Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze i na luźnej smyczy?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze i na luźnej smyczy?
AKTUALNIE OGLĄDASZ
11 stycznia 2023
Kategoria : Bez kategorii | Lifestyle
11 stycznia 2023

W poprzednich artykułach pisaliśmy o przyczynach ciągnięcia na smyczy i o tym, jakie skutki zdrowotne może mieć dla psa długotrwałe ciągnięcie. Dziś skupimy się na potencjalnych rozwiązaniach tego problemu, dlatego, jeśli już wiesz, dlaczego Twój pies ciągnie, możesz przejść do rozwiązań praktycznych. Zobacz, jakie metody możesz zastosować, żeby nauczyć psa chodzenia przy nodze na smyczy.

Nauka chodzenia na luźnej smyczy

Aby nauczyć psa chodzić na luźnej smyczy, musisz osiągnąć z nim stan przynajmniej względnego relaksu na ulicy. Jeśli pies będzie pobudzony, czy przestraszony to będzie mu dużo trudniej. Wróć do naszego artykułu o przyczynach ciągnięcia na smyczy i kup psu długą smycz, na której może swobodnie chodzić.

Czym różni się chodzenie z psem na luźnej smyczy od chodzenia przy nodze?

Chodzenie na luźnej smyczy polega na tym, że pies idzie na dłuższej smyczy bez napinania jej. Przy chodzeniu przy nodze pies ma być w konkretnej pozycji- przy nodze opiekuna. Warto stosować je naprzemiennie. Nauczyć psa samej komendy “noga”, a kiedy nie potrzebujemy, by szedł tuż przy nas, zwalniamy go do luźnej smyczy. Chodzenie przy nodze będzie przydatne np. na zatłoczonej ulicy, czy kiedy chcemy minąć się z innymi psami.

Jedną z metod nauki chodzenia na luźnej smyczy, pod warunkiem że pies jest zrelaksowany i niezestresowany, jest zatrzymywanie się, jeśli pies napina smyczy. Po powrocie bliżej nas dopiero zaczynamy iść dalej. Musimy pamiętać również, by nauczyć psa podążać za nami i zwracać uwagę na nasze tempo marszu oraz to gdzie idziemy. W tym wszystkim pomoże nauka chodzenia przy nodze.

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?

Pamiętaj o tych 3 zasadach, jeśli chcesz osiągnąć sukces w nauce psa chodzenia przy nodze:

  1. Zaczynaj naukę w miejscu, gdzie jest mało rozproszeń, gdzie pies czuje się pewnie i może się skupić np. ogródek, pusta polana w parku. Dopiero kiedy tam będzie wykonywał ćwiczenie idealnie, pójdź w bardziej wymagające miejsca. Mijanie się z obcymi psami na ulicy zostaw na sam koniec.
  2. Zacznij naukę, kiedy pies jest rozgrzany po krótkim spacerze.
  3. Nagradzaj zarówno słowem, swoją radością, jak i dobrymi smakołykami lub zabawą.

 

Ćwiczenia praktyczne nauki chodzenia przy nodze

Zapnij psa na smycz i skup na sobie wypowiadając jego imię. Niech stanie naprzeciwko Ciebie, pochwal i nagródź go. Teraz idąc tyłem, wołaj psa, aby podążał za Tobą. Nagradzaj co krok, dwa, trzy. Jeśli trzeba, z psem początkującym, szczeniakiem czy psiakiem małych rozmiarów prowadź psa za ręką ze smakołykiem. Chcesz na tym etapie utrzymać jego uwagę, aby za Tobą podążał. Jeśli to idzie Wam przyzwoicie i możesz zrobić kilka kroków bez nagradzania psa, przejdź do pozycji bocznej. Idąc tyłem, obróć się tak, by być bokiem do psa, tak by znalazł się przy twojej nodze. Od razu nagródź i rób to, co kilka kroków. W razie potrzeby poprowadź psa za ręką ze smakołykiem. Mów komendę “noga” lub inną, którą wybierzesz.

Na kolejnych etapach dodawaj zakręty i zatrzymania oraz zmianę tempa. Chcesz przećwiczyć wszystkie możliwe opcje- chodzenie wolno, stanie przy nodze, zakręcanie w lewo i prawo, zwroty w drugą stronę. Ideą tego ćwiczenia jest, by pies był skupiony na tobie i pilnował pozycji obok niezależnie od tempa i drogi. To Ty ustalasz, gdzie idziecie i jak szybko.

Jeśli udało Ci się osiągnąć sukces w bezpiecznym i spokojnym miejscu, zacznij dodawać rozproszenia. Może poprosisz znajomą z parku, żeby poćwiczyła z Tobą? Może wybierzesz się na mało uczęszczany chodnik albo po spacerze, kiedy psiak jest zmęczony, będziesz ćwiczyć takie chodzenie przy nodze pod domem? A może znajdziesz gdzieś schody (chociażby na klatce schodowej) i będziesz ćwiczyć chodzenie przy nodze powoli po schodach, z zatrzymaniami, w górę i dół? Każda sytuacja z życia jest warta przepracowania.

UWAGA:

  • Nie zapominaj zwalniać psa co jakiś czas, żeby luźno powęszył i szedł na luźnej, długiej smyczy. Możesz rzucić mu kilka smakołyków w trawę na rozluźnienie.
  • Pamiętaj, że rozproszenia w postaci dużej ilości ludzi, psów przechodzących blisko mogą być bardzo trudne. Nie złość się na psa, kiedy ich nie udźwignie.
  • I najważniejsze: Jeśli nie radzisz sobie z tym ćwiczeniem, nie widzisz efektów i pies nadal ciągnie jak wariat, to koniecznie zgłoś się do polecanego behawiorysty lub trenera psów na chociaż jedną lekcję. Osoba z doświadczeniem od razu zobaczy, co robisz źle i wskaże Ci prawidłową drogę.