Pudle miniaturowe, toy, średnie i królewskie. Kompedium rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
Pudle miniaturowe, toy, średnie i królewskie. Kompedium rasy.
AKTUALNIE OGLĄDASZ
24 maja 2024
24 maja 2024

Pudle to jedne z najpopularniejszych psów na świecie. Dawniej pomocnicy myśliwych i psy dowodne, później atrakcja cyrków i pokazów psich sztuczek obecnie kompani rodzin, psy do towarzystwa lub sportowe. Poznaj odmiany pudla, umaszczenia, charakter, a także sposoby pielęgnacji i historię tej wspaniałej rasy.

Historia powstania rasy pudel

Pudle to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów, której początki sięgają starożytności. Uważa się, że pudle pochodzą z Niemiec, gdzie były znane jako „Pudel” lub „Pudelhund”, co oznacza „pies wytapiający wodę”. Pierwotnie były wykorzystywane jako psy myśliwskie, szczególnie do polowań na ptactwo wodne. Ich charakterystyczna sierść była strzyżona w specyficzny sposób, aby umożliwić psom swobodne poruszanie się w wodzie, a jednocześnie chronić najważniejsze partie ciała przed zimnem.

W XVIII wieku pudle stały się popularne wśród europejskiej arystokracji, szczególnie we Francji, gdzie zyskały miano psa narodowego. Tam rozwinięto różne warianty wielkości, od królewskich po miniaturowe, a także wariant toy. Pudle zaczęły być również wykorzystywane w cyrkach, dzięki swojej inteligencji i łatwości w nauce sztuczek. Dziś pudle są popularnymi psami rodzinnymi, wystawowymi oraz terapeutycznymi, cieszącymi się dużą sympatią na całym świecie.

Obecnie pudle często mieszane są z innymi rasami w celu stworzenia tzw. hybryd jak labradoodle, golden doodle, cavapooo i inne. Przeczytaj o hybrydach pudla z innymi rasami w naszym rzetelnym artykule. 

Pudle- wzrost, typy i wygląd

Pudle dzielą się ze względu na 4 wielkości i, mimo że charakter mają podobny, to znacząco różnią się wzrostem. Za najodważniejsze i najbardziej pewne siebie pudle uznawane są te średniej wielkości, jednak najchętniej kupowane są miniaturki i pudle toye, ze względu na swoją wielkość. Każdy typ pudla ma taką samą sierść w tych samych umaszczeniach i podobnie są strzyżone.

Umaszczenia pudli

Pudle, znane ze swojego inteligentnego i eleganckiego wyglądu, występują w różnych umaszczeniach. Zgodnie ze standardami rasy, uznawanymi przez większość organizacji kynologicznych, pudle mogą mieć następujące umaszczenia:

 1. Czarny: Głęboki, jednolity kolor bez oznak wyblaknięcia.
 2. Biały: Czysta, jasna biel bez śladów żółknięcia.
 3. Brązowy: Głęboki, ciemny brąz, nieprzechodzący w czerwień.
 4. Srebrny: Jasne, srebrzyste umaszczenie, które zwykle jest jednolite.
 5. Morelowy (Apricot): Jasnopomarańczowy kolor, który może występować w różnych odcieniach.
 6. Kremowy: Delikatny, jasnożółty kolor.
 7. Czerwony: Głęboki, bogaty czerwony kolor, stosunkowo nowy w standardach rasy.

Oprócz tych podstawowych kolorów mogą występować również inne umaszczenia:

 • Srebrzysto-szary: Zwykle jednolite umaszczenie, chociaż może mieć lekkie przebarwienia.
 • Blue (niebieski): Zwykle czarne szczenięta, które z wiekiem stają się jaśniejsze, osiągają ciemnoszary odcień.
 • Café-au-lait: Jasny brąz, przypominający kolor kawy z mlekiem.

Umaszczenia pudli są zazwyczaj jednolite, ale mogą występować odmiany z plamami lub cętkami, jednak te nie są uznawane przez wszystkie organizacje kynologiczne. W każdym przypadku umaszczenie powinno być równomierne, a futro powinno być gęste, kręcone i sprężyste, co jest jednym z najważniejszych cech charakterystycznych pudli.

Jakie są odmiany pudli?

Odmiany pudli od największych do najmniejszych to standardowy, średni, miniaturowy i toy.

Pudel królewski, wygląd i charakter

Pudel królewski, znany również jako standardowy, to największy przedstawiciel rasy. Wzrost psów tej odmiany wynosi powyżej 45 cm w kłębie, często osiągając nawet 60 cm, a waga to 20-32 kg. Królewskie pudle mają elegancką, harmonijną sylwetkę, z prostą linią grzbietu i długimi nogami.

Pudle królewskie są psami niezwykle inteligentnymi, kochającymi się uczyć nowych rzeczy. Są jednak bardzo wrażliwe i bywają lękliwe np. wobec hałasów czy obcych ludzi, jednocześnie mają wesoły i przyjazny charakter, nie są psami dominującymi i upartymi.

Pudel standardowy, cena

Pudle królewskie czy też standardowe kosztują od 4000 do nawet 10 000 złotych zależnie od skojarzenia, w hodowlach zarejestrowanych w FCI/ ZKwP. Szczenięta po przebadanych rodzicach z bardzo licznymi sukcesami wystawowymi, dodatkowo rokujące wystawowo będą na pewno droższe.

Pudel średni, wygląd i charakter

Pudel średni to pośrednia odmiana, która jest mniejsza od królewskiego, ale większa od miniaturowego. Wzrost tych psów wynosi od 35 do 45 cm w kłębie, a waga to 12-20 kg. Średnie pudle zachowują elegancką sylwetkę i proporcje swoich większych kuzynów, mając jednak bardziej kompaktową budowę. Ich sierść jest taka sama jak u innych odmian-gęsta, kręcona i dostępna w różnych kolorach.

Pudle średnie to zwykle najodważniejsze i najlepiej sprawdzające się w szkoleniu i sportach kynologicznych pudle. Są szybkie i chętne do nauki, dlatego genialne sprawdzają się w agility czy dog dancing albo posłuszeństwie sportowym. Chętnie uczą się nowych sztuczek i będą świetnymi kompanami aktywnych osób.

Pudel średni, cena

Pudel średni kosztuje 4000- 8000 zł w hodowli FCi/ZKwP w zależności od tytułów i osiągnięć rodziców. Szczenięta rokujące wystawowo będą droższe niż te nieprzeznaczone do hodowli.

Pudel miniaturowy, wygląd i charakter

Pudel miniaturowy to mniejszy odpowiednik pudla średniego, osiągający wzrost od 28 do 35 cm w kłębie, a waży 7-8 kg. Miniaturowe pudle są wyjątkowo zwinne i energiczne, a ich mniejsza wielkość sprawia, że są doskonałymi psami do towarzystwa. Zachowują wszystkie cechy wyglądu swoich większych krewnych, w tym gęstą, kędzierzawą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji.

Pudle miniaturowe mogą być lękliwe, dlatego starannie wybierajmy skojarzenia i warunki, w jakich prowadzone są szczeniaki. Jako małe psy nie powinny być jednak izolowane od innych psów, a socjalizowane mądrze. Pudle miniaturowe kochają uczyć sie nowych rzeczy i doskonale sprawdzają się w agility, w którym biegają w klasie small. Ich zamiłowanie do nauki sztuczek i popisywania się nimi sprawia, że świetnie odnajdą się również w dog dancing.

Pudel miniaturowy, cena

Pudel miniaturowy może kosztować od 5000- 10 000 zł w zależności od tytułów wystawowych czy sportowych ich rodziców. Pamiętajmy, że mioty pudli miniaturowych i toy nie są zbyt liczne i trzeba wcześniej zapisać się na szczeniaka, szczególnie gdy interesuje nas konkretne umaszczenie.

Pudel toy, wygląd i charakter

Pudel toy to najmniejszy z pudli, osiągający wzrost poniżej 28 cm w kłębie i wagę w granicach 2-4 kg. Mimo małych rozmiarów toy pudle są pełne energii i inteligencji. Są niezwykle popularne jako psy do towarzystwa, ze względu na swoje niewielkie wymagania przestrzenne i przyjazny charakter. Mogą być jednak lękliwe, dlatego starannie wybierajmy skojarzenie i socjalizujemy mądrze, psy ras miniaturowych nie izolując ich od miasta czy i innych psów, zabierając na specjalistyczne szkolenia.

Pudel toy, cena

Pudle toy, jako że są najmniejszą i najbardziej pożądaną odmianą, będą również najdroższe. Ich mioty nie są liczne, co też podnosi wartość szczeniąt. Mogą kosztować 5000, ale tez nawet 12 000 zł zależnie od tytułów wystawowych rodziców.

Pudel toy, hodowla

Pudla toy należy kupować z hodowli zarejestrowanych we ZKwP/FCI, po przebadanych rodzicach z miejsca, w którym psy mają dobre warunki bytowe a szczenięta są socjalizowane.

 

Charakter pudla

Pudle są znane ze swojej inteligencji, wesołości i radości, jaką sprawia im nauka nowych rzeczy. Dawniej znane były jako psy cyrkowe, obecnie chętnie uczą się sztuczek i odnajdą się w sportach kynologicznych jak dog dancing, agility, a nawet frisbee. Pudle uwielbiają aktywność fizyczną i umysłową, dlatego potrzebują regularnych spacerów, zabaw i treningów.

Są to psy bardzo towarzyskie, które dobrze czują się w towarzystwie ludzi, ale tez mogą mieszkać z innymi psami czy kotami. Ich przyjazny i wesoły temperament sprawia, że są doskonałymi psami rodzinnymi. Nadają się do domów z dziećmi, jednak pamiętajmy, że pudel szczególnie miniaturowy lub toy, nie jest zabawką a żywym zwierzęciem. Trzeba nadzorować ich kontakty i uważać, by dziecko nie męczyło psa.

Pudle są również bardzo lojalne wobec swoich właścicieli, często tworząc silne więzi z rodziną. Potrafią być nieco nieśmiałe w stosunku do obcych, ale szybko się oswajają i stają się przyjacielskie. Mogą być również lękliwe, potrzebują starannej socjalizacji i przyzwyczajania do hałasów i nowych rzeczy. Ich wysoka inteligencja sprawia, że są wrażliwe na nastroje właścicieli i potrafią dostosować swoje zachowanie do sytuacji.

Czy pudle są mądre?

Tak, pudle są zaliczane do jednych z najinteligentniejszych ras psów na świecie. Są bardzo mądre, chętnie poddają się szkoleniu i uwielbiają współpracę z człowiekiem i naukę nowych zachowań. Są zbyt wrażliwe na prowadzenie je twardą ręką, dlatego w szkoleniu pudla używa się metod pozytywnych wzmocnień.

Czy pudel jest agresywny?

Nie, pudel z natury jest łagodną rasą, nie dominującą, do tego wrażliwą i przyjazną. Niemniej jednak pudel, jak każdy inny pies umie komunikować się również agresywnie z innymi psami, co jest zupełnie normalne. Pudel, który nie ma wyboru i poczuje się atakowany, może zaatakować i ugryźć.

Pielęgnacja pudli

Pudle, niezależnie od wielkości, wymagają regularnej pielęgnacji, głównie ze względu na swoją charakterystyczną, kędzierzawą sierść. Pudle nie linieją w standardowy sposób, ale oznacza to również, że wymaga regularnego strzyżenia. Zaleca się strzyżenie pudli co 6-8 tygodni, aby utrzymać ich sierść w dobrej kondycji i zapobiec splątaniu.

Regularne szczotkowanie jest niezbędne, aby uniknąć matowienia sierści. Zaleca się szczotkowanie pudli co najmniej dwa razy w tygodniu. Pudle kąpiemy w zależności od potrzeb, zazwyczaj co kilka tygodni, z użyciem szamponów przeznaczonych dla psów o wrażliwej skórze.

Oprócz pielęgnacji sierści, ważne jest również dbanie o higienę uszu, które są podatne na infekcje u tej rasy. Uszy powinny być regularnie czyszczone i sprawdzane pod kątem oznak infekcji.

Co ile chodzić z pudlem do groomera?

Grooming pudla to proces wieloetapowy, obejmujący kąpiel ze specjalnym szamponem i odzywką, szczotkowanie, suszenie, a potem strzyżenie. Zabieg ten u pudla wymaga precyzyjnego przycinania sierści zgodnie z wybranym stylem. Do tego używa się nożyczek, maszynek do strzyżenia i grzebieni.

Profesjonalny grooming pudla zazwyczaj odbywa się co 4-6 tygodni, ale regularna pielęgnacja w domu jest niezbędna, aby utrzymać ich sierść w dobrym stanie między wizytami u groomera.

 

Fryzury pudli, jak strzyże się pudle?

Strzyżenie pudli jest zarówno sztuką, jak i rzemiosłem, które wymaga doświadczenia i umiejętności groomera. Istnieje kilka popularnych fryzur, które są stosowane zarówno dla psów wystawowych, jak i tych towarzyszących. Oto najczęściej spotykane style fryzur dla pudli:

 1. Continental Clip (Strzyżenie Kontynentalne):
  • Charakterystyka: Jedna z najczęściej spotykanych fryzur na wystawach. W tej fryzurze przednie nogi są całkowicie ogolone, z wyjątkiem mankietów przy łapach. Tylną część ciała można ogolić, pozostawiając pompony na biodrach i pióra na tylnych nogach. Ogon jest również ozdobiony pomponem.
 2. English Saddle Clip (Strzyżenie Angielskie):
  • Charakterystyka: Podobne do Continental Clip, ale z większą ilością włosów pozostawionych na tylnych nogach. Pies ma też „opaskę” na biodrach. Część tylna jest mniej ogolona niż w Continental Clip.
 3. Puppy Clip (Fryzura Szczenięca):
  • Charakterystyka: Popularna wśród młodych pudli i psów domowych. Całe ciało jest strzyżone równo, z krótszymi włosami. Pies ma pełną sierść na całym ciele, z delikatnie zaokrąglonymi łapkami i pyskiem.
 4. Sporting Clip (Fryzura Sportowa):
  • Charakterystyka: Praktyczna i łatwa do utrzymania fryzura. Sierść jest równo przycięta na krótko na całym ciele, co jest idealne dla aktywnych psów. Ogon jest zakończony małym pomponem.
 5. Lamb Clip (Fryzura Baranka):
  • Charakterystyka: Sierść jest przycięta równo na całym ciele, w tym na nogach. Wygląda naturalnie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Często stosowana u pudli domowych.
 6. Town and Country Clip:
  • Charakterystyka: Sierść na ciele jest krótka, ale pozostawia się dłuższe włosy na łapach i głowie, co tworzy elegancki wygląd. Jest to kompromis między estetyką a praktycznością.

Żywienie pudli, co dawać jeść?

Pudle, jak wszystkie psy, potrzebują dobrze zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ich dieta powinna być dostosowana do wieku, wielkości, poziomu aktywności i ewentualnych problemów zdrowotnych. Wysokiej jakości karma sucha lub karma mokra dla psów, bogata w białko, tłuszcze, witaminy i minerały, jest kluczowa dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji pudli.

Ważne jest, aby unikać przekarmiania, ponieważ pudle mają skłonność do nadwagi, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i problemy stawowe. Właściciele powinni również unikać podawania pudlom resztek jedzenia z ludzkiego stołu, które mogą być niezdrowe dla psów. Regularne posiłki, podawane w odpowiednich ilościach, pomagają utrzymać zdrową wagę i kondycję psa.

W przypadku alergii pokarmowej u pudla przeprowadź dietę eliminacyjną najlepiej na mokrej karmie mono białkowej jak Psiastki Green Line. 

Choroby typowe dla rasy pudel

Pudle są generalnie zdrową rasą, ale jak wszystkie rasy, są podatne na pewne problemy zdrowotne. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych u pudli można wymienić:

 • Dysplazja stawu biodrowego: jest to problem genetyczny, który może prowadzić do bólu i problemów z poruszaniem się.
 • Problemy z oczami: takie jak zaćma, postępujący zanik siatkówki (PRA) i inne schorzenia oczu.
 • Choroby serca: pudle mogą być narażone na różne choroby serca, w tym kardiomiopatię.
 • Problemy skórne: pudle są podatne na alergie skórne i inne problemy dermatologiczne, takie jak infekcje.
 • Epilepsja: jest to choroba neurologiczna, która może występować u pudli.

Regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i dbanie o ogólną kondycję fizyczną psa mogą pomóc w zapobieganiu wielu z tych problemów zdrowotnych. Ważne jest również, aby właściciele pudli byli świadomi potencjalnych problemów zdrowotnych i monitorowali swoje psy pod kątem wczesnych objawów.