, nie będzie wymiotował. Jeśli zdecydujemy się podać leki uspokajające psu na lot, koniecznie zgłośmy to przy odprawie.

 

Czy pies w samolocie może umrzeć w trakcie lotu?

To pytanie na pewno zadaje sobie niejeden zestresowany opiekun psa. Najgorzej, gdy zaczniemy czytać przerażające newsy. Nie powinniśmy jednak zwracać na nie zbyt wielkiej uwagi, takie przypadki owszem zdarzają się, ale niezwykle rzadko, a media rozdmuchują je do poziomu sensacji, prawda jest taka, że obsługa psich pasażerów w liniach lotniczych z roku na rok się poprawia i firmy nie chcą mieć problemów  i płacić wysokich odszkodowań, dlatego robią, co mogą, by do takich sytuacji nie dopuszczać.

Najsłynniejsze przypadki śmierci psa w samolocie to np. gdy pies o płaskiej kufie został włożony, o zgrozo, w kabinie pasażerskiej na czas lotu do półki na bagaż podręczny i się udusił. To wina obsługi i opiekunów, pies bowiem powinien być trzymany pod siedzeniem pasażera, nigdy w schowku na bagaż! Innym przypadkiem, gdy może dojść do śmierci psa, jest, gdy w trakcie przesiadki w bardzo ciepłych krajach, klatka psa wraz z bagażem za długo stoi na bardzo mocno nagrzanej płycie lotniska. Jest to oczywiście wina obsługi bagażu, ale warto wybierać loty bez przesiadek, ale z przesiadką w krajach gdzie temperatura jest normalna. Zabezpieczmy również klatkę trytkami, tak by pies nie uwolnił się z niej w trakcie transportu do samolotu.